Białoruś otrzyma 2 mld dol. kredytu od Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji

Ministerstwo Finansów Białorusi i Eurazjatycki Bank Rozwoju podpisały umowę o udzieleniu Mińskowi kredytu w wysokości 2 mld dolarów ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju - podały we wtorek białoruskie media.

Minsk, Białoruś
Minsk, Białoruś (fot. wiki / materiały dla mediów)

Umowę podpisano w piątek. Środki przeznaczone na wsparcie polityki gospodarczej i zmiany strukturalne w rządzie i Narodowym Banku Białorusi będą przekazywane w siedmiu ratach w latach 2016-2018.

Kredyt ma stworzyć przesłanki makroekonomiczne trwałego wzrostu i rynkowych reform gospodarczych na Białorusi.

Pierwsza rata w wysokości 500 mln dolarów zostanie przekazana w najbliższych dniach, gdyż Mińsk spełnił już związane z nią warunki. Pozostałych sześć transz będzie przesyłanych po wypełnianiu kolejnych warunków. Dwie Białoruś otrzyma jeszcze w bieżącym roku, trzy - w 2017 i jedną w 2018 roku - informowały służby Eurazjatyckiego Banku.

Transze kredytu mają być spłacone w okresie 10 lat każda, przy obowiązywaniu pięcioletniego okresu karencji.

Działania podjęte na Białorusi w ramach warunków uzyskania pierwszej transzy kredytu pomogły ustabilizować podstawowe wskaźniki monetarne i fiskalne, a także stworzyć podstawy dla długoterminowych przekształceń strukturalnych w gospodarce. Dwunastomiesięczna inflacja na dzień 1 marca 2016 roku spadła do poziomu 12,8 procent, wobec 16,7 proc. rok wcześniej, co jest skutkiem prowadzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej i znacznego spadku światowych cen.

W celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej, w tym ustalonych celów dotyczących inflacji i rezerw międzynarodowych, w warunkach liberalizacji cen, program przewiduje wzmocnienie kontroli nad podażą pieniądza, prowadzenie elastycznej polityki monetarnej i osiągnięcie zrównoważonego budżetu.

Eurazjatyckim Funduszem Stabilizacji i Rozwoju zarządza Eurazjatycki Bank Rozwoju - międzynarodowa organizacja finansowa, której członkami są Rosja, Kazachstan, Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan. (PAP)

jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~maro

Białoruś piękny kraj i szybki rozwój wogóle poza UE !

! Odpowiedz
9 0 ~r56

Jeśli przejmiemy kiedyś białoruś to będzie to nas bardzo drogo kosztowało

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil