REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Bezrobocie we wrześniu spadło. Jest niższe, niż zakładano

2021-10-06 10:06, akt.2021-10-06 11:07
publikacja
2021-10-06 10:06
aktualizacja
2021-10-06 11:07
Bezrobocie we wrześniu spadło. Jest niższe, niż zakładano
Bezrobocie we wrześniu spadło. Jest niższe, niż zakładano
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,6 proc. wobec 5,8 proc. w sierpniu - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Konsensus PAP Biznes zakładał stopę bezrobocia na poziomie 5,7 proc.

Według wstępnych danych resortu w końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych. To blisko 25 tys. osób mniej niż w sierpniu – spadek o 2,6 proc. i prawie 88 tys. mniej niż przed rokiem – spadek o 8,6 proc.

"Kolejne dobre informacje płyną z rynku pracy. Przypomnę, że ponad rok walczyliśmy z epidemią koronawirusa. Inwestycja ratowania miejsc pracy – ponad 200 mld zł zainwestowane, aby uratować miejsca pracy. Moment sprawdzam przychodzi właśnie teraz, kiedy z miesiąca na miesiąc bezrobocie jest niższe" – wskazała Maląg.

Poinformowała, że szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 proc., co – jak podała – oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,2 pkt. proc., a o 0,5 pkt. proc. jest niższa porównaniu z sytuacją w ubiegłym roku w tym samym czasie.

"Pokazuje nam to, że rynek, że gospodarka polska dzięki rządowemu wsparciu bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią" – oceniła minister rodziny i polityki społecznej.

"Przede wszystkim zależy nam na tym i dążymy do tego, aby ratować każde miejsce pracy, aby intensywnie gospodarka się rozwijała. I odpowiedzą na to, tym impulsem do intensywnego rozwoju gospodarki polskiej jest przede wszystkim Polski Ład, który zakłada, że będą powstawały nowe miejsca pracy. Przypomnę państwu, że w tej przestrzeni tego turbodoładowania dla polskiej gospodarki powstanie 500 tys. nowych miejsc pracy" – mówiła.

Wskazała, że przy obecnej stopie bezrobocia 5,6 proc. o zarejestrowanych jest w Polsce 936 tys. bezrobotnych. "Te osoby cały czas otoczone są wsparciem, ale warto też pokazać, jakie mamy oferty pracy dla tych osób. W Centralnej Bazie Ofert Pracy, którą oferujemy dla osób bezrobotnych, jest 80 tys. miejsc pracy" – podała Maląg.

"Dla ułatwienia, by osoby, które nie mają pracy, które poszukują pracy, mogły skorzystać i wybrać sobie właściwe dla sobie, dla swojego wykształcenia miejsce pracy proponujemy aplikację e-praca" – poinformowała. Dodała, że dzięki niej można na bieżąco otrzymywać powiadomienia.

Z aplikacji będzie można skorzystać bezpłatnie. Aplikacja jest już do pobrania w sklepie Google Play, a wkrótce także na AppStore.

Z danych MRiPS wynika, że we wrześniu 2021 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 4,6 proc. więcej niż w sierpniu 2021 r. i o 9,4 proc. więcej niż we wrześniu 2020 r.

Najlepiej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 3,3 proc. W żadnym województwie stopa bezrobocia nie przekraczała 9 proc. Najwyższy jej poziom jest w woj. warmińsko-mazurskim (8,6 proc.).(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
W Polsce od 6 lat mamy dość niskie bezrobocie a będzie jeszcze niższe.
bha
Na elastycznym od lat coraz bardziej niepewnym, czasowym, sezonowym, na niepełnych etatach zleceniowym, na niby o dzieła, na wymuszane samozatrudnienia oraz coraz mocniej i bardziej szaro-czarnym rynku zatrudniania i pracy nie rzadko w toksycznym klimacie i barwach mówienie o niskim, malejącym bezrobociu to od dawna wygodna przesada Na elastycznym od lat coraz bardziej niepewnym, czasowym, sezonowym, na niepełnych etatach zleceniowym, na niby o dzieła, na wymuszane samozatrudnienia oraz coraz mocniej i bardziej szaro-czarnym rynku zatrudniania i pracy nie rzadko w toksycznym klimacie i barwach mówienie o niskim, malejącym bezrobociu to od dawna wygodna przesada i czysta abstrakcja oderwana od rzeczywistości rynkowej. Niestety.
qonradx
Polacy czy czujecie się już godnie? Macie prace za miskę ryżu wiec powiniscie się już czuć godnie! Polacy odzyskali Gopdność! Godnością wdg PISu jest praca na kasie za grosze albo wiernopoddańcza służba Panstwu za pieniadze!
bha
Cóż..... Od ponad 30 lat u wszystkich przy sterze Niby z roku na rok NIBY coraz godziwiej czują się, niby coraz godniej są na rynku w wszyscy docenieni, zmotywowani " oraz NIBY nieustannie godniej, dumnie, z roku na rok od ponad 3 dekad NIBY wszyscy zarabiają??? .
antek10
ludzie łapią sie za byle jaką robotę bo na rachunki nie starcza - rząd okrada ludzi ze wszystkiego

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki