Biały Dom chce wydać 18 mld dol. na budowę muru na granicy

Resort bezpieczeństwa narodowego USA przedstawił grupie senatorów plany wymiany starych i instalacji nowych zapór na granicy z Meksykiem. Koszt tej operacji oceniany jest 18 mld dolarów w okresie 10 lat - poinformował w piątek "Wall Street Journal".

Prototypy nowego muru, który ma stanąć na granicy z Meksykiem
Prototypy nowego muru, który ma stanąć na granicy z Meksykiem (fot. K.C. Alfred / FORUM)

Przedstawione senatorom projekty przewidują wymianę starych barier i zasieków o długości ok. 1052 km, istniejących obecnie na odcinku granicy, i budowę nowych zapór na odcinku o długości ok. 560 km.

W sumie na południowej granicy USA sztuczne zapory, zasieki i mury będą miały długość ponad 1600 km. To prawie połowa długości granicy USA z Meksykiem, liczącej ponad 3100 km.

Projekt wymiany starych i budowy nowych zapór na granicy - zdaniem senatorów, którzy zapoznali się z tym planem i jego kosztorysem - jest najbardziej szczegółowym jak dotąd planem realizacji sztandarowej i najbardziej kontrowersyjnej obietnicy wyborczej prezydenta Donald Trumpa - budowy "muru" na granicy z Meksykiem.

Trump już wcześniej, podczas przelotu na pokładzie prezydenckiego Air Force One nad granicą z Meksykiem w lipcu ubiegłego roku powiedział dziennikarzom, że ostatecznie "mur" nie będzie zbudowany na całej długości południowej granicy, ale "będzie miał łączną długość od 1,1 tys. do 1,4 tys. km".

"Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy, bo jest wiele naturalnych przeszkód. Mamy góry, mamy kilka gwałtownych, niebezpiecznych rzek, są tereny tak niedostępne, że nikt właściwie nie próbuje przekroczyć tam granicy" - mówił prezydent w lipcu.

Podczas gdy Trump - były przedsiębiorca budowlany - podczas swojej kampanii wyborczej w 2016 r. wycenił koszt budowy muru na ok. 8 mld dolarów, kosztorys budowy muru przedstawiony senatorom przez resort bezpieczeństwa opiewa na 18 mld dolarów w ciągu 10 lat i jest bliższy wycenie sporządzonej przez brytyjską firmę Bernstein, która wyliczyła, że budowa proponowanego przez Trumpa muru, a właściwie kombinacji murów, płotów i zasieków, będzie kosztowała od 15 do 25 miliardów dolarów.

Przedstawiony grupie senatorów, najbardziej szczegółowy do tej pory projekt budowy na granicy z Meksykiem zabezpieczeń przeciw nielegalnej imigracji i przemytowi narkotyków jest częścią ogólnego planu Białego Domu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa amerykańskich granic. Koszt realizacji tego planu to 33 mld dolarów w ciągu 10 lat.

Kosztorys "zaspokojenia krytycznych potrzeb fizycznego bezpieczeństwa granic", jak nazywają ten plan jego autorzy, oprócz wyasygnowania w ciągu 10 lat 18 mld dolarów na budowę muru przewiduje przeznaczenie w tym samym okresie 15 mld dolarów na modernizację technologii ochrony granic, zwiększenie liczby personelu i budowę dróg.

Trump w projekcie budżetu na rozpoczęty 1 października ub. roku bieżący rok budżetowy 2018 zwrócił się do Kongresu o przeznaczenie 1,6 mld dolarów na budowę pierwszej fazy muru długości ok. 120 km, przede wszystkim na granicy Meksyku z Teksasem.

Jednak ustawodawcy z Partii Demokratycznej podczas obecnych dyskusji nad budżetem sprzeciwiają się przyznawaniu jakichkolwiek funduszy na realizację tej obietnicy wyborczej Trumpa, argumentując, jak powiedział demokratyczny senator Chuck Schumer, że byłoby to "marnotrawieniem pieniędzy podatników".

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

tzach/ az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 raf2004

Ten mur na zdjęciu jest trochę dziurawy :-)))

! Odpowiedz
2 29 talmud

chuck schumer? hahaha jego "wyborcy" nie znaja angielskiego

I sa obciazeniem finansowym dla podatnikow

p.s make America great again

! Odpowiedz
3 32 ajwaj

Very good wall :)

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

Darmowy program
PIT 2017

e-pity logo
Copyright 2009-2017 e-file sp. z o.o. sp. k.

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% XII 2017
PKB rdr 4,9% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 2,7% XII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl