REKLAMA

Białoruski minister: Wprowadzimy sankcje przeciw kierownictwu UE

2020-11-22 21:26
publikacja
2020-11-22 21:26
fot. smspsy / Shutterstock

Białoruś rozszerzy listy osób objętych swoimi sankcjami o przedstawicieli kierownictwa Unii Europejskiej i niektórych krajów unijnych – oświadczył w niedzielę szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej.

„Wiecie, że Unia Europejska wprowadziła dodatkowe sankcje przeciw 15 ludziom. My także rozszerzymy nasze personalne listy sankcyjne, w które zostaną włączeni przedstawiciele kierownictwa Unii Europejskiej i kierownictwa szeregu krajów europejskich” – oświadczył Makiej w telewizji Biełaruś 1.

Zarzucił przy tym „niektórym sąsiednim krajom”, że podejmują kroki związane z „jawnym ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Białorusi”. Wspomniał w tym kontekście m.in. o kanałach Telegramu, w których zamieszczane są polecenia „niemal dokonania dywersji na kolei”.

W połowie listopada Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję założycieli kanałów Telegramu NEXTA i NEXTA Live, Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza. Białoruskie KGB wpisało ich na listę osób i organizacji, mających związek z działalnością terrorystyczną. Na kanałach NEXTA i NEXTA Live publikowane są informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów.

„Skierowaliśmy do Polski odpowiedni wniosek, tym bardziej że takie rzeczy są związane z naruszeniem zarówno dwustronnych dokumentów prawnych, jak i szeregu wielostronnych dokumentów międzynarodowych. Będziemy ten temat poruszać na różnych forach międzynarodowych” – oznajmił.

Makiej zapewnił przy tym, że Białoruś chce żyć w pokoju i przyjaźni ze swoimi sąsiadami, chce mieć zapewniony bezpieczny tranzyt przez ich terytorium, dywersyfikować import i eksport. „Ale jeśli będziemy widzieć niewiarygodność sąsiadów, to oczywiście będziemy podejmować odpowiednie kroki” – oznajmił.

I dodał: „Jeśli ktoś chce pożaru w tym regionie, to będziemy mieli czym odpowiedzieć inicjatorom podobnych kroków. Mamy wystarczający wachlarz środków, które pozwolą nam adekwatnie zareagować na możliwe kroki gospodarcze wobec Białorusi”.

Wśród takich sfer wymienił współpracę z Komisją Europejską w sprawach atomowych, w walce z migracją, z przestępczością transgraniczną, z przemytem narkotyków itp.

„Ale jeszcze raz podkreślę, że nie chcielibyśmy się do tego uciekać. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży” – powiedział.

Podkreślił, że nie ma alternatywy dla ścisłej współpracy Białorusi z Unią Europejską i wszystkie kroki, które podjęła ostatnio Białoruś – takie jak obniżenie szczebla udziału w Partnerstwie Wschodnim czy wstrzymanie pracy grupy koordynacyjnej Białoruś-UE ds. praw człowieka – stanowią tylko odpowiedź na „destruktywne kroki podjęte przez naszych europejskich partnerów wobec Białorusi”. (PAP)

mw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
hahah będą mieć zakaz wakacji na białorusi. pewno już płaczą z rozpaczy

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki