REKLAMA

Białoruś bada możliwości alternatywnych dostaw ropy, w tym z Polski

2020-01-14 14:40
publikacja
2020-01-14 14:40

Białoruś bada możliwości alternatywnych dostaw ropy - poinformował wicepremier Dzmitry Krutoj, wskazując, że w rozmowach z Rosją na ten temat wciąż nie ma porozumienia. Jako możliwych dostawców wymienił: Ukrainę, Polskę, państwa bałtyckie, Kazachstan, Azerbejdżan.

/ fot. Mikhail Metzel/TASS / FORUM

„Wysłaliśmy zapytania do wszystkich możliwych państw” – powiedział we wtorek w Mińsku. „Opracowywane są wszystkie możliwe warianty, o których mówił prezydent (Alaksandr Łukaszenka). (…) Myślę, że wkrótce otrzymamy alternatywne warianty dostaw” – dodał.

Przyznał, że w rozmowach z Rosją na temat dostaw ropy nie ma na razie postępu. „My ciągle uważamy, że w warunkach realizacji przez Rosję manewru podatkowego (zmian opodatkowania w sektorze naftowym - PAP) i corocznego wzrostu ceny ropy dla Białorusi (…), nie ma obecnie sensu płacić premii rosyjskim przedsiębiorstwom naftowym na poziomie uzgodnionym w 2011 r. Gospodarczo to nie jest uzasadnione” – ocenił Krutoj. Jak dodał, trwają negocjacje z rosyjskimi firmami, które jednak – z wyjątkiem jednego przedsiębiorstwa – nie chcą zgodzić się na zmniejszenie premii.

Mińsk chciałby, by z kontraktów usunięto premię dla firm - dostawców, dzięki czemu udałoby się obniżyć cenę surowca i zrekompensować jej wzrost, spowodowany przez realizowane w Rosji zmiany podatkowe w sektorze naftowym, czyli tzw. manewr podatkowy.

Zmiany te powodują stopniowy wzrost ceny surowca dla Białorusi. Według państwowego koncernu Białnaftachim w 2020 r. cena tony ropy dla białoruskich rafinerii wzrośnie o ok. 20 dol. Średnia cena w okresie styczeń-październik ubiegłego roku wynosiła 364 dol. za tonę surowca – podały Naviny.by.

Porozumienie w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi nie zostało dotąd uzgodnione, a po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi, strony porozumiały się tylko w sprawie tymczasowych dostaw w styczniu. Tranzyt w kierunku zachodnim przez terytorium Białorusi przebiega jak dotąd bez zakłóceń.

Negocjacje dotyczące dostaw surowców rosyjskich na Białoruś toczą się od wielu miesięcy i przebiegają w napiętej atmosferze, ponieważ kontrakty dotyczące ropy i gazu obowiązywały tylko do końca roku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ajwaj
Mniejsza lichwa:

""Eurazjatycki Bank Rozwoju dostarczy Belaruskali pożyczone środki w tej kwocie na realizację programu inwestycyjnego i uzupełnienie kapitału obrotowego.
Szef EDB dodał również, że bank planuje udzielić nowych pożyczek białoruskim firmom w przyszłości, zwiększając całkowitą kwotę
Mniejsza lichwa:

""Eurazjatycki Bank Rozwoju dostarczy Belaruskali pożyczone środki w tej kwocie na realizację programu inwestycyjnego i uzupełnienie kapitału obrotowego.
Szef EDB dodał również, że bank planuje udzielić nowych pożyczek białoruskim firmom w przyszłości, zwiększając całkowitą kwotę pożyczek na projekty na Białorusi do 1 miliarda dolarów.""
ajwaj
Eurazjatycki Bank Rozwoju
https://eabr.org/en/
silvio_gesell
Słabe zagranie Putina z Biłorusią. Ma dobrą pozycję na planszy, ale rozmieni się na drobne.
antek10
Tak sie robi byznesy z towarzyszami ze wschodu. Inna mentalność.
marxs
zobacz ograniczony PISiu jakie "byznesy" zrobił twój PISi grajdoł z towarzyszami z Zachodu :w Iraku czy Afganistanie a jakie jeszcze "byznesy" zrobi np. na hamerykańskim gazie
antek10 odpowiada marxs
pisa szukaj w swojej rodzinie.
pazdzioch_indastries
Wszystko zależy od tego czy trump pozwoli,pan ciaputowicz z panem dudom(niepewny swej krwi) muszą zadzwonić do białego domu i spytać czy możemy sprzedać Białorusi ropę?
Jak pan trump i wszytskie elyty usa nie będą miały interesu w tym by Polska nie mogła sprzedać ropy, to pozwolą.
degrengolada
to jest wspaniałe, że Polska i Białoruś tak zacieśniają wspólne relacje nie tylko na stopie politycznej ale i handlowej. Oby tak dalej !

Brawo Panie Kaczyński
antek10
nic polska nie sprzeda na białoruś. Umiesz czytac ze zrozumieniem?
arturo77
ze niby akcje orlenu i lotosu maja podrozec?po przelamaniu trendu wzrostowego na ok 63$ ropa raczej poleci w dol a Orlen lotos w gore zakladajac za dolar bedzie stal w miejscu .poki co ropa i dolar ma trend wzrostowy co nie sluzy spolkom paliwowym a jak jutro Trump podpisze umowe z Chinami to nie sadze aby ropa spadala.zreszta-ze niby akcje orlenu i lotosu maja podrozec?po przelamaniu trendu wzrostowego na ok 63$ ropa raczej poleci w dol a Orlen lotos w gore zakladajac za dolar bedzie stal w miejscu .poki co ropa i dolar ma trend wzrostowy co nie sluzy spolkom paliwowym a jak jutro Trump podpisze umowe z Chinami to nie sadze aby ropa spadala.zreszta-jak nie podpisze to tez wszystko bedzie leciec

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki