REKLAMA

Białoruś: wizy do UE potaniały, ale granice pozostają zamknięte

2020-07-01 12:07
publikacja
2020-07-01 12:07
Białoruś: wizy do UE potaniały, ale granice pozostają zamknięte
Białoruś: wizy do UE potaniały, ale granice pozostają zamknięte
fot. BUY THIS / / Shutterstock

Cena wizy Schengen spadła, ale kraje Unii Europejskiej nie spieszą się z otwieraniem granic dla Białorusinów – pisze w środę niezależny białoruski portal TUT.by. W środę weszła w życia umowa UE z Białorusią o uproszczeniach wizowych i readmisji.

„To oznacza, że cena krótkoterminowej wizy Schengen spadnie do 35 euro” – pisze Tut.by. Umowa pomiędzy UE i Białorusią została podpisana 8 stycznia br. w Brukseli. 29 maja Białoruś otrzymała oficjalną informację od UE o zakończeniu ratyfikacji.

Portal przypomina, że według obowiązującego od 2 lutego br. nowego Kodeksu Wizowego UE cena wizy dla Białorusinów wynosiła 80 euro. Podpisanie umowy o uproszczeniach wizowych pozwoliło obniżyć ją do 35 euro.

Właśnie dlatego zwykli Białorusini, którzy przed epidemią koronawirusa bardzo często podróżowali do UE, kibicowali obu stronom w czasie negocjacji.

Rozmowy w sprawie uproszczenia procedur wizowych Białoruś i UE prowadziły od 2014 r. Podobnie jak w stosunku do pozostałych państw, UE uzależniała zawarcie tego porozumienia od połączenia go z umową o readmisji. Oprócz obniżenia ceny wizy umowa wprowadza dla Białorusinów także uproszczone procedury wnioskowania o wizy różnych kategorii i skraca terminy wydawania decyzji wizowych. Dla obywateli UE wydłużony zostanie okres przebywania na Białorusi w ciągu roku z 90 do 180 dni.

TUT.by zwraca uwagę, że centra wizowe Litwy i Polski działają, ale w ograniczonym zakresie. Z komunikatu na stronie MSZ wynika, że konsulaty RP nie przyjmują nowych wniosków o wizy (poza wnioskami od osób, które pracują w Polsce, są kierowcami w transporcie międzynarodowym, studiują na polskich uczelniach lub są posiadaczami Karty Polaka).

Spośród placówek dyplomatycznych innych państw UE działa w Mińsku konsulat Włoch, jednak na razie nie wiadomo, kiedy Białorusini będą mogli odwiedzić ten kraj.

Unia zamknęła swoje granice w marcu i na razie, jak pisze portal TUT.by, „nie spieszy się z ich otwieraniem dla wszystkich chętnych”. We wtorek opublikowano listę krajów, których obywatele będą mogli od 1 lipca wjechać do UE, jednak nie ma na niej Białorusi.

Unia zamierza wpuszczać tylko obywateli tych państw, w których liczba nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przekraczała średniego poziomu unijnego. Na graniczącą z Białorusią Litwę np. można wjechać z kraju, w którym liczba zakażeń nie przekroczyła 20—25 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni. „Na Białorusi w ciągu ostatnich dwóch tygodni wskaźnik ten wyniósł 75 infekcji na 100 tys. mieszkańców” – zaznaczył portal.

Według oficjalnych danych do wtorku na Białorusi koronawirusem zakaziło się ogółem 62 118 osób (w tym 328 w ciągu ostatniej doby) i zmarły ogółem 392 osoby (w tym pięć w ciągu ostatnich 24 godzin).

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki