REKLAMA

Bezrobotni w Wielkiej Brytanii muszą szybciej szukać nowej pracy

2022-01-27 16:04
publikacja
2022-01-27 16:04
Bezrobotni w Wielkiej Brytanii muszą szybciej szukać nowej pracy
Bezrobotni w Wielkiej Brytanii muszą szybciej szukać nowej pracy
fot. Botond Horvath / / Shutterstock

Bezrobotni w Wielkiej Brytanii będą musieli szybciej niż obecnie szukać pracy poza swoim zawodem lub branżą, aby nie utracić prawa do części zasiłków - ogłosił w czwartek rząd. Celem tego jest zmniejszenie rekordowo wysokiej liczby nieobsadzonych miejsc pracy.

Dotychczas osoby otrzymujące zasiłki mogły spędzić trzy miesiące na poszukiwaniu pracy podobnej do poprzednio wykonywanej. Zgodnie z ogłoszoną zmianą, okres ten zostanie skrócony do czterech tygodni, a po jego zakończeniu - jeśli nie chcą utracić prawa do części zasiłków - osoby muszą rozszerzyć poszukiwania na inne rodzaje pracy, w tym przyjąć oferty zajęć niżej płatnych i wymagających mniejszych kwalifikacji niż poprzednia praca.

Brytyjski rząd liczy, że dzięki tej zmianie do czerwca zatrudnienie znajdzie ok. 500 tys. osób obecnie szukających pracy. Pomogłoby to zarazem zmniejszyć problem rosnącej liczby nieobsadzonych miejsc pracy. Jak podał w zeszłym tygodniu urząd statystyczny ONS, bezrobocie w Wielkiej Brytanii w okresie od września do listopada 2021 roku wyniosło 4,1 proc., czyli niemal już spadło do poziomu sprzed pandemii. Ale firmy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników i z każdym miesiącem rośnie liczba nieobsadzonych miejsc pracy. W okresie od października do grudnia było ich 1,24 mln, co jest historycznym rekordem.

"Pomoc ludziom w znalezieniu jakiejkolwiek pracy teraz oznacza, że mogą oni zdobyć lepszą pracę i rozwijać swoją karierę. Nasze nowe podejście pomoże osobom ubiegającym się o zasiłek szybko wrócić na rynek pracy, jednocześnie pomagając pracodawcom w znalezieniu pracowników, których potrzebują oni sami i gospodarka" - oświadczyła minister pracy Therese Coffey.

Wprowadzoną przez rząd zmianę skrytykowały Partia Pracy oraz Liberalni Demokraci. Ich zdaniem, rząd zamiast "zmuszać ludzi do zaakceptowania każdej przychodzącej oferty pracy", powinien wspierać ich w znalezieniu zajęcia odpowiadającego ich kwalifikacjom, co długofalowo dałoby im większe bezpieczeństwo.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (9)

dodaj komentarz
slawekqs
Jakie tam braki part time lub przez agencje praca dwa trzy dni w tygodniu w chłodni nocki lub przy produkcji kanapek taka prawda fakt są tam zajęcia ale trzeba coś umieć i chcieć nam Polaka się chce ale traktują nas średnio plus to co tam się w szkołach wyrabia angole to społeczeństwo kastowe i tam przebić się wyżej ciężko niestety Jakie tam braki part time lub przez agencje praca dwa trzy dni w tygodniu w chłodni nocki lub przy produkcji kanapek taka prawda fakt są tam zajęcia ale trzeba coś umieć i chcieć nam Polaka się chce ale traktują nas średnio plus to co tam się w szkołach wyrabia angole to społeczeństwo kastowe i tam przebić się wyżej ciężko niestety ale chyba I tak lepiej niż w pomrocznej
ravauw
w Polsce tez sa takie prace, ale Polakom sie nie chce, wiec robia Ukraincy. W UK hierarchia inna, ale ogolnie "słabą" pracę wykonują przyjezdni...
bt5 odpowiada ravauw
Właśnie w UK imigranci biorą każdą prace za każde pieniądze. Natomiast w Polsce to tak nie działa bo Ukrińcy biora tylko co lepiej płatne albo gdy maja nadczasy czyli nadgodziny. Niejednokrotnie jest tak że w zakładzie Ukraińcy mają nieco wyzsze stawki niż Polacy o do tego dla nich sa zarezerwowoane nadgodziny przy zablokowaniu godzin Właśnie w UK imigranci biorą każdą prace za każde pieniądze. Natomiast w Polsce to tak nie działa bo Ukrińcy biora tylko co lepiej płatne albo gdy maja nadczasy czyli nadgodziny. Niejednokrotnie jest tak że w zakładzie Ukraińcy mają nieco wyzsze stawki niż Polacy o do tego dla nich sa zarezerwowoane nadgodziny przy zablokowaniu godzin nadliczbowych dla Polaków. Na takie coś że ci imigrant w Polsce wezmie byle jaką robotę to nie ma co liczyc. Nawet jak go agencja przysle to po miesiacu go już nie ma. Polkaów w Polsce urząd pracy nie zagna do byle jakiej pracy bo nie ma w PL zasiłków dla bezrobotnych których zabraniem mozna nastraszyć delikwentów. A te wolne miejsca pracy w UK czy ogólnie na Zachodzie to tak jak wyzej napisane albo part time jeszcze z agencji, albo nie ma w ogóle osób w poszukiwanych zawodach.
chudyjakszkapa odpowiada bt5
Niejednokrotnie ukraińcy są o wiele wydajniejsi niż polacy, zwłaszcza przy ciężkich pracach tylko oni, pracodawca umie liczyć kto ile dla niego zarobi.... Inna sprawa że zwykle ostatniej wypłaty nie dostają...
enthe odpowiada chudyjakszkapa
Pisz o swoich ziomkach z wielkiej litery, trochę szacunku.
qonradx
Zaraz sie jakiś inzynier z Afryki wkurzy jak mu zabiorą socjal i zarżnie jak swinie paru brytyjczyków albo kolejnego posła to czarnym przywrócą ;)
nie_lewacz_lemingu
angole są jacy są, ale tam u nich u góry to jednak myślą: brexit, koniec cyrku z koroną, zakręcanie kurka z socjałem..
henk54
W porównaniu do Europy czy Bidena to jednak wyższa liga.
dziki_losos
Aha, biznesowi brakuje pracowników, to bezrobotnych trzeba zmusić do zapchania dziury?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki