Białoruska rafineria wszczęła procedury ws. kar za dostawy zanieczyszczonej ropy

2019-05-14 12:20
publikacja
2019-05-14 12:20

Białoruska rafineria Naftan w Nowopołocku rozpoczęła procedury dotyczące kar wobec rosyjskich dostawców ropy w związku z tym, że w kwietniu nie wywiązali się oni z zobowiązań, dostarczając zanieczyszczony surowiec.

/ Unipetrol

Poinformował o tym we wtorek agencję BiełTA przedstawiciel rafinerii.

„Dział prawny rozpoczął przygotowanie roszczeń wobec rosyjskich dostawców w związku z niedostarczeniem odpowiedniej ilości ropy odpowiedniej jakości” - powiedział Siarhiej Autuchau, zastępca dyrektora rafinerii. Dodał, że trwa podliczanie strat, spowodowanych przez zanieczyszczenie rosyjskiej ropy płynącej z Rosji na Zachód rurociągiem Przyjaźń.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

W sumie, jak informowano wcześniej, w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja.

Justyna Prus 

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki