Białoruska opozycja przypomina o referendum z 1995 roku

Biało-czerwono-białe flagi zawisły na budynkach w Mińsku. Białoruska opozycja w ten sposób przypomniała o wydarzeniach z 1995 roku. 13 lat temu, 14 maja odbyło się referendum, na podstawie którego zmienione zostały barwy narodowe, a prezydent dostał prawo rozwiązywania parlamentu.

Zdaniem opozycji, referendum odbyło się z naruszeniem przepisów konstytucji i w sprzeczności z uchwałą Rady Najwyższej Białorusi. Przeciwko przeprowadzeniu referendum protestowali 13 lat temu parlamentarzyści Białoruskiego Frontu Narodowego. Protestujących w gmachu Parlamentu deputowanych pobito i siłą usunięto z budynku.

Od 14 maja 1995 roku Białoruś ma nowe barwy narodowe: czerwień i zieleń. Również od tamtej pory, prezydent dysponuje prawem formowania rządu i rozwiązywania parlamentu. Wtedy też zdecydowano o zacieśnieniu stosunków Mińska z Moskwą i prorosyjskim kursie polityki społeczno-ekonomicznej.

Opozycja przez te wszystkie lata nie pogodziła się z wynikami referendum i za symbole niepodległej Białorusi uznaje kolory biały i czerwony.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil