REKLAMA

Bezrobocie w kwietniu: 13%

2014-05-26 10:00
publikacja
2014-05-26 10:00

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 13% wobec 13,5% w marcu - poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Poznaliśmy także najnowsze dane o sprzedaży detalicznej.

Dzisiejsze dane GUS okazały się zgodne z wcześniejszymi doniesieniami Ministerstwa Pracy.

W porównaniu do marca stopa bezrobocia spadła o 0,5 pkt. proc. W tym samym okresie 2013 r. spadek był niższy - wyniósł 0,3 pkt proc. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia była o 1 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Tylko od stycznia spadła w sumie o 1 pkt. proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 2 mln 79 tys. osób.

Osiągnięcie 13-procentowego bezrobocia już w kwietniu pozwala sądzić, że już niebawem pojawią się odczyty zaczynające się od 12%. Po raz ostatni dwunastkę z przodu polscy statystycy raportowali w listopadzie 2012 r. Mimo to bezrobocie w tym roku wciąż będzie wyraźnie wyższe od historycznych minimów przypadających na 2008 r.

Komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl
Łukasz Piechowiak

Bezrobocie spada, ale nie wiadomo gdzie

Mamy poważny problem ze stopą bezrobocia. Rejestrowe znacznie spada - systematycznie obniża się od początku roku. Od lutego liczba bezrobotnych zmalała o ponad 160 tysięcy osób, a tylko w kwietniu wyrejestrowano z PUP-ów 100 tysięcy osób. Jednocześnie nie rośnie nam zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – w kwietniu odnotowano wzrost tylko o 0,7% w ujęciu rocznym natomiast w ujęciu miesięcznym stwierdzono ubytek o ok. 900 etatów.

Dane GUS-u potwierdzają tezę, że wzrost zatrudnienia omija sektor przedsiębiorstw. Oznacza to, że etatów przybywa głównie w mikrofirmach, ale tutaj również bardziej prawdopodobne jest twierdzenie, że spadek bezrobocia w największym stopniu związany jest z wydatkami na staże i szkolenia oraz dotacjami na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Powinniśmy pozytywnie patrzeć w przyszłość, ale na realny wzrost gospodarczy będziemy mogli liczyć dopiero wtedy, gdy to firmy zaczną masowo zatrudniać. Niestety, na razie jeszcze się one do tego nie palą.

Sprzedaż w górę

Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła w ujęciu rocznym o 8,4% wobec 3,1% w marcu. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 9,1%. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 2,3% wobec wzrostu w marcu 12,5%.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 8,9 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu rdr wzrosła o 8,4 proc., a mdm wzrosła o 2,6 proc.

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Sprzedaż nie sprostała oczekiwaniom

Wbrew postępującej poprawy koniunktury na rynku pracy, Polacy niezbyt chętnie szastają pieniędzmi. Kwietniowy wynik sprzedaży detalicznej był po prostu słaby i trudno tu szukać winy w negatywnych efektach kalendarzowych czy w niewłaściwej pogodzie.

Tylko na pozór wzrost sprzedaży o 8,4% to dobry wynik. Za większość tego wzrostu odpowiadał bowiem efekt kalendarzowy: w tym roku Wielkanoc wypadała w połowie miesiąca, zaś rok temu przedświąteczne zakupy trzeba było zrobić w marcu. Stąd też wynika niemal 16-procentowy wzrost sprzedaży żywności.


/mz

Źródło:
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~xyz
Wykreślać bezrobotnych z list PUP-ów i dalej będzie ładnie spadać... Może co miesiąc jakieś małe losowanie, np: w tym miesiącu wykreślamy wszystkich na literę A. Do wyborów parlamentarnych powinno spokoje spaść do 3%
PO należy się 3 kadencja rządzenia jak psu kość, robią przecież tyle dobrego dla kraju...
~observer
Bezrobocie spada a zatrudnienie nie, czyli wniosek jest jeden, spadak dzieki emigracji. Nic dobrego sie nie dzieje.
~NATALIA
to samo napisałam ale niestety jak to bankier - USUNĘLI :d:d: GŁUPCY ;/
~ala3
Weź się do pracy nieudaczniku.
~Darek
bezrobocie za rok wyniesie 23% a POparcie dla kanalii z PO 123%!!!! Głosujcie dalej na tych gnoi wy durne lemingi!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki