REKLAMA

Białoruś zamyka granice z Polską i Litwą. Wzmacnia granicę z Ukrainą

2020-09-17 19:29, akt.2020-09-18 09:15
publikacja
2020-09-17 19:29
aktualizacja
2020-09-18 09:15
fot. Maxim Guchek/BelTA / TASS

„Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską” – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą - dodał.

„Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę” – oświadczył lider Białorusi, występując podczas Forum Kobiet w Mińsku.

Z powodu napiętej sytuacji wspólne manewry wojskowe z Rosją odbędą się w dwóch etapach – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Białorusko-rosyjskie manewry Słowiańskie Braterstwo odbywają się na poligonie Brzeski w dniach 14-25 września.

Podczas środowej wizyty ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w Mińsku zapowiedziano, że pod koniec września odbędzie się drugi etap tych manewrów.

W manewrach Słowiańskie Braterstwo miała brać udział Serbia, lecz w ostatniej chwili kraj ten wycofał się z udziału w ćwiczeniu.

Łukaszenka: Wybory przeprowadzono zgodnie z konstytucją. Jestem człowiekiem pokoju

„Blitzkrieg się nie udał. Był skazany na niepowodzenie wiele lat wcześniej. Nie mógł się odbyć w naszym kraju; nigdy do niego nie dojdzie” – powiedział Łukaszenka, którego cytuje agencja Interfax-Zachód. Oświadczył, że próbę przejęcia władzy przeprowadzono „pod biało-czerwono-białymi flagami”.

„Rzekomo (w areszcie - PAP) na ul. Akrescina kogoś pobili, zabili. Omonowcy nigdy nie dyżurują, nigdy nie byli ani w aresztach, ani na Akrescina” – mówił Łukaszenka.

Prezydent Białorusi powiedział również, że na Białorusi „przeprowadzono wybory zgodnie z konstytucją, przepisami białoruskimi”. „Nie potrzebujemy żadnego uznania. Wybory się odbyły i są legalne” – oświadczył.

„Nie chcę, żeby nasz kraj walczył. Tym bardziej nie chcę, żeby Białoruś, Polska, Litwa stały się teatrem działań wojennych, podczas których będą się rozstrzygać nie nasze sprawy” – powiedział białoruski prezydent podczas Forum Kobiet w Mińsku.

„Dlatego stojąc dzisiaj przed tą salą najpiękniejszych, progresywnych, patriotycznych ludzi, chcę się zwrócić do narodów Litwy, Polski i Ukrainy: powstrzymajcie swoich szalonych polityków, nie dopuśćcie do rozpętania wojny” – apelował.

Oświadczył również, że sąsiadom Białorusi „zostało już całkiem niewiele chwytów”. „Stoimy przed straszną katastrofą. Jeśli oni tu wejdą, będziemy musieli odpowiedzieć. Nie padniemy na kolana, nawet jeśli zostaniemy sami” – podkreślił.

Straż graniczna: ochrona granicy została wzmocniona

Przejścia graniczne pracują „w granicach swoich możliwości przepustowych” – podano w komunikacie. „Wszelkie działania są podejmowane z uwzględnieniem sytuacji na każdym konkretnym kierunku” – dodano.

Jak uściślił w rozmowie z PAP przedstawiciel GPK, chodzi o wzmocnienie zarówno „jakościowe" jak i "ilościowe”. Wyjaśnił, że przy granicach jest więcej oddziałów straży granicznej, więcej uwagi poświęca się kontrolom w strefie przygranicznej, odbywa się więcej przedsięwzięć kontrolnych.

just/ akl/ mro/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (48)

dodaj komentarz
karbinadel
Polska długo się nie pozbiera po tym ciosie
maiar
Pierwszego kto nawołuje do wojny z Rosją i Białorusią należy wysłać na wschód w kartonie lub w klatce i niech zrobią z nim porządek. Ludzie chcą żyć z rodzinami w pokoju. Wszelkie objawy agresji trzeba niszczyć w zarodku. Jeśli dadzą karabin i każą strzelać do obcych, to odstrzelę tych co każą. Lepiej zginąć Pierwszego kto nawołuje do wojny z Rosją i Białorusią należy wysłać na wschód w kartonie lub w klatce i niech zrobią z nim porządek. Ludzie chcą żyć z rodzinami w pokoju. Wszelkie objawy agresji trzeba niszczyć w zarodku. Jeśli dadzą karabin i każą strzelać do obcych, to odstrzelę tych co każą. Lepiej zginąć w dobrej sprawie niż w złej. Ale oni Polakom nie dadzą karabinów, bo to by było ostatnie co by zrobili.
ajwaj
Litwa - mocarstwo wielkie :)
pozbylo sie 30 % PKB > tranzyt pójdzie przez Rosje
Bedzie pewnie na sprzedaz za cene wywolawcza
pjoz
Zdrastwuj ajwaj, kakaja tiepier tiempieratura w Pietiersburgu? ;)
wektorwg odpowiada pjoz
hhahahaahahahhahaha
ajwaj odpowiada pjoz
jedziesz?
to se zadzwon, kumpli szukasz?
pjoz odpowiada ajwaj
Brawo ajwaj coraz lepiej piszesz po polsku!
ajwaj odpowiada pjoz
A wy Ukry
nigdy nie stracicie akcentu
drabio
Znaczy zrobi łagier z własnego kraju a z Białorusinów więźniów reżimu z możliwością wyjazdu w jedną stronę, oczywiście będą też uprzywilejowani urzędnicy... cóż było to do przewidzenia!!!

Prawdziwa to wolność, nie ma co :)ajwaj
Lagier to jest PISa-PL
Kacyki szkodza 30 lat jak moga

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki