REKLAMA

Białoruś: z pracy odchodzą dziennikarze i pracownicy administracji

2020-08-13 19:00, akt.2020-08-13 19:56
publikacja
2020-08-13 19:00
aktualizacja
2020-08-13 19:56
fot. VALENTYN OGIRENKO / Reuters

W związku z sytuacją w kraju wielu dziennikarzy białoruskich mediów państwowych odchodzi z pracy - pisze w czwartek portal Tut.by, powołując się na list otwarty do białoruskiego ministra informacji. Pojawiają się też doniesienia o tym, że zwalniają się pracownicy administracji.

W mediach społecznościowych opublikowano już zdjęcia kilku wypowiedzeń państwowych urzędników - relacjonuje Tut.by. Jak dodaje, są wśród nich pracownik administracji prezydenta i mińskiego miejskiego komitetu wykonawczego.

"Nie widzę już możliwości, by pracować jako prawnik w administracji państwowej" - napisał na Instagramie Artiom Proskałowycz, który pracował w administracji prezydenta.

Oficjalny list otwarty do ministra informacji Ihara Łuckiego wystosowali dziennikarze mediów państwowych. "To, że dzisiaj wielu naszych kolegów z mediów państwowych zwalnia się, to nie fake, nie technologia polityczna, nie opłacona akcja PR-owa. To głos sumienia i to, że nie mogą spokojnie patrzeć na obecną przemoc" - podkreślono w dokumencie, pod którym w momencie publikacji podpisało się ponad 40 osób.

Jak dodano w liście cytowanym przez Tut.by, zastosowanie przemocy przez służby wobec dziennikarzy jest niedopuszczalne. Wezwano resort informacji do podjęcia pilnych kroków mających na celu zaprzestanie napaści na dziennikarzy i ich zatrzymań oraz zakończenie ich prześladowania.

Zaapelowano też o to, by nie wyłączać internetu, nie utrudniać działania komunikatorów i portali informacyjnych.

Tut.by informuje, że wśród dziennikarzy, którzy podpisali się pod listem jest ponad 10 pracowników państwowej agencji informacyjnej BiełTA, w tym Siarhiej Peluszkewycz, który w przeszłości był szefem biura prasowego prezydenta.

Serwis pisze, że w czwartek z pracy w telewizji państwowej ONT odszedł Dzmitryj Semczanka, stojący na czele grupy dziennikarzy pracujących przy prezydencie.

"Nieopisana brutalność OMON-u wszystkich dziennikarzy ONT po prostu zniszczyła. Każdy ma bliskiego albo znajomego, który został poważnie poszkodowany. (...) Niektórzy poszli na zwolnienie, niektórzy na bezterminowy urlop" - twierdzi źródło Tut.by. Według rozmówcy portalu odejście Semczanki może spowodować reakcję łańcuchową.

Organizacja dziennikarska: 23 pracowników mediów jest w aresztach

23 dziennikarzy wciąż jest zatrzymanych bądź znajduje się w aresztach na Białorusi, od 9 sierpnia doszło w tym kraju do 68 przypadków zatrzymania dziennikarzy i pracowników mediów - podało w czwartek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Organizacja opublikowała na swojej stronie internetowej wykaz dziennikarzy pracujących dla mediów krajowych i zagranicznych, którzy zostali w ostatnich dniach zatrzymani, zaatakowani, czy pobici.

W trakcie niedzielnych wyborów prezydenckich i protestów powyborczych zarejestrowano 29 przypadków przemocy wobec dziennikarzy i spowodowania obrażeń - relacjonuje BAŻ. Na przykład, do szpitala trafiła dziennikarka Radia Racyja Tamara Szczapiotkina, zatrzymana w środę.

Zatrzymania i ataki na dziennikarzy nastąpiły nie tylko w Mińsku, ale i wielu innych miastach Białorusi. Najnowszym przypadkiem jest zatrzymanie w czwartek w Mohylewie fotografa Aleksandra Licina - wynika z opublikowanego wykazu.

Milicjanci w niektórych przypadkach uszkadzali sprzęt, np. kamery i zabierali nośniki danych.

Niektórzy dziennikarze zostali zwolnieni bez sporządzania protokołów o wykroczeniu, jednak są tacy, którzy otrzymali kary aresztu powyżej jednego tygodnia bądź kary grzywny.

Deportowani już zostali z Białorusi dziennikarze niezależnych mediów rosyjskich: portalu Znak.com i Nastojaszczeje Wriemia.

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Głupi Łukaszenko, wystarczyło zatrudnić Kurskiego i wszystko byłoby OK.
itso_who_has_time
Tak jest mądre decyzje WOLNA BIAŁORUŚ !!!
itso_who_has_time
Nie wpuszczać do kraju tych omowców mają jakieś spaczone mózgi !!! walić sankcjami ile się da po tych ludziach !!!
itso_who_has_time odpowiada itso_who_has_time
poprawka OMONowców

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki