Białe plamy w grafikach szpitali. Część medyków wybrała opiekę nad dziećmi

2020-03-16 06:29
publikacja
2020-03-16 06:29

Szefom szpitali trudno wypełnić grafiki, bo gdy zamknięto szkoły i przedszkola, personel korzysta z wolnego na opiekę nad dziećmi. Podobnie jest w aptekach - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Alberico/Fotogramma/Ropi / ZUMA Press

"100 pielęgniarek i 60 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie, którzy wystąpili o zasiłek na opiekę nad dzieckiem do ósmego roku życia, to nie wyjątek. Są białe plamy w grafikach szpitali, laboratoriów i aptek w całym kraju" - czytamy w gazecie. "Do piątku mamy 2146 wniosków ws. zasiłku" – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Według gazety, "dla części medyków to sposób na ucieczkę przed widmem zakażenia, o które łatwo w placówkach, na dodatek pozbawionych zapasów masek, kombinezonów czy gogli".

"Koronawirus zderzył się w Polsce z niewydolnym systemem ochrony zdrowia, a rząd zdecydował się z nim walczyć metodą średniowieczną, zamiast powszechniej przeprowadzać testy" – powiedział marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Gazeta podała, że jego zdaniem, cały personel medyczny powinien móc regularnie korzystać z testów na koronawirusa, tym bardziej że to osoby, które często zakażają się od pacjentów np. grypą.

"Wobec braków, rząd szuka pomocy u starszych studentów kierunków medycznych i proponuje im wolontariat. Warunki umów pozostawiają jednak wiele do życzenia" - czytamy. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jan-kowalski
Trudno zrozumieć, skąd się bierze jednoznacznie negatywna ocena średniowiecza przez pana marszałka - czyżby, mimo tytułu profesora (fakt, że nauk medycznych, a to obecnie już nie to samo co przed wojną, czy nawet jeszcze do lat 70-tych XX w., kiedy profesor to był ktoś, kto oprócz wiedzy branżowej/fachowej miał również Trudno zrozumieć, skąd się bierze jednoznacznie negatywna ocena średniowiecza przez pana marszałka - czyżby, mimo tytułu profesora (fakt, że nauk medycznych, a to obecnie już nie to samo co przed wojną, czy nawet jeszcze do lat 70-tych XX w., kiedy profesor to był ktoś, kto oprócz wiedzy branżowej/fachowej miał również wiedzę ogólną oraz prezentował, z reguły, pewien poziom kultury i moralności) powielał "szkolne" stereotypy?

Widocznie ludzkość (bo to przecież nie tylko Polska, ale też wiele innych państw, w tym z jaśnie oświeconego tzw. Zachodu) nie wypracowała od średniowiecza lepszych metod walki z zarazą, zwłaszcza w jej pierwszej fazie, niż izolacja.

Ale można przecież też tak, jak najbardziej postępowy z postępowych rząd hiszpański, który mając już wiedzę, że wirus rozprzestrzenia się w kraju, pozwolić na organizację w stolicy w tzw. dniu kobiet, wielkiej manifestacji "przeciw maczyzmowi", ba - samemu w niej zauczestniczyć, trzy dni potem pozwolić jeszcze prawie 3 tys. kibiców stołecznego klubu na wyjazd do Wlk. Brytanii i dopingowanie go w meczu LM z Liverpool'em, by potem ze zdziwieniem odkryć, że Madryt stał się największym skupiskiem zakażonych (w tym połowa rządu), z przyrostem geometrycznym (ostatnio już ponad 1.000 osób na dobę) i ofiar śmiertelnych (prawie 300). A potem próbować dogonić czas i wprowadzać od razu drakońskie kary za "nieuzasadnione" wyjście na ulicę (do 4.000 euro). TO TO JEST CHYBA ŚREDNIOWIECZE DO KWADRATU!
lelo1949
Bo to nie lekarze ,tylko medycy,jak trafnie zauważył autor,no może pracownicy służby zdrowia ,służby w cudzysłowie
and00
Jak będzie wojna to wojsko pójdzie masowo na urlop na żądanie?
A nauczyciele patrzą tylko żeby w czasie zawieszenia zajęć szkolnych im wszystkie nadgodziny płacili.
Ciekawe co wymyślą górnicy?
fakty
Jak będzie wojna to władza zachowa się jak w 1939 r., przypomnij nam co Twoi sanacyjni bohaterowie wtedy zrobili, posyłając na śmierć miliony Polaków. Czy syn Morawieckiego albo córka Dudy wrócili z lewackiego Londynu i pomagają narodowi z epidemią ?
and00 odpowiada fakty
Po 1 jak już to nie popieram Sanacji a Endecje
po 2 To podaj źródła tej wiadomości że sanacja posłała miliony Polaków na śmierć, to raczej sądzę Twoi z KPP, i UB
I jeszcze wytłumacz jak Kasia Tusk, albo Kinga Duda czyli celebrytka lub prawniczka mogą pomóc w walce z koronowirusem?
londonern
Dlatego w UK nie odwolano zajec szkolnych, zeby rodzice pracujacy w NHS szli do pracy, a nie zosatwali w domu. W PL jakos to przeoczono.
db009
W UK nie odwolano niczego i nie zakazano niczego, a rzad uznaje tę pandemię za naturalną selekcję, pomijając fakt, że wirus może tak może nie - tego my nie wiemy, powoduje również inne obrażenia. Z pewnością czy ma się 16 czy 68 lat, nie jest to przyjemne leżeć z gorączką 38 st i mieć duszności. To jakoś W UK nie odwolano niczego i nie zakazano niczego, a rzad uznaje tę pandemię za naturalną selekcję, pomijając fakt, że wirus może tak może nie - tego my nie wiemy, powoduje również inne obrażenia. Z pewnością czy ma się 16 czy 68 lat, nie jest to przyjemne leżeć z gorączką 38 st i mieć duszności. To jakoś przeoczyłeś.
crazycat
tam nie mają wyborów w maju

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki