Bezrobocie z nowym kwietniowym rekordem

Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w kwietniu do 5,6% - poinformował Główny Urząd Statystyczny, potwierdzając w ten sposób wstępne szacunki MRPiPS. To najniższa kwietniowa stopa bezrobocia od roku 1990.

W kwietniu 2019 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,6% wobec 5,9% w marcu oraz 6,3% odnotowanych w kwietniu ubiegłego roku. Spadkowy trend bezrobocia utrzymuje się początku 2014 roku, kiedy to oficjalnie raportowana stopa bezrobocia sięgała 14%.

(GUS.)

Równocześnie tempo spadku bezrobocia sukcesywnie maleje. Kwietniowa stopa bezrobocia była o 0,7 pkt. proc. niższa od zeszłorocznej. Rok temu bezrobocie malało w tempie dwukrotnie szybszym, czyli o 1,4 pkt. proc. rdr. Może to sugerować, że powoli wyczerpuje się zasób wolnej siły roboczej, chcącej podjąć pracę przy obecnym poziomie wynagrodzeń i zasiłków socjalnych.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Dane o bezrobociu rejestrowanym pochodzą z danych urzędów pracy. Jednakże spora część z zarejestrowanych tam osób faktycznie nie jest zainteresowana podjęciem legalnego zatrudnienia, a więc nie spełnia definicji bezrobotnego.

Natomiast w badaniach ankietowych (BAEL) zebranych przez Eurostat stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2019 roku wyniosła zaledwie 3,4%, co było jednym z najniższych wyników w Unii Europejskiej. Niższe bezrobocie odnotowano jedynie w Czechach (1,9%), Niemczech (3,2%) oraz w Holandii i na Węgrzech (po 3,4%).

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 bha

Malej od lat tylko dzięki śmieciowo-zleceniowemu,czasowemu i coraz bardziej szaro-czarnemu pseudo zatrudnianiu......

! Odpowiedz
1 5 pluto85md

Bezrobocie jest juz nieistotnym wskaznikiem. Rok 2019 bedzie pierwszym, w ktorym spadnie zatrudnienie, mimo dobrej koniunktury. Teraz trzeba poprawiac wskazniki aktywnosci zawodowej.

! Odpowiedz
53 23 marxs

i po co znów ta PISowska prymitywna propaganda na 24 mln ludzi w wieku produkcyjnym w PISiej III RP prawie 10 mln NIE PRACUJE stopień aktywności zawodowej w tym upadającym od lenistwa i nieróbstwa kraju jest na szarym końcu UE

! Odpowiedz
9 7 hfjdj

To chyba żeś to określił na próbie ludzie z twojej wsi w wysrajdowie dolnym.

! Odpowiedz
10 15 pawelgryczan

Skoro można uprawiać seks od 15 toku życia, to dlaczego by nie pracować. Tylko nie można podjąć decyzji o uczeszczaniu na lekcje religii. To dopiero od 18 roku zycia

! Odpowiedz
10 42 karl_l

Bezrobocie spada ale bierność zawodowa rośnie. 44% populacji powyżej 15 roku życia była w I kwartale 2019 bierna zawodowo.

! Odpowiedz
12 23 grzegorzkubik

Powyżej 15 roku życia? Co ty dzieci do pracy zmuszasz?

! Odpowiedz
3 8 karl_l odpowiada grzegorzkubik

tak prowadzone są statystyki, nie moja wina :)
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/monitoring-rynku-pracy-kwartalna-informacja-o-rynku-pracy-w-pierwszym-kwartale-2019-r-,12,37.html

! Odpowiedz
61 43 ajwaj

No wlasnie,
Polacy emigruja 24/7 z raju Magdalenki i Okr. Stola (tu PISy) to i bezrobocie spada.
Pracuja, kupuja, buduja, placa podatki i skladki, rodza dzieci itd. na "zachodzie"

! Odpowiedz
15 41 bt5

W artykule mowa o jakichś zasiłkach socjalnych , coś się komuś kraje pomieszały , bo w Polsce 80% zarejestrowanych bezrobotnych nie ma zasiłków. A co do spadającej stopy bezrobocia to sprawa jest banalnie prosta, 15 lat temu było 4 mln bezrobotnych i 5 mln emerytów. Obecnie jest 1 mln emerytów coraz częściej z emeryturami poniżej minimum, oraz jest 9 mln emerytów i rencistów. Bezrobocie w ten sposób wypadło że statystyk. A dodatkowo obecnie połowa młodych ma studia , a takie osoby choćby od lat bez pracy i zasiłku nie rejestrują się w urzędach pracy bo te urzędy mają opinie pośredniaków dla fizycznych za grosze. A absolwenci nie mają prawa do zasiłku więc zupełnie znikomy odsetek bezrobotnych młodych się rejestruje bo niby po co mieli by to robić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil