Kalkulator "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Jaka będzie rata kredytu z dopłatą i bez?

Michał Kisiel2023-06-27 06:00, akt.2023-07-11 09:36analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-27 06:00
aktualizacja
2023-07-11 09:36

Rusza pierwszy od lat program dopłat do kredytów hipotecznych. Dofinansowanie w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” sprawi, że rata będzie sporo niższa niż w komercyjnej hipotece. Redakcja Bankier.pl udostępnia narzędzie, które pozwoli sprawdzić, jak duża będzie ulga w pierwszych 10 latach spłat.

Kalkulator "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Jaka będzie rata kredytu z dopłatą i bez?
Kalkulator "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Jaka będzie rata kredytu z dopłatą i bez?
/ Bankier.pl

Kredyty hipoteczne od jesieni 2021 r. stawały się coraz droższe. Wszystko za sprawą bezprecedensowo szybkiej serii podwyżek stóp procentowych, która wywindowała raty i obniżyła zdolność kredytową potencjalnych klientów. Próbą polepszenia dostępności hipotek jest pierwszy od lat program dopłat do kredytów – „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.

Dofinansowanie trafić może do osób, które nie ukończyły 45. roku życia i nie posiadały do tej pory nieruchomości. Szerzej o warunkach wnioskowania o preferencyjny kredyt i haczykach, które kryją się w ustawie, piszemy tutaj.

Podstawą działania programu są dopłaty do rat kredytów. Będą one wypłacane przez pierwszych 10 lat spłaty. W tym czasie raty muszą mieć formułę rat malejących. Przykładowo, jeśli zaciągasz kredyt na 500 tys. zł na 25 lat, to pierwsza rata bez dopłaty (zakładając oprocentowanie 8,5 proc.) wyniesie 5,2 tys. zł. Z dopłatą będzie to nieco ponad 3 tys. zł - zyskujemy ponad 2,1 tys. zł już przy pierwszej płatności.

Jeśli zastanawiasz się, jak wysoka będzie rata po dopłacie i chcesz oszacować, na jaką kwotę będzie cię stać, możesz skorzystać z kalkulatora „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”

Co trzeba wiedzieć o kalkulatorze „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”?

Przede wszystkim - w przypadku pierwszej fali kredytów podstawą obliczania wysokości dopłat będzie wskaźnik WIRON pomnożony przez stałą (1,2). Szerzej o zasadach kalkulowania dopłat już pisaliśmy na łamach Bankier.pl.

W kalkulatorze umieściliśmy pierwszy odczyt wskaźnika ogłaszanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego wartość wyniosła 7,14. W kolejnych kwartałach bank będzie bazował już nie na cenie pieniądza na rynku (WIRON), a średnich stawkach oprocentowania w bankach. Wysokość wskaźnika będzie podawana w komunikatach BGK. Warto wówczas zaktualizować pole „wskaźnik BK2”.

Uwaga! Jeśli pobrałaś/-eś kalkulator wcześniej, w kalkulatorze w polu "wskaźnik BK2" wpisz 7,14.

Warto także pamiętać, że:

  1. W większości przypadków kwota kredytu nie może być wyższa niż 500 tys. zł (dla singli) lub 600 tys. zł (dla wychowujących co najmniej jedno dziecko). W przypadku budowy domów zasady są nieco inne – sprawdź je w naszym przewodniku po „Bezpiecznym kredycie 2 proc.”
  2. Minimalny okres spłaty dla kredytu z dopłatami to 15 lat.
  3. Domyślną formułą spłaty po 120 ratach stają się raty równe. W kalkulatorze przyjęliśmy, że oprocentowanie będzie wówczas na obecnym, wyjściowym poziomie. To bardzo mało prawdopodobny scenariusz, ale oszacowanie poziomu stóp za 10 lat byłoby wróżeniem z fusów.
  4. Harmonogram prezentowany w kalkulatorze to tylko szacunek nieuwzględniający prowizji, opłat, składek ubezpieczeniowych i innych elementów kosztów kredytu. Pamiętaj o tym uproszczeniu – pełną symulację będzie w stanie przedstawić tylko bank, w którym starać się będziesz o „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.

Do czego może przydać się kalkulator?

Oszacowanie wysokości raty może dać Ci wskazówkę, na jak wysoki kredyt można liczyć w sprzyjających okolicznościach. Można założyć, że rata nie powinna pochłaniać więcej niż 40 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, zakładając że nie mamy innych obciążeń kredytowych. 

Przetestuj różne okresy spłaty i kwoty kredytu, aby sprawdzić, jaka będzie relacja pomiędzy Twoimi dochodami a ratą.

Aby pobrać kalkulator, wypełnij formularz poniżej

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (50)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
elear odpowiada (usunięty)
Ja nie mam żadnej propozycji. Stwierdzam tylko fakty.
Za to spłacanie ponad 200 tys. tylko odsetek (odsetki są zyskiem brutto banku!) dla jednego kredytu przez budżet państwa to na pewno genialny pomysł... -,-

Swego czasu sam skorzystałem z programu MdM i dostałem 10% ale kapitału. Z perspektywy czasu to był dobry program.
Ja nie mam żadnej propozycji. Stwierdzam tylko fakty.
Za to spłacanie ponad 200 tys. tylko odsetek (odsetki są zyskiem brutto banku!) dla jednego kredytu przez budżet państwa to na pewno genialny pomysł... -,-

Swego czasu sam skorzystałem z programu MdM i dostałem 10% ale kapitału. Z perspektywy czasu to był dobry program. bo miał w sobie zapisy o maksymalnej cenie za m2.
No, ale PIS programu nie przedłużył, bo go wymyśliło PO. Program się skończył i ceny na nieruchach poszły do góry o 30-40%
jpelerj odpowiada (usunięty)
Masz rację co do polityków. Co do cen mieszkań już niekoniecznie, bo zakres tego programu szacowany przez rząd (20-40K kredytów) jest za mały, żeby realnie zmienić rynek. Liczba kredytów w '21 to było 225 K (przy oprocentowaniu niższym niz w 2% kredycie), a w '22 to było 125 K kredytów, szacunki na '23 to 85-90K kredytów.
bartsson
To jest pomoc dla banków i deweloperów, a nie dla obywateli.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
greg2k
no jak wzięli 300 tys PLN 4 lata temu to kupili np. 30 m2 po 10 tys za m2
Teraz musieli by dać 15 tys za m2 czyli w sumie 450 tys m2 to rata im wyjdzie 1.500 PLN ale jest 150 tys więcej do spłacenia + odsetki od tego
andregru
W Polsce nic nie jest uczciwe i sprawiedliwe . Zawsze ktoś dopłaca do kogoś innego .
andregru
Jak się czują Polacy którzy braki kredyty we frankach a ci którzy brali w złotówkach .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
a_niedomagalczyk
Cała szczęście, że nie ma jeszcze dopłat do "książek" naganiających na kurniki, których lektura grozi w najlepszym przypadku wymiotami, a w najgorszym - zaciśnięciem sobie pętli niespłacalnego kredytu na szyi. Ale kto wie do czego jeszcze posunie się rząd, kiedy deweloperom zabraknie pieniędzy od leszczy.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki