REKLAMA

OPINIABezrobocie w Poslce rekordowo niskie, ale pracowników wciąż potrzeba

2023-06-09 13:05
publikacja
2023-06-09 13:05

Polska notuje rekordowo niskie odczyty stopy bezrobocia, ale nadal występuje zapotrzebowanie na pracowników - wskazał w piątek Polski Instytut Ekonomiczny. Jednak coraz poważniejszym problemem stają się jednak rosnące koszty pracy - wskazują analitycy.

Bezrobocie w Poslce rekordowo niskie, ale pracowników wciąż potrzeba
Bezrobocie w Poslce rekordowo niskie, ale pracowników wciąż potrzeba
fot. MMD Creative / / Shutterstock

Analitycy PIE odnieśli się do opublikowanych niedawno danych GUS dot. stopy bezrobocia liczonej według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Zwrócili uwagę, że w Polsce w kwietniu 2023 r. wyniosła ona 2,7 proc., podobnie jak w Czechach. Wartość wskaźnika poniżej 3 proc. zanotowano także na Malcie i w Niemczech, przy średniej unijnej na poziomie 6,0 proc.

"Rekordowo niskiej stopie bezrobocia w Polsce wciąż towarzyszy zapotrzebowanie na pracowników" - stwierdzili eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Powołali się na badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK), z których wynika, że w maju niemal połowa firm (47 proc.) borykała się z niedoborem pracowników. "Ale coraz poważniejszym problemem stają się rosnące koszty pracy" - zaznaczyli.

Zwrócili uwagę, że dotąd wśród barier utrudniających prowadzenie biznesu prym wiodły niepewność sytuacji gospodarczej oraz wysokie ceny energii. W maju wśród barier niepewność sytuacji gospodarczej znalazła się na miejscu pierwszym, ale drugie zajęły rosnące koszty pracownicze (71 proc. wskazań, wzrost o 8 p.p. m/m). Rodzi się pytanie, jak długo utrzyma się tak niska stopa bezrobocia - dodali.

Większość pracodawców nie planuje w najbliższym czasie zwolnień

Jak zaznaczyli, większość pracodawców nie planuje w najbliższym czasie zwolnień. Według danych MIK z maja br. prawie 80 proc. firm w najbliższym czasie nie zamierza wprowadzać zmian w liczbie zatrudnionych. "W maju była także lekka przewaga przedsiębiorców planujących przyjąć nowych pracowników (12 proc.) nad tymi, którzy przewidują zwolnienia (9 proc.)" - zauważyli analitycy PIE.

Chęć zatrudnienia nowych pracowników deklarowali przede wszystkim przedstawiciele branży budowlanej (21 proc.). Najmniej skłonni do przyjmowania nowych pracowników byli natomiast pracodawcy z branży handlowej (8 proc.). Zdecydowanie częściej plany zwiększenia zatrudnienia mieli też przedstawiciele dużych firm (23 proc.).

Stopa bezrobocia, podobnie jak poziom inflacji, jest ważnym wskaźnikiem kondycji społeczno-gospodarczej kraju - podkreślili eksperci PIE. Dodali, że w czasie pandemii ochrona miejsc pracy była jednym z priorytetowych zadań tarczy antykryzysowej. "Tak niskie bezrobocie, jakie zanotowano w Polsce w kwietniu br., mimo relatywnie wysokiej inflacji, niesie lekki powiew optymizmu" - podsumowali. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
"Bezrobocie w Poslce rekordowo niskie, ale pracowników wciąż potrzeba"

Ale?

ps.
Powinno być "w Polsce" a nie "w Poslce".
bt5
Polski Instytut Ekonomiczny nie powinien sie ośmieszac przytaczniem danych BAEL bo ich metodologia jest absurdlana gdyż za "pracujących" uznaje osoby "pracujące" 1 godzinę w tygodniu czy pomgajace nieodpłatnie w rodzinnych działalnosciach gospodarczych. W Polsce gdzie jest kult sukcesu i jest multum "fitm" Polski Instytut Ekonomiczny nie powinien sie ośmieszac przytaczniem danych BAEL bo ich metodologia jest absurdlana gdyż za "pracujących" uznaje osoby "pracujące" 1 godzinę w tygodniu czy pomgajace nieodpłatnie w rodzinnych działalnosciach gospodarczych. W Polsce gdzie jest kult sukcesu i jest multum "fitm" jednoosobowych nieraz nie dwa bez dochodów na czysto czy gdzie ludki jakies złosne rzadkie fuszki uznają za prace to metodologia BAEL jest skrajnie wadliwa. Od biedy możan baelowskie obliczenia uznać w Czechach gdzie jest 100 wakatów na bezrobotnego , czy w niemczech gdzie ludzie pracując za symboliczne wynagrdzenia i kawałki etatu mją jednoczesnie full socjal z miasta. Po za tym o jakim rekorodowo niskim bnezrobociu mozna mówić skoro mimo de facto braku zasilków w Polscce jest nadal zarejetrowanych 860.000 osób ( w PRL przy braku zasiłku było to średnio 20,000 osób). A kwartalnie w PUP-ach rejestruje się 500 -600.000 osób . Po czym są pracowicie wykreslani za niepodjęcie niskopłatnych odert na dodatek bez dojazdu.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki