Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.

(fot. RachenStocker / Shutterstock)
"Białoruska Kompania Naftowa (BNK) kupiła partię norweskiej ropy Johan Sverdrup w ilości 80 tys. ton z dostawą do litewskiego portu w Kłajpedzie 22 stycznia” – poinformował agencję Interfax-Zachód przedstawiciel służby prasowej koncernu.

Ropa jest przeznaczona dla rafinerii w Nowopołocku. BNK to państwowa firma, odpowiedzialna za eksport białoruskich paliw – podała agencja Interfax Zachód.

Spółka Lietuvos Geleżinkeliai (Koleje Litewskie) potwierdziła, że norweska ropa dotrze do Białorusi przez port w Kłajpedzie, a następnie transportowana będzie pociągami.

"Ten ładunek z portu w Kłajpedzie przewiozą litewskie koleje” - powiedział agencji BNS przedstawiciel spółki Mantas Dubauskas. Wyjaśnił, że tankowiec do Kłajpedy ma przybyć we środę i potwierdził, że do białoruskiej rafinerii koleją zostanie dostarczonych około 80 ton ropy naftowej.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius wskazał, że Litwa może zaproponować Białorusi dostawę nie tylko ropy, ale też gazu jako alternatywę dla rosyjskich surowców. "Jesteśmy zainteresowani tym, by Białoruś zdywersyfikowała dostawy źródeł energii" - powiedział Linkeviczius. Poinformował, że te kwestie zamierza omówić podczas wizyty w Mińsku, zaplanowanej na początek lutego.

Z powodu sporu o cenę surowca Białoruś i Rosja nie zawarły dotąd porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi na 2020 r. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi strony porozumiały się tylko w sprawie częściowych dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii na minimalnych mocach.

Ze względu na brak umów i pełnych dostaw ropy Mińsk wstrzymał czasowo eksport paliw za granicę.

Mińsk poszukuje możliwości alternatywnych wobec rosyjskich dostaw ropy naftowej. W tym celu zwrócił się m.in. do Polski, Ukrainy, krajów bałtyckich, Kazachstanu, Azerbejdżanu.

Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku są uzależnione od rosyjskich dostaw. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak będą znacznie droższe niż dotowany przez Rosję surowiec, co z kolei obniży dochody Mińska ze sprzedaży paliw.

Z Mińska Justyna Prus, z Wilna Aleksandra Akińczo

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 11 jkendy

Nikt nie chce byc zależnym od mafii Władymira

! Odpowiedz
2 5 ajwaj

"mafia Wladymyra" malych megalomanów
.... nie zauwaza :)

! Odpowiedz
11 10 ajwaj

""Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku są uzależnione od rosyjskich dostaw. "" :)
PAPu
- a inne sa niezalezne i kupia co im trzeba, wg koloru i smaku.

80 000 ton to maly tankowiec np. b. Knock Nevis 647 955 ton nośności (DWT)

Beda meldunki PAPo-pisy, ze Bialorus wyprzeda sie za friko kal-bojom i bedzie kolonia Jankesów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 wektorwg

Ajajaj ileż to tych wydrukowanych dolarów właśnie przeleciało Kremlowi koło nosa. Aż z z rozpaczy musieli premiera zmienić

! Odpowiedz
0 5 ajwaj odpowiada wektorwg

zmyslasz intensywnie
douczaj sie

""Napływy kapitału do rosyjskich akcji biją rekord
Dolarowy deszcz, który spadł na rosyjski rynek akcji na początku 2020 r., Nie wydaje się ustępować.

W ubiegłym tygodniu fundusze niebędące rezydentami kontynuowały aktywny zakup papierów wartościowych rosyjskich spółek i wprowadziły na rynek łącznie 337 mln USD, informuje CIB Sberbank, powołując się na dane EPFR Global. ""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 16 pazdzioch_indastries

HAHAHA sprawdźcie sobie mój komentarz w tej sprawie który ostatnio pisałem.

Niestety biały dom nie wydał zgody,pan duda z ciaputowiczem drżącą ręką odbierali telefon o Łukaszenki który chciał kupić ropę,po krótkim mamrotaniu i zbywaniu Łukaszenki,zainteresowany rzucił słuchawką.Duda z ciapkiem odetchnęli, w duchu mając słowa jednego ze zwierzchników usa: " chłopaki nie sprzedajta bo tu chodzi o nie wspieranie nie demokratycznych rządów, wiecie przecież jak dla nas(usa) demokracja jest ważna"

Państwo teoretyczne, kolonialne i co gorsza na likwidacji.Tylko teraz wojny u nas nie będzie bo Polacy jednoczą siły tylko gdy jest wojna, wszyscy już wiedzą że wojna na nas nie działa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 41 obronca_przebraza

Co robią polscy ministrowie? Dlaczego nie są w Mińsku? Zajęci są poprawnymi relacjami z UE?, którą Putin prowadza na krótkim postronku!

! Odpowiedz
5 2 zenonn

Białoruś zapłaciła za dostawę?

! Odpowiedz
0 4 obronca_przebraza odpowiada zenonn

tak, tak wpychajcie ją w łapska Rosji i Putina!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,79% 53,91
2020-02-26 08:47:00
ZŁOTO 0,72% 1 648,85
2020-02-26 08:44:00
MIEDŹ -0,21% 5 667,50
2020-02-26 08:44:00
SREBRO 0,61% 18,06
2020-02-26 08:44:00
PLATYNA 0,76% 935,25
2020-02-26 08:44:00

Znajdź profil