Białoruś: Nie będzie podatku od pasożytnictwa

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał w czwartek dekret nr 1, który zastąpi niesławny dekret nr 3 o tzw. pasożytnictwie. Przepis, który przewidywał zapłatę jednorazowego podatku od osób niepracujących, wywołał w 2017 r. falę protestów społecznych.

(fot. Toby Melville / Reuters)

Dekret nr 1 dotyczy działań państwa na rzecz wspierania zatrudnienia. Dokument ma przede wszystkim aktywizować organy władzy w celu maksymalnego wsparcia obywateli w znalezieniu pracy, stymulowania zatrudnienia i samozatrudnienia - poinformowało w czwartek biuro prasowe prezydenta.

W nowym dekrecie nie znalazły się zapisy mówiące o uiszczaniu przez osoby niepracujące podatku przeznaczonego na finansowanie wydatków państwowych. Osoby, które wcześniej były uznane za płatników tego podatku, zostają z niego zwolnione - czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że tzw. podatek od pasożytnictwa, który był szeroko krytykowany i stał się przyczyną protestów społecznych na początku 2017 r., przestał obowiązywać. Jego likwidacji domagała się m.in. wspierająca protesty opozycja, która przekonywała, że taka forma stymulowania zatrudnienia jest nieefektywna i uderza w wiele słabych grup społecznych.

Zamiast płacenia dotychczasowego podatku osoby niepracujące, a zdolne do pracy nie będą mogły korzystać z dopłat do usług realizowanych przez państwo. Na razie nie wiadomo, o jaki rodzaj dotowanych usług chodzi - ich listę ma określić białoruski rząd.

Nowy dekret przewiduje m.in., że rząd będzie monitorować sytuację z zatrudnieniem i dostępność wsparcia ze strony państwa w miejscach, gdzie sytuacja na rynku pracy będzie wyjątkowo trudna.

Władze lokalne mają zapewniać indywidualną pomoc obywatelom poszukującym pracy, a także resocjalizację osób prowadzących aspołeczny tryb życia. Rady obwodowe będą mogły przekierowywać środki z budżetu lokalnego na stymulowanie zatrudnienia w trudnych regionach.

Na szczeblu lokalnym powstaną komisje odpowiedziane za wspieranie obywateli w poszukiwaniu pracy. Będą one miały szerokie pełnomocnictwa w tym zakresie, ale także będą mogły m.in. zwolnić osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej z pełnej opłaty usług dotowanych przez państwo.

Dekret wejdzie w życie po oficjalnej publikacji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 plutarch

Protesty nie poszły na marne - baćka zmiękł.

! Odpowiedz
0 5 nostromo25

Nie zarabiasz pieniedzy - placisz pieniadze. Lukaszenka to geniusz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.