REKLAMA

"Bezpieczny kredyt 2 proc." z podpisem prezydenta

2023-06-07 17:04
publikacja
2023-06-07 17:04

Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa przewiduje też rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." z podpisem prezydenta
"Bezpieczny kredyt 2 proc." z podpisem prezydenta
fot. Maciej Biedrzycki / / Kancelaria Prezydenta RP

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza „bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Ponadto ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich; przewiduje też rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych.

Bezpieczny kredyt 2 proc. - dla kogo?

Zgodnie z ustawą, „bezpieczny kredyt” z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). "Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.

Ustawa wprowadza specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Przepisy zmierzają też do wyeliminowania możliwości handlu cesjami umów rezerwacyjnych, deweloperskich oraz innych umów zobowiązujących do przeniesienia na nabywcę praw do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wprowadzony będzie zakaz cesji umowy rezerwacyjnej (z wyjątkiem cesji dokonywanej na rzecz członków rodziny). Ponadto znacząco ograniczona będzie możliwość cedowania umowy deweloperskiej. Poza przypadkami cedowania na rzecz członków rodziny, cesji takiej umowy będzie można dokonać, jeżeli dotyczyć będzie nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego i będzie dokonywana przez nabywcę, który w ciągu 3 lat nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej.

W tej samej ustawue także rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych

Do ustawy o ochronie granicy państwowej dodano zapisy o rekompensatach dla przedsiębiorców z budżetu państwa w przypadku czasowego zawieszenia ruchu na przejściu granicznym. Będą one przysługiwać osobom prowadzącym działalność gospodarczą na obszarze gminy, w której położone jest zamknięte przejście graniczne z branży: turystycznej, gastronomicznej, sprzedaży detalicznej, kantorów walut i agencji celnych. O pomoc będą mogły ubiegać się firmy, które odnotowały 25 proc. spadek przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego.

Rekompensata będzie udzielana na wniosek przedsiębiorcy lub rolnika składany do wojewody. Jej wysokość będzie odpowiadać kwocie minimalnego wynagrodzenia za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do ZUS lub KRUS – będzie można ją otrzymać maksymalnie dziewięć razy. Wypłacana ma być także, maksymalnie trzy razy, rekompensata w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu generowanego w trzech z sześciu miesięcy poprzedzających zamknięcie przejścia granicznego. Za ten sam miesiąc rekompensata przysługuje wyłącznie w jednej wysokości (czyli albo kwota minimalnego wynagrodzenia razy liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia albo 65 proc. średniego miesięcznego przychodu).

Przepisy dotyczące „bezpiecznego kredytu” i konta mieszkaniowego wejdą w życie 1 lipca br. Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Rekompensaty w związku z zamknięciem przejścia granicznego wejdą w moc dzień po ogłoszeniu. (PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ministerprawdy
A wszystko z inflacji czyli składki pozostałej części społeczeństwa. Ps. W Albanii inflacja 5% a u nas?
pagodzik
Ustalanie gornego limitu identycznego dla calej Polski to oczywista bzdura. Cos deweloperzy z duzych miast slabo lobbowali.

Na szczescie moje jest znacznie ponizej tego limitu, wiec moge spokojnie podniesc cene o 10%.
pnd
I cyk ceny mieszkań 10% w górę. Pozdrawiam peroniarzy którzy wynajmują u mnie tapczany czekając na pęknięcie mitycznej bańki, które w Polsce nigdy nie nastąpi, mało tego będzie jeszcze drożej
ifeelveryblah
Żebyś się nie zdziwił jak od przyszłego roku nie będzie patologicznych wakacji kredytowych i zacznie się wypyp mieszkań od inwestorów co to im się biznes nie spina :)
ppooll
Nie trzeba być geniuszem żeby rozumieć, że regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%... Wszystko to zwiększa stronę popytową i ceny. Rząd planuje też rozdawać kasę Nie trzeba być geniuszem żeby rozumieć, że regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%... Wszystko to zwiększa stronę popytową i ceny. Rząd planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Ale bankierom i władzy zależy żeby lud był ciemny finansowo, bez kasy, zadłużony. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
chudy_january odpowiada ppooll
Borowiak,
mędrkujesz, pouczasz, a sam - de facto - OKRADASZ - bankier.pl
bo zalewasz tu spamem naganiając na swoje "książeczki"
jakbyś był UCZCIWY, to byś wykupił reklamę na bankier.pl i tam naganiał na swoje książeczki.
A
ty spamujesz zalewając codziennie po kilkadziesiąt wpisów na swe"książaczki"
a
Borowiak,
mędrkujesz, pouczasz, a sam - de facto - OKRADASZ - bankier.pl
bo zalewasz tu spamem naganiając na swoje "książeczki"
jakbyś był UCZCIWY, to byś wykupił reklamę na bankier.pl i tam naganiał na swoje książeczki.
A
ty spamujesz zalewając codziennie po kilkadziesiąt wpisów na swe"książaczki"
a jak na ciebie spojrzeć - poniosłeś klęskę życiową, mieszkasz w biednych blokach w Radomiu...
salatris odpowiada chudy_january
Widać, że nerwy ci puszczają. I po co?
chudy_january odpowiada salatris
to jest forum bankier.pl, a jakiś spamer co poniósł klęskę życiową
zalewa to forum spamem na swoje książeczki
salatris odpowiada chudy_january
ok. tylko po co ty tracisz na to swoją energię?

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki