REKLAMA

Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

2023-12-04 15:54, akt.2023-12-05 06:48
publikacja
2023-12-04 15:54
aktualizacja
2023-12-05 06:48

Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała w poniedziałkowym liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy
Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy
fot. Dado Ruvic / /  Reuters / Forum

"Chcę jasno powiedzieć: bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup większej ilości broni i sprzętu dla Ukrainy oraz na dostarczenie sprzętu z zasobów wojskowych USA. Nie ma magicznej puli funduszy, która pozwoliłaby sprostać temu momentowi. Skończyły nam się pieniądze - i prawie skończył się czas" - napisała w opublikowanym na stronach Białego Domu piśmie Young.

Ostrzegła, że brak działań będzie miał poważne konsekwencje na polu bitwy, "zwiększając prawdopodobieństwo rosyjskich zwycięstw militarnych".

"Chociaż nasi sojusznicy na całym świecie zintensyfikowali wysiłki, aby zrobić więcej, wsparcie USA ma kluczowe znaczenie i nie może być zastąpione przez innych" - napisała Young. Zwróciła też uwagę na wagę dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy, bo "jeśli gospodarka Ukrainy upadnie, nie będą mogli dalej walczyć, kropka".

Według szefowej OMB, Pentagon wykorzystał już 97 proc. z przekazanych mu dotąd ponad 62 mld dolarów, zaś Departament Stanu całość z 4,7 mld dolarów przeznaczonych na pomoc wojskową. Wykorzystano też całość funduszy na pomoc humanitarną (większość tej kwoty została przeznaczona dla państw trzecich dotkniętych kryzysem żywnościowym) i finansową.

List urzędniczki jest już kolejnym w ostatnich dniach ponagleniem Kongresu do uchwalenia ponad 60-miliardowego pakietu wydatków na pomoc dla Ukrainy. Biały Dom zwrócił się o to jeszcze w połowie października, lecz jak dotąd w Kongresie nie został zgłoszony projekt ustawy w tej kwestii. Young ponowiła argumenty używane m.in. przez prezydenta Joe Bidena, który podkreślał, że większość funduszy - ponad 60 proc. - wydawana jest w Stanach Zjednoczonych i zasila rodzimy przemysł, w tym w stanach, które reprezentują republikańscy przeciwnicy pomocy dla Ukrainy.

Zarówno wywodzący się z Partii Republikańskiej spiker Johnson, jak i lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer deklarowali, że Kongres wkrótce przyjmie ustawę. Kością niezgody jest jednak kwestia polityki imigracyjnej i azylowej, która jest częścią pakietu zawierającego również pomoc dla Izraela czy Tajwanu. Schumer zapowiadał, że głosowanie w Senacie nad pakietem może mieć miejsce jeszcze w tym tygodniu. Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia między partiami w kwestii imigracji, Republikanie prawdopodobnie zagłosują przeciwko, co oznaczałoby porażkę ustawy.

Według portalu Politico negocjacje w tej sprawie utknęły w impasie i prawdopodobnie nie zostaną rozstrzygnięte przed końcem roku.

Doradca prezydenta Bidena: Kongres ma do wyboru, czy dalej wspierać walkę Ukrainy, czy pozwolić Putinowi wygrać

Kongres stoi przed prostym, nieuchronnym wyborem: czy wspierać dalej walkę Ukrainy o wolność, czy pozwolić Putinowi wygrać - oświadczył w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan. Jak dodał, nie ma planu B na dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie bez działania Kongresu.

"Kongres musi zdecydować, czy kontynuować wspieranie walki o wolność na Ukrainie, jako część 50-narodowej koalicji, którą zbudował prezydent (Joe) Biden, czy zignorować lekcje historii i pozwolić Putinowi wygrać. To jest prosty wybór" - powiedział Sullivan podczas briefingu w Białym Domu, po raz kolejny apelując do Kongresu o przegłosowanie ponad 60 mld dolarów na pomoc Ukrainie.

Pytany, czy administracja ma plan B, jeśli do tego nie dojdzie, zaprzeczył.

"Kiedy dostarczamy pakiet (...) broni na Ukrainę, broni z zasobów USA, bierzemy potem pieniądze, które Kongres nam daje i kupujemy za to nową broń, by zastąpić to, co daliśmy, tak by to nie miało wpływu na naszą gotowość wojskową (...) Więc jeśli skończą nam się pieniądze, nie będziemy w stanie kontynuować dostarczania broni Ukrainie. Taka jest stawka. Nie ma żadnej magicznej puli pieniędzy" - powiedział doradca prezydenta.

Jak zaznaczył, dobra wiadomość jest taka, że większość kongresmenów obydwu partii popiera dalsze wsparcie dla Ukrainy - jeśli tylko odpowiednia ustawa trafi pod głosowanie. Jak dotąd jednak żaden projekt nie został zgłoszony, bo obie partie nie mogą się porozumieć co do zmian w polityce azylowej i imigracyjnej, która ma być częścią szerszego pakietu środków, w którym znajdą się pieniądze na pomoc Ukrainie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (24)

dodaj komentarz
santoriusz
no to trzeba kredyt im dać na -10 % aby sam się spłacił
1a2b
czas uruchomić batalion "Monaco"
hesus777
Przecież Ukraińcy ukradli z 400 mln dolarow 180 mln pomocy to niech na razie walczą tymi pieniędzmi
dziwne
A to nie przypadkiem Rosji miały skończyć się pieniądze i amunicja w czerwcu tamtego roku. Tak nas karmią propagandą zachodu, ale jak ktoś pisał inaczej to od razu był ruskim trollem i onucom. I I tak jak wojna na Ukrainie zakończyła pandemie, tak wojna w Palestynie zakończyła tą w Ukrainie. Temat mało ciekawy, nie bardzo wiadomo A to nie przypadkiem Rosji miały skończyć się pieniądze i amunicja w czerwcu tamtego roku. Tak nas karmią propagandą zachodu, ale jak ktoś pisał inaczej to od razu był ruskim trollem i onucom. I I tak jak wojna na Ukrainie zakończyła pandemie, tak wojna w Palestynie zakończyła tą w Ukrainie. Temat mało ciekawy, nie bardzo wiadomo jak odkręcić te wszystkie bzdury które mówili.
pozhoga
Dobrze już. Tylko po polsku pisze się "onucą" (narzędnik l. poj. to się nazywa).
samsza
Większa i liczebniejsza Ukraina nie dała rady, a nasi przywódcy - "linie obrony sobie na Wiśle ustalili", ha ha. Tak było.
adam841019
Niech Ukraina zacznie pobierać podatki od swoich przewoźników to się trochę sytuacja budżetu poprawi.
mirek6504
A te oligarchy co tak się nachapali to już nie wierzą w zwycięstwo że tak cichutko siedzą tylko USA ??
trolley
No proszzzzz. Po dwóch latach słowo ciałem się stało. Jednak onuce miały rację że USA porzuci ukrów niczym Afganistan jak tylko będzie to dla nich wygodne a ukry już niepotrzebne:) No kto by się spodziewał, no kto? XD
trpaslik
Departament Stanu USA: Rząd Izraela musi ścigać osadników, którzy dopuszczają się aktów przemocy wobec Palestyńczyków.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki