REKLAMA

Bezużyteczne testy na koronawirusa z Chin

2020-03-26 14:43
publikacja
2020-03-26 14:43

Szybkie testy na wykrycie koronawirusa, które hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach, są bezużyteczne, gdyż dają wyniki fałszywie negatywne - stwierdziło w raporcie hiszpańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC). O sprawie pisze dziennik El Mundo.

fot. Polina Tankilevitch / / Pexels

Zakupione testy są wadliwe z powodu ich niskiej czułości, poniżej 30 proc., podczas gdy wskaźnik ten powinien wynosić ponad 80 proc. To oznacza, że testy w znacznym stopniu nie rozpoznają zakażenia.

Jak ujawnia El Mundo pacjenci ze stwierdzonym pozytywnym wynikiem wiarygodnej, laboratoryjnej próby PCR mieli fałszywie negatywny wynik szybkich testów.

Ambasada Chin w Madrycie wyjaśniła w czwartek na Twitterze, że testy zostały zakupione w firmie Shenzhen Bioeasy Biotechnology, która nie posiada oficjalnego zezwolenia na produkcję i sprzedaż tego typu testów.

„Ministerstwo ds. Handlu Chin przekazało Hiszpanii listę firm posiadających licencje handlowe, na której nie widniała firma, u której dokonano zakupu” - stwierdziła ambasada.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach 640 tys. szybkich testów od firmy bez licencji i rozpoczęło już ich dystrybucję do szpitali w całym kraju. Miały zostać wykorzystane do przebadania personelu medycznego. Jednak lokalne władze regionu stolicy zgłosiły bezużyteczność testów.

Minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że dodatkowo zakupiono 1 mln testów. Nie wyjaśniono od jakich firm. Oprócz testów, Ministerstwo Zdrowia w Madrycie ogłosiło zakup „na rynku światowym” 52 mln maseczek ochronnych.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
tindala
Wszystkie "szybkie" testy mają wiarygodność ca 50%. Tylko molekularne i serologiczne, ale to trwa i wymaga urządzeń oraz techników. Niecierpliwym polecam papierek lakmusowy, albo rzut monetą.
karbinadel
Czyli tyle co rzut monetą. Ale rzut monetą nic nie kosztuje
hfjdj odpowiada karbinadel
Baranki już coś głipiego wymyśliły. Jak rzucisz monetą i ci wypadnie że jesteś chory to znaczy że równie dobrze możesz być zdrowy. Jak test da ci wynik pozytywny to znaczy że jesteś chory.
tindala odpowiada hfjdj
falszywie pozytywny lub fałszywie negatywny. Luknij sobie
ajwaj
Jesli ktos myli test KORONA z testem-ciazowym,
to lepiej POWOLI przeczytac instrukcje i dopytac Chinczyków
jes
Rozumiem ajajwajek, że właśnie tak się pomyliłeś. Ale dlaczego w twoim przypadku mnie to nie dziwi?
33karol33
a motłoch gardłował "kupuj, kupuj" to kupili
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niedorzeczny
Dawno nie czytałem tego komentarza. Jak minął urlop?
jes
Jakiś ty wrażliwy na innych. Szkoda tylko, że nie dodałeś, że od długiego czasu namawiasz wszystkich na Lentex, którego akcji masz pewnie po pachy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki