Białoruś: Nie będzie podatku od pasożytnictwa

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał w czwartek dekret nr 1, który zastąpi niesławny dekret nr 3 o tzw. pasożytnictwie. Przepis, który przewidywał zapłatę jednorazowego podatku od osób niepracujących, wywołał w 2017 r. falę protestów społecznych.

(fot. Toby Melville / Reuters)

Dekret nr 1 dotyczy działań państwa na rzecz wspierania zatrudnienia. Dokument ma przede wszystkim aktywizować organy władzy w celu maksymalnego wsparcia obywateli w znalezieniu pracy, stymulowania zatrudnienia i samozatrudnienia - poinformowało w czwartek biuro prasowe prezydenta.

W nowym dekrecie nie znalazły się zapisy mówiące o uiszczaniu przez osoby niepracujące podatku przeznaczonego na finansowanie wydatków państwowych. Osoby, które wcześniej były uznane za płatników tego podatku, zostają z niego zwolnione - czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że tzw. podatek od pasożytnictwa, który był szeroko krytykowany i stał się przyczyną protestów społecznych na początku 2017 r., przestał obowiązywać. Jego likwidacji domagała się m.in. wspierająca protesty opozycja, która przekonywała, że taka forma stymulowania zatrudnienia jest nieefektywna i uderza w wiele słabych grup społecznych.

Zamiast płacenia dotychczasowego podatku osoby niepracujące, a zdolne do pracy nie będą mogły korzystać z dopłat do usług realizowanych przez państwo. Na razie nie wiadomo, o jaki rodzaj dotowanych usług chodzi - ich listę ma określić białoruski rząd.

Nowy dekret przewiduje m.in., że rząd będzie monitorować sytuację z zatrudnieniem i dostępność wsparcia ze strony państwa w miejscach, gdzie sytuacja na rynku pracy będzie wyjątkowo trudna.

Władze lokalne mają zapewniać indywidualną pomoc obywatelom poszukującym pracy, a także resocjalizację osób prowadzących aspołeczny tryb życia. Rady obwodowe będą mogły przekierowywać środki z budżetu lokalnego na stymulowanie zatrudnienia w trudnych regionach.

Na szczeblu lokalnym powstaną komisje odpowiedziane za wspieranie obywateli w poszukiwaniu pracy. Będą one miały szerokie pełnomocnictwa w tym zakresie, ale także będą mogły m.in. zwolnić osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej z pełnej opłaty usług dotowanych przez państwo.

Dekret wejdzie w życie po oficjalnej publikacji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 plutarch

Protesty nie poszły na marne - baćka zmiękł.

! Odpowiedz
0 5 nostromo25

Nie zarabiasz pieniedzy - placisz pieniadze. Lukaszenka to geniusz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.