REKLAMA

Białoruskie władze zamroziły rachunki bankowe organizacji pozarządowych

2021-07-20 14:11
publikacja
2021-07-20 14:11
Białoruskie władze zamroziły rachunki bankowe organizacji pozarządowych
Białoruskie władze zamroziły rachunki bankowe organizacji pozarządowych
fot. Srdjan Ilic / / Reuters

O zamrożeniu rachunków Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy poinformowali we wtorek jego pracownicy. Także inne organizacje na Białorusi, m.in. zajmujące się działalnością charytatywną czy prawniczą, podają, że ich konta bankowe również zostały zablokowane – przekazały media.

„Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że od dnia rewizji w biurze BAŻ decyzją Komitetu Śledczego ograniczono operacje na rachunku bankowym BAŻ" – podała ta organizacja monitorująca sytuację dziennikarzy w kraju, cytowana przez agencję Interfax-Zachód. Pieniędzy nie można wypłacić ani wpłacić.

Rewizja w BAŻ, podobnie jak w innych organizacjach społecznych, odbyła się 14 lipca. Biuro jest opieczętowane, pracownicy nie mają dostępu do dokumentów. Podczas rewizji wyłamano drzwi.

O zamrożeniu rachunków informował też m.in. projekt charytatywny IMIENA, który finansował np. hospicja dla dzieci czy pomoc dla ofiar przemocy. Dostępu do swoich kont nie ma także białoruski PEN Club, na czele którego stoi noblistka Swiatłana Aleksijewicz.

Ponadto m.in. Ruch o Wolność czy organizacja Inicjatywa Prawna, poinformowały o zainicjowaniu przez ministerstwo sprawiedliwości procedury wstrzymania ich działalności.

Po fali rewizji i zatrzymań w organizacjach pozarządowych i mediach na Białorusi za kratami pozostają m.in. przedstawiciele władz centrum praw człowieka Wiasna, w tym jego szef Aleś Bialacki, a także dziennikarze Radia Swaboda, Naszej Niwy i innych mediów niezależnych.

Władze oskarżają organizacje pozarządowe i media niepaństwowe o „finansowanie protestów” i udział w „ukrytych przepływach finansowych z zagranicy”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Białoruś

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki