Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w czerwcu 11,1%. Pracy bezskutecznie poszukiwało 17,8 mln mieszkańców eurolandu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła 9,6%. Polska odnotowała najniższy wynik od stycznia 2009 roku.

Miesiąc wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,1%, a w UE 9,6%. Ale w ujęciu rocznym widać już znaczący spadek bezrobocia. Liczba bezrobotnych w eurolandzie przez ostatnie 12 miesięcy zmalała o 1,17 miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się o pół punktu procentowego.

Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej
Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej (Eurostat)

Ilościowo najwięcej bezrobotnych było w Hiszpanii – prawie 5,2 miliona. Drugie w tym zestawieniu były Włochy (3,2 mln), a trzecia Francja (prawie trzy miliony) przed Niemcami (niespełna dwa miliony).  

O ile jednak stopa bezrobocia w RFN (4,7%) należy do najniższych w Europie, to bezrobocie we Włoszech cały czas rośnie, sięgając 12,7%. W Hiszpanii parametr ten wciąż jest bardzo wysoki (22,6%), ale w ciągu ostatniego roku obniżył się o dwa punkty procentowe. Niechlubnym liderem UE najprawomocniej pozostała Grecja, gdzie w kwietniu (ostatnie dostępne dane) stopa bezrobocia wyniosła 25,6%.

Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski
Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Według Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia BAEL wyniosła w czerwcu 7,7% i była o 0,1 punktu procentowego niższa niż w maju oraz o 1,3 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Był to także najniższy wynik od stycznia 2009 roku. Pracy poszukiwało 1,328 mln Polaków, a więc o 234 tysiące mniej niż rok temu.

Najniższą stopą bezrobocia wśród krajów UE mogły się pochwalić Niemcy (4,7%), Czechy (4,9%), Malta (5,5%) oraz Wielka Brytania (5,6%). Wśród 10 krajów UE o najwyższym bezrobociu tylko Chorwacja nie należała do strefy euro. Eurostat podaje bezrobocie mierzone metodą ankietową i dlatego wyniki prezentowane przez unijny urząd statystyczny mogą się różnić od danych krajowych, gdzie zazwyczaj bazuje się na danych z urzędów pracy.

K.K.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~yum

Skutki importu chińszczyzny i... bezrobocia.

! Odpowiedz
1 1 ~miro

PiS zbliża sie do władzy to bezrobocie automatycznie spada

! Odpowiedz
0 0 ~góra

Praca jest ale podła powiedział Belka

! Odpowiedz
4 8 ~j24

bezrobocie maleje :) bo coraz mniej jest polakow mniej sie rodzi i jest olbrzymia emigracja dlatego bezrobocie spada fantastycznie mozna manimulowac wskaznikami interpretujac ,przykro mi ze zyje w takim kraju ktory nic nie widzi ze tu jest coraz mniej polakow

! Odpowiedz
3 3 ~miro

dokladnie, wierny gus bardzo boi sie podać ile przybyło miejsc pracy, manipulacja trwa mac, do jesieni.

! Odpowiedz
1 3 ~sos odpowiada ~miro

proszę:
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/popyt-na-prace/popyt-na-prace-w-i-kwartale-2015-roku,2,17.html

Dane, których GUS niby nie publikuje ;)
Ludzie, ogarnijcie się trochę i zacznijcie myśleć, a nie jak te lemingi. Najpierw PO, teraz PiS, a potem znowu płacz. Samodzielnego myślenia żadna partia nie zastąpi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~mak

Nie jest prawdą to co napisano w drugim zdaniu: "Pracy bezskutecznie poszukiwało 17,8 mln mieszkańców eurolandu." To, że jest tylu bezrobotnych nie oznacza, że automatycznie poszukują oni pracy. Część "zarabia" będąc bezrobotnymi, część nie musi pracować a cześć po prostu nie chce i tylko pięknie figuruje w tych statystykach, które też nie są miarodajne, bo musisz się przecież rejestrować w PUPie???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~sos

radzę się dokształcić i poczytać o wskaźniku BAEL.

! Odpowiedz
1 11 ~beka

W okres produkcyjny zaczynają wchodzić roczniki niżu demograficznego (od 1991). Mógłby Kosiniak-Kamysz chociaż raz o tym wspomnieć, zamiast ciągle z młodzieńczym entuzjazmem przechwalać się swoją niby-skutecznością.

! Odpowiedz
0 10 ~Many

Żeby wspomnieć to trzeba o tym wiedzieć

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil