Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w czerwcu 11,1%. Pracy bezskutecznie poszukiwało 17,8 mln mieszkańców eurolandu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła 9,6%. Polska odnotowała najniższy wynik od stycznia 2009 roku.

Miesiąc wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,1%, a w UE 9,6%. Ale w ujęciu rocznym widać już znaczący spadek bezrobocia. Liczba bezrobotnych w eurolandzie przez ostatnie 12 miesięcy zmalała o 1,17 miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się o pół punktu procentowego.

Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej
Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej (Eurostat)

Ilościowo najwięcej bezrobotnych było w Hiszpanii – prawie 5,2 miliona. Drugie w tym zestawieniu były Włochy (3,2 mln), a trzecia Francja (prawie trzy miliony) przed Niemcami (niespełna dwa miliony).  

O ile jednak stopa bezrobocia w RFN (4,7%) należy do najniższych w Europie, to bezrobocie we Włoszech cały czas rośnie, sięgając 12,7%. W Hiszpanii parametr ten wciąż jest bardzo wysoki (22,6%), ale w ciągu ostatniego roku obniżył się o dwa punkty procentowe. Niechlubnym liderem UE najprawomocniej pozostała Grecja, gdzie w kwietniu (ostatnie dostępne dane) stopa bezrobocia wyniosła 25,6%.

Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski
Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Według Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia BAEL wyniosła w czerwcu 7,7% i była o 0,1 punktu procentowego niższa niż w maju oraz o 1,3 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Był to także najniższy wynik od stycznia 2009 roku. Pracy poszukiwało 1,328 mln Polaków, a więc o 234 tysiące mniej niż rok temu.

Najniższą stopą bezrobocia wśród krajów UE mogły się pochwalić Niemcy (4,7%), Czechy (4,9%), Malta (5,5%) oraz Wielka Brytania (5,6%). Wśród 10 krajów UE o najwyższym bezrobociu tylko Chorwacja nie należała do strefy euro. Eurostat podaje bezrobocie mierzone metodą ankietową i dlatego wyniki prezentowane przez unijny urząd statystyczny mogą się różnić od danych krajowych, gdzie zazwyczaj bazuje się na danych z urzędów pracy.

K.K.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Tosia

Jak co roku bezrobocie spada w okresie wakacyjnym, kiedy ludzie wyjezdzaja do prac sezonowych. Ja, jak i wielu moich znajomych wyjechalismy do Francji, pracowalismy przy produkcji serow. Praca bezstresowa, lekka, a za dobra kase. Za rok znow pojedziemy. Fakt faktem, ze jechalismy przez agencje, ale przynajmniej bylismy ubezpieczeni i wszystko bylo zorganizowane od A do Z. Polecam http://jobsplus.pl/ Jak patrzylam to dalej sa tam oferty pracy w ktorej bylismy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~StanRS

Bezrobocie pod "rządami" Platformersów jest najniższe w historii od czasów Mieszka Pierwszego. Tylko dlaczego w Warszawie, gdzie są podobno najwyższe zarobki w kraju, tyle osób pracuje na umowach śmieciowych za 1000-1200 złotych. Zarabiają niektórzy nawet mniej niż płaca minimalna. 70 lat po II wojnie świat. i 26 lat po upadku komunizmu. A różne Balcerowicze czy Petru mówią w telewizorni, że trzeba dalej "zaciskać pasa".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~olin

Spoko , nadchodzi Wielki Zbawca . Rozda wszystko czym dysponuje Polska w ruinie - swoją drogą sporo tego jak na" kraj dziadowski" - zadowoli na chwilę oczekujące , wyciągnięte po datki łapy i nastąpi wielki , ekonomiczny krach jak w Grecji , której scenariusz zapowiada PIS . Nie trzeba być orłem ekonomii ,żeby wiedzieć ,że pieniądze nie rosną w kasie państwa . Rozdać łatwo , zapełnić kasę trudniej . Upadek gospodarczy , będzie tragedią , szczególnie dla tych ,najuboższych, którzy dzisiaj domagają się rozdawnictwa .Ale trudno , twarda rzeczywistość przemawia dosadniej niż najlogiczniejsze wywody .Mądry Polak po szkodzie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~spostrzegawczy

Za PO powstały tysiące miejsc pracy ... w urzędach !!!

! Odpowiedz
10 11 ~bezrobotny

Propaganda i pic !

! Odpowiedz
4 9 ~pójdęBOSO

o czym wy mówicie że niby 2 mln wyjechało za chlebem za granicę, kiedy te 2 mln to już słychać przynajmniej od 2 lat jak nie więcej, to jest liczba dużooo zaniżona bo prawdziwe statystyki
to może być nawet 3-3,5 mln tylko PO co podawać wiarygodne dane bo przecież
u nas jest zielona wyspa a dzięki tym (wątpliwym) danym maleje bezrobocie he, he

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 6 ~rer

Bez znaczenia są jakiekolwiek dane, patologia marudzenia, spisków, układów, podejrzeń, sugestii szwindli itd., itp. jest chlebem powszednim "Prawdziwych Polaków". Nikt nas nie oszuka, że jest bardzo źle, to oczywiste a jak mówią inaczej to kłamią, manipulują, zaprzeczają faktom i służą innym. Za trzy miesiące zmiana, PO marudzi PIS manipuluje. Ostracyzm dzisiaj demoluje PO, jutro będzie dewastował PIS. "Wiwat wszystkie stany".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 6 ~ZAPAMIETAJCIE

GOSPODARKA LIBERALNA I WŁASNOŚĆ PRYWATNA SĄ NAJEFEKTYWNIEJSZE I TO NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI. WKRÓTCE BEZROBOCIE SPADNIE DO TAKIEGO POZIOMU, ŻE CZEKA NAS DEKADA SILNEGO WZROSTU PŁAC, CHYBA, ŻE PIS WPROWADZI KOMUNIZM, WTEDY BĘDZIE TAK JAK NA BIAŁORUSI.

! Odpowiedz
0 0 ~atheist

...i po co krzyczysz ?

! Odpowiedz
0 5 ~szok

czytaliscie jak turecki biznesmen sprzedal swoja firme po czym podzielil sie zyskiem (27 mln usd) ze swoimi 114 pracownikami ?

! Odpowiedz
0 0 ~aaaa

...............hm ,to chyba jakis swiety czlowiek,a w katolickiej Polsce takich nie ma.

! Odpowiedz
2 9 ~Ekonomista

No to mammy do zaoferowania Europie jeszcze więcej taniej siły roboczej (o jakieś 10%). Przyjeżdżajcie i budujcie montownie - niewolnicy czekają.

! Odpowiedz
1 5 ~Heniek_z_Szydłowca

Czyżby za tych rządów coś się polepszyło?

! Odpowiedz
5 29 ~PATRYJOTA

male bezrobociee bo ponad 4mln ludzi wyjechalo bo gdyby nie t o to bysmy mieli tak jak w innych krajach euro srednie 25-30% a wsrod mlodziezy do 60%....i o czym tu mowic ?????

! Odpowiedz
7 2 ~Robol

Tylko ze w krajach zachodniej Europy nie było 50 lat komuny i transformacji w 1990 po której cały przestarzały przemysł padł i stworzył trzy miliony nowych bezrobotnych. Dopiero po upadku tego kolosa powoli odbudowuje sie nowa gospodarka, w większości oparta na usługach jak na zachodzie. Budowa nowego kraju nie trwa rok ani dwa, tylko kilka dekad. To ze teraz mamy 7.7% bezrobocia trzeba uznać za sukces.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Hiob odpowiada ~Robol

Kolego a jakie to inwestycje poczynił inwestor po przejeciu Polskich Hut Stali?
Podpowiem :
ŻADNYCH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Walce hutnicze produkowane były na tokarkach kupionych za Gierka!!!!!
Zarówno Dąbrowie Górniczej jak i Krakowie

! Odpowiedz
4 6 ~heh

Kolejne oszustwo. Niemcy są niżej niż Polska. U nas kryzys, cały czas zaciskamy pasa. Co już zielona wyspa wyjechała zagranicę, bo miała tanich murzynów.

! Odpowiedz
1 10 ~jesh-ldn

Patologia I Oszustwa dalej wypycha ludzi za chlebem zagranice

by zylo sie lepiej heeeej...

! Odpowiedz
4 3 ~Bolo-Lolo

Wróć komuno, tam było gites, czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy;-):-)

! Odpowiedz
1 0 ~serv6fd5

http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/07/09/dlaczego-tak-malo-zarabiasz/

! Odpowiedz
3 1 ~news

Dziewuchy wyszły na ulice

! Odpowiedz
7 19 ~ola

Fakt władza wypchnęła ponad 2 mln bezrobotnych i nisko opłacanych Polaków zagranicę i teraz trąbi o sukcesie.

! Odpowiedz
3 6 ~opooooo

zeby walczyc z bankami trzeba miec i rozum i odwage, wiadomo jak to sie ma do ekipy rzadzacej :)))

! Odpowiedz
0 10 ~kkk

Przy takich informacjach od razu trzeba dodać dane o wzroście liczby miejsc pracy i spadku emigracji, żeby wyeliminować część bezsensownych komentarzy.

! Odpowiedz
6 12 ~ff

Jak jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle? ??

! Odpowiedz
8 5 ~clex odpowiada ~ff

komu? tobie? mnie jest dobrze.

! Odpowiedz
6 19 ~anty_ryży_kutong

ale zato emigracja najwyższa od 25

! Odpowiedz
3 17 ~bolomanolo

no i czym sie chwalicie? wiadomo że w kraju który gwałtownie wymiera nawet bez zadnego wzrostu miejsc pracy bezrobocie bedzie szybko maleć podobnie jest w Japonii mimo katastrofalnej recesji trwa walka o pracownika też z powodu wymierania Japończyków a więc racje miał Wałesa że z Polski zrobi Japonię

! Odpowiedz
5 13 ~ben

Szkoda że ludzie o tym nie wiedzą , szczególnie Ci co szukają pracy . Podobno Eurostat w taki sposób mierzy bezrobocie że jak bezrobotny wyjdzie z domu i przejdzie obok jakiegoś zakładu pracy to przestaje być bezrobotnym . Nawet amerykanie wypowiadali się ostatnio bardzo sceptycznie na temat tych pomiarów, sugerując że to po prostu fałszuje statystykę .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~sos

podobno, to "w Rosji rozdają mercedesy na pl. Czerwonym" :)
wkaźnik BAEL jest bardzo dobrze opisany i jego wady/zalety są doskonale znane.
Nie zmienia to faktu, że jako wskaźnik makroekonomiczny sprawdza się bardzo dobrze. Skoro ta sama metodologia była stosowana 10 lat temu i bezrobocie było X, teraz jest X-10%, to znaczy, że bezrobocie spadło. Proste? Proste!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~bolomanolo odpowiada ~sos

proste ale dla prostaka takiego jak ty wkaźnik BAEL traktuje jako pracującego nawet tego co przepracuje 1 godzinę tygodniowo taki to je "wskaźnik"

! Odpowiedz
0 3 ~kkk odpowiada ~bolomanolo

Jak ci BAEL nie pasuje to masz też dane GUSu. Tylko nie porównuj potem bezrobocia BAEL w Niemczech z danymi GUS.

! Odpowiedz
1 7 ~mixoo

Jeśli PO robi statystykę to ma być rzetelność ?, Tak samo jak podawanie średniej krajowej nie podając ludzi pracujących an umowach śmieciowych.

! Odpowiedz
3 4 ~Z444-Z1 odpowiada ~sos

Ty debilu wsadź sobie te metodologie tam gdzie światło nie dochodzi!!
Ponad dwa miliony młodych ludzi wyjechało na obczyznę uciekając z tego porąbanego kraju i dlatego bezrobocie spadło!
I spadać będzie, gdyż jak nic się nie zmieni i pracodawcy dalej będą nabijać sobie kabzy kosztem pracownika,to nikt z młodych ludzi w tym syfie nie będzie siedział.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~sos odpowiada ~Z444-Z1

bolomanolo i Z444-Z1 pięknie się wypowiadacie. Kultura pełną gębą. Potem się dziwić, że taka dzicz nie może roboty dostać, albo za 1,5k robi. Odrobinę szacunku do drugiego człowieka i pokory, to może Was też ludzie/pracodawcy będą szanować.

! Odpowiedz
1 11 ~SENzloty

Pewnie już wszystkie loty z Londynu i Dublina do Warszawy i innych naszych miast są wykupione, jak ludzie usłyszeli o takim spadku bezrobocia to wracają masowo

! Odpowiedz
0 7 ~wa

Po rodzinę i psa.

! Odpowiedz
0 4 ~SENzloty odpowiada ~wa

z obawy przed dalszym spadkiem i innymi takimi "sukcesami" tę rodzinę i psa zabierają czym prędzej do siebie

! Odpowiedz
1 11 ~beka

W okres produkcyjny zaczynają wchodzić roczniki niżu demograficznego (od 1991). Mógłby Kosiniak-Kamysz chociaż raz o tym wspomnieć, zamiast ciągle z młodzieńczym entuzjazmem przechwalać się swoją niby-skutecznością.

! Odpowiedz
0 10 ~Many

Żeby wspomnieć to trzeba o tym wiedzieć

! Odpowiedz
2 0 ~clex

wcześniej za to były roczniki wyżu, zapomniałeś? i dlatego mimo dużego wzdrostu miejsc pracy 1.5 miliona w 10 lat , utrzymywało się wysokie bezrobocie.

! Odpowiedz
2 2 ~bolomanolo odpowiada ~clex

ten wyż to jest ale w UK,Irlandii i Niemczech rozumiem że ten duży wzrost miejsc pracy byl tam gdyby ten wyż powrócił to bezrobocie byloby ze 30% w III RP

! Odpowiedz
4 1 ~clex odpowiada ~bolomanolo

jak ktoś jest głupi to jest biedny. zależność znana od początków ludzkości

! Odpowiedz
5 4 ~mak

Nie jest prawdą to co napisano w drugim zdaniu: "Pracy bezskutecznie poszukiwało 17,8 mln mieszkańców eurolandu." To, że jest tylu bezrobotnych nie oznacza, że automatycznie poszukują oni pracy. Część "zarabia" będąc bezrobotnymi, część nie musi pracować a cześć po prostu nie chce i tylko pięknie figuruje w tych statystykach, które też nie są miarodajne, bo musisz się przecież rejestrować w PUPie???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~sos

radzę się dokształcić i poczytać o wskaźniku BAEL.

! Odpowiedz
4 8 ~j24

bezrobocie maleje :) bo coraz mniej jest polakow mniej sie rodzi i jest olbrzymia emigracja dlatego bezrobocie spada fantastycznie mozna manimulowac wskaznikami interpretujac ,przykro mi ze zyje w takim kraju ktory nic nie widzi ze tu jest coraz mniej polakow

! Odpowiedz
3 3 ~miro

dokladnie, wierny gus bardzo boi sie podać ile przybyło miejsc pracy, manipulacja trwa mac, do jesieni.

! Odpowiedz
1 3 ~sos odpowiada ~miro

proszę:
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/popyt-na-prace/popyt-na-prace-w-i-kwartale-2015-roku,2,17.html

Dane, których GUS niby nie publikuje ;)
Ludzie, ogarnijcie się trochę i zacznijcie myśleć, a nie jak te lemingi. Najpierw PO, teraz PiS, a potem znowu płacz. Samodzielnego myślenia żadna partia nie zastąpi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~góra

Praca jest ale podła powiedział Belka

! Odpowiedz
1 1 ~miro

PiS zbliża sie do władzy to bezrobocie automatycznie spada

! Odpowiedz
3 0 ~yum

Skutki importu chińszczyzny i... bezrobocia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil