Biały Dom: Trump w przyszłym tygodniu omówi z szefem NATO wydatki państw Sojuszu na obronność

Prezydent USA Donald Trump przyjmie w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - poinformował w sobotę Biały Dom. Podał, że mają m.in. rozmawiać o postępach w zwiększaniu przez państwa sojusznicze wydatków na obronność.

Stoltenberg i Trump, poza rozmową o "zwiększeniu budżetów na obronność i zapewnieniu bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń" w Sojuszu, mają też dyskutować o antyterroryzmie, sieci 5G i cyberatakach.

Od kiedy Trump wprowadził się do Białego Domu, wielokrotnie - nie szczędząc gróźb i ostrych słów - krytykował sojuszników, którzy nie wypełniają zobowiązania przeznaczania na obronność kwoty w wysokości co najmniej 2 proc. PKB; szczególnie mocno naciska w tej sprawie na Niemcy.

Agencja AFP zauważa, że do spotkania szefa NATO z amerykańskim liderem dojdzie tydzień po mocnych słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który ocenił, że brak przywództwa ze strony USA powoduje "śmierć mózgu NATO". Macron dodał, że USA wykazują oznaki "odwracania się plecami" do partnerów z Sojuszu, o czym - jego zdaniem - świadczy nagła decyzja o wycofaniu wojsk z północno-wschodniej Syrii, jaką w ubiegłym miesiącu podjął Trump bez konsultacji z sojusznikami. (PAP)

ulb/ mal/

arch.

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil