Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w czerwcu 11,1%. Pracy bezskutecznie poszukiwało 17,8 mln mieszkańców eurolandu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła 9,6%. Polska odnotowała najniższy wynik od stycznia 2009 roku.

Miesiąc wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,1%, a w UE 9,6%. Ale w ujęciu rocznym widać już znaczący spadek bezrobocia. Liczba bezrobotnych w eurolandzie przez ostatnie 12 miesięcy zmalała o 1,17 miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się o pół punktu procentowego.

Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej
Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej (Eurostat)

Ilościowo najwięcej bezrobotnych było w Hiszpanii – prawie 5,2 miliona. Drugie w tym zestawieniu były Włochy (3,2 mln), a trzecia Francja (prawie trzy miliony) przed Niemcami (niespełna dwa miliony).  

O ile jednak stopa bezrobocia w RFN (4,7%) należy do najniższych w Europie, to bezrobocie we Włoszech cały czas rośnie, sięgając 12,7%. W Hiszpanii parametr ten wciąż jest bardzo wysoki (22,6%), ale w ciągu ostatniego roku obniżył się o dwa punkty procentowe. Niechlubnym liderem UE najprawomocniej pozostała Grecja, gdzie w kwietniu (ostatnie dostępne dane) stopa bezrobocia wyniosła 25,6%.

Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski
Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Według Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia BAEL wyniosła w czerwcu 7,7% i była o 0,1 punktu procentowego niższa niż w maju oraz o 1,3 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Był to także najniższy wynik od stycznia 2009 roku. Pracy poszukiwało 1,328 mln Polaków, a więc o 234 tysiące mniej niż rok temu.

Najniższą stopą bezrobocia wśród krajów UE mogły się pochwalić Niemcy (4,7%), Czechy (4,9%), Malta (5,5%) oraz Wielka Brytania (5,6%). Wśród 10 krajów UE o najwyższym bezrobociu tylko Chorwacja nie należała do strefy euro. Eurostat podaje bezrobocie mierzone metodą ankietową i dlatego wyniki prezentowane przez unijny urząd statystyczny mogą się różnić od danych krajowych, gdzie zazwyczaj bazuje się na danych z urzędów pracy.

K.K.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Tosia

Jak co roku bezrobocie spada w okresie wakacyjnym, kiedy ludzie wyjezdzaja do prac sezonowych. Ja, jak i wielu moich znajomych wyjechalismy do Francji, pracowalismy przy produkcji serow. Praca bezstresowa, lekka, a za dobra kase. Za rok znow pojedziemy. Fakt faktem, ze jechalismy przez agencje, ale przynajmniej bylismy ubezpieczeni i wszystko bylo zorganizowane od A do Z. Polecam http://jobsplus.pl/ Jak patrzylam to dalej sa tam oferty pracy w ktorej bylismy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~StanRS

Bezrobocie pod "rządami" Platformersów jest najniższe w historii od czasów Mieszka Pierwszego. Tylko dlaczego w Warszawie, gdzie są podobno najwyższe zarobki w kraju, tyle osób pracuje na umowach śmieciowych za 1000-1200 złotych. Zarabiają niektórzy nawet mniej niż płaca minimalna. 70 lat po II wojnie świat. i 26 lat po upadku komunizmu. A różne Balcerowicze czy Petru mówią w telewizorni, że trzeba dalej "zaciskać pasa".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~olin

Spoko , nadchodzi Wielki Zbawca . Rozda wszystko czym dysponuje Polska w ruinie - swoją drogą sporo tego jak na" kraj dziadowski" - zadowoli na chwilę oczekujące , wyciągnięte po datki łapy i nastąpi wielki , ekonomiczny krach jak w Grecji , której scenariusz zapowiada PIS . Nie trzeba być orłem ekonomii ,żeby wiedzieć ,że pieniądze nie rosną w kasie państwa . Rozdać łatwo , zapełnić kasę trudniej . Upadek gospodarczy , będzie tragedią , szczególnie dla tych ,najuboższych, którzy dzisiaj domagają się rozdawnictwa .Ale trudno , twarda rzeczywistość przemawia dosadniej niż najlogiczniejsze wywody .Mądry Polak po szkodzie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~spostrzegawczy

Za PO powstały tysiące miejsc pracy ... w urzędach !!!

! Odpowiedz
10 11 ~bezrobotny

Propaganda i pic !

! Odpowiedz
4 9 ~pójdęBOSO

o czym wy mówicie że niby 2 mln wyjechało za chlebem za granicę, kiedy te 2 mln to już słychać przynajmniej od 2 lat jak nie więcej, to jest liczba dużooo zaniżona bo prawdziwe statystyki
to może być nawet 3-3,5 mln tylko PO co podawać wiarygodne dane bo przecież
u nas jest zielona wyspa a dzięki tym (wątpliwym) danym maleje bezrobocie he, he

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 6 ~rer

Bez znaczenia są jakiekolwiek dane, patologia marudzenia, spisków, układów, podejrzeń, sugestii szwindli itd., itp. jest chlebem powszednim "Prawdziwych Polaków". Nikt nas nie oszuka, że jest bardzo źle, to oczywiste a jak mówią inaczej to kłamią, manipulują, zaprzeczają faktom i służą innym. Za trzy miesiące zmiana, PO marudzi PIS manipuluje. Ostracyzm dzisiaj demoluje PO, jutro będzie dewastował PIS. "Wiwat wszystkie stany".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 6 ~ZAPAMIETAJCIE

GOSPODARKA LIBERALNA I WŁASNOŚĆ PRYWATNA SĄ NAJEFEKTYWNIEJSZE I TO NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI. WKRÓTCE BEZROBOCIE SPADNIE DO TAKIEGO POZIOMU, ŻE CZEKA NAS DEKADA SILNEGO WZROSTU PŁAC, CHYBA, ŻE PIS WPROWADZI KOMUNIZM, WTEDY BĘDZIE TAK JAK NA BIAŁORUSI.

! Odpowiedz
0 0 ~atheist

...i po co krzyczysz ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil