REKLAMA
NIE PRZEGAP

Bezrobocie w Polsce najniższe od dekad. "Nie powinno być tąpnięcia"

2022-08-05 08:04, akt.2022-08-05 08:31
publikacja
2022-08-05 08:04
aktualizacja
2022-08-05 08:31
Bezrobocie w Polsce najniższe od dekad. "Nie powinno być tąpnięcia"
Bezrobocie w Polsce najniższe od dekad. "Nie powinno być tąpnięcia"
fot. Waldek Sosnowski / / FORUM

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu utrzymała się na tym samym poziomie jak miesiąc wcześniej i wynosi 4,9 proc. – poinformowała w piątek minister Marlena Maląg.

W Polsacie News szefowa MRiPS powiedziała, że szacunkowa stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., co oznacza, że jest na takim samym poziomie jak w czerwcu, a liczba bezrobotnych spadła.

W zestawieniu z końcem lipca 2021 r. wskaźnik ten był niższy o punkt procentowy.

Minister Maląg poinformowała, że pod koniec czerwca zarejestrowanych było ok. 820 tys. bezrobotnych, a według wstępnych danych w końcu lipca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych, czyli o 6,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej.

Zaznaczyła, że w Polsce mamy najniższe bezrobocie od 32 lat, co – jak oceniła – przełoży się na rynek pracy.

"Nie powinno być tąpnięcia. Po okresie prac sezonowych czy ewentualnego spowolnienia nie będzie to sytuacja w żaden sposób dramatyczna, tylko taka, jak była przed pandemią" – powiedział minister Maląg. "Szacujemy, że nie będzie wzrostów" – dodała.

Ostatni raz w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych – 699 tys. – zarejestrowanych było w lipcu 1990 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca 2022 r. kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w woj. wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W czterech województwach wskaźnik zmniejszył się w porównaniu ze wskaźnikiem z czerwca br. o 0,1 pkt. proc.

Porównując poziom bezrobocia w końcu lipca br. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią COVID-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o ok. 108,3 tys. osób (o 11,8 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,6 punktu proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.

Minister Maląg zwróciła uwagę, że "według Eurostatu Polska jest na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem".

Stopa bezrobocia w czerwcu br. wyniosła w Polsce – według metodologii Eurostatu – 2,7 proc. Wśród krajów UE było to 6 proc., a w krajach strefy euro – 6,6 proc.

Polska zajęła drugie po Czechach (2,4 proc.) pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Trzecie były Niemcy z wynikiem 2,8 proc. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (37)

dodaj komentarz
podatnik-
Niewolnicy zwani pracownikami (gromadnie nagminnie) i (co ciekawe największym okresem niewolnictwa był PRL) , bo każdy miał prawo do pracy a więc musiał gdzieś pracować(ciekawostką byli cinkciarze stojący pod bankami Polskiej Kasy Opieki , oni byli rencistami, inwalidami tzw. II gr.), nie wiedział dla kogo i jeszcze czuł się winny Niewolnicy zwani pracownikami (gromadnie nagminnie) i (co ciekawe największym okresem niewolnictwa był PRL) , bo każdy miał prawo do pracy a więc musiał gdzieś pracować(ciekawostką byli cinkciarze stojący pod bankami Polskiej Kasy Opieki , oni byli rencistami, inwalidami tzw. II gr.), nie wiedział dla kogo i jeszcze czuł się winny jak nie pracował a kraju opuścić nie mógł. Muszą więc wracać na plantacje, bo ludzie wolni jakimi są właściciele majątków (właściciele banków ziemskich, spadkobiercy[na życzenie PiS przejętych bez podatku], dobrze ożenieni i inwestorzy - akcje, kryptowaluty, nieruchomości ) czują, że ich wolność jest nadmiernie zagrożona i spada im wartość tego co im zostało z prywatyzacji PRLu tworząc właśnie kastę właścicieli PRLu bis!
pikawka
zaraz beda mieli ujemne bezrobocie jak jeszcze bardziej urosnie strefa szara i kanapowa.
qwertas
Ciekawę czy w sierpniu lub wrześniu bezrobocie jeszcze spadnie do 4.8%.
bha
Na rynku zatrudniania od wielu lat coraz szerzej elastycznym i coraz mocniej niepewnym rynku pracy i zatrudniania sezonowego, czasowego, śmiciowo zleceniowego na niepełnych etatach, na niby dziełach, na wygodnych wielu wymuszanych samozatrudnieniach i niestety w coraz szerszych i szerszych w szaro-czarnych barwach pracy mówienie Na rynku zatrudniania od wielu lat coraz szerzej elastycznym i coraz mocniej niepewnym rynku pracy i zatrudniania sezonowego, czasowego, śmiciowo zleceniowego na niepełnych etatach, na niby dziełach, na wygodnych wielu wymuszanych samozatrudnieniach i niestety w coraz szerszych i szerszych w szaro-czarnych barwach pracy mówienie od dawna o niskim bezrobociu to wygodne dla wielu oderwanie od panującej na rynku coraz mocniej nienormalnej rzeczywistości i totalna abstrakcja widzenia rynku pracy. Niestety
trolley
Polsce powinni być doliczeni WSZYSCY Ukraińcy w wieku produkcyjnym których Polska utrzymuje na swój koszt. Jak się powiedziało A to teraz trzeba powiedzieć B. Pisowskie cwaniaki.
baibina
Ten wielki przeogromny sukces o ktorym trąbią ze nie ma bezrobocia w kraju, spowodowany jest przede wszystkim demografią. Na prawde nie ma sie czym chwalic że ludzie na wczesniejsze emerytury pouciekali i nie ma komu pracowac bo mlodzi wyjechali.
baibina
Liczba pracujacych od 2018r zwiekszyla sie tylko o jakies 150 tys. Czyli o mniej niz 50 tys rocznie
marok odpowiada baibina
Porównujesz niskie bezrobocie z niskim bezrobociem, tymczasem liczba pracujących od 2015 roku wzrosła o kilkaset tysięcy, w zależności od porównywanego kwartału od pół miliona do blisko miliona w górę.
baibina odpowiada marok
Napisałem ci wyraźnie o ile wzrosła liczba pracujacych przez ostatnie 4 lata - o 150 tys :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki