REKLAMA

Białoruś: w 2020 r. 400 mln dol. strat przez rosyjski manewr podatkowy

2019-10-10 18:46
publikacja
2019-10-10 18:46

Na 400 mln dol. wycenia białoruskie ministerstwo finansów straty, które kraj ten poniesie w efekcie przeprowadzanego w Rosji manewru podatkowego w sektorze naftowym - poinformował w czwartek szef tego resortu Maksim Jermałowicz. A w ciągu 5 lat nawet 11 mld dol.

/ fot. SPUTNIK / Reuters

„W kolejnym roku kwota ta wyniesie (w sumie – PAP) 800 mln dol. Ta liczba uwzględnia tegoroczne 400 mln dol. (strat) i kolejne 400 mln dol. w przyszłym roku” – powiedział minister finansów w Mińsku.

Od początku 2019 r. Białoruś importuje rosyjską ropę na nowych warunkach – w wyższej cenie. Wynika to z przeprowadzanego w Rosji manewru podatkowego (rozłożonego na pięć lat) w sferze naftowej, który polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na rosyjską ropę i wzroście podatku od wydobycia surowca. Zyskuje na tym rosyjski budżet, ale manewr prowadzi do zwiększenia ceny surowca i będzie stopniowo zmniejszać opłacalność eksportu paliw wytwarzanych z niego na Białorusi.

Jak wynika z szacunków ministerstwa finansów Białorusi, w latach 2019-2024 Białoruś straci z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu i zwiększenia wydatków na zakup surowca przez rafinerie nawet 11 mld dol.

Białoruś próbuje uzyskać od Rosji gwarancje rekompensaty tych strat, jednak bezskutecznie.

Białoruś poniosła również duże straty z powodu zanieczyszczenia ropy płynącej z Rosji rurociągiem Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu tego roku. Ostateczna suma rekompensaty, jakiej Mińsk oczekuje od Moskwy, zostanie upubliczniona w listopadzie, gdy zakończą się remonty w białoruskich rafineriach – powiedział w czwartek wicedyrektor państwowego koncernu Biełnaftachim Andrej Bunakau.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki