Bez wiz do USA już od 11 listopada

Od 11 listopada Polacy będą mogli polecieć do Stanów Zjednoczonych bez wizy - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i ambasador Georgette Mosbacher ws. zniesienia wiz do USA
Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i ambasador Georgette Mosbacher ws. zniesienia wiz do USA (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Zniesienie wiz do USA – dlaczego to takie ważne dla Polaków?

1. Wjazd na teren Stanów Zjednoczonych obecnie nie jest możliwy dla obywateli polskich bez wizy wydanej przez konsula Stanów Zjednoczonych
2. O wizę do Stanów trzeba ubiegać się z wyprzedzeniem, nie ma możliwości – jak w przypadku innych krajów – uzyskania jej na granicy.
3. Od zawsze kontrowersje budził fakt, że nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do USA.
4. Najczęstszy powód nieudzielenia prawa wjazdu do USA to naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że faktyczny cel przyjazdy jest sprzeczny z deklarowanym podczas ubiegania się o wizę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołuje się na przykłady prób osiedlania się w Stanach lub podejmowania tam pracy mimo ubiegania się o wizę turystyczną.

Obecnie od osób ubiegających się o wizy do Stanów Zjednoczonych oczekuje się (za Ambasadą USA w Polsce):

  • jak najwcześniejszego zaplanowania wyjazdu i rozpoczęcia procesu ubiegania się o wizę z dużym wyprzedzeniem;
  • szczegółowego i dokładnego wypełnienia wniosku wizowego;
  • szczerego przedstawienia celu podróży i planów;
  • przygotowania się do rozmowy z konsulem, by jasno i szczegółowo określić swoje intencje.

Przed miesiącem Biały Dom ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Prezydent Trump powiedział wówczas, że wkrótce będzie podpisywany "pełen program bezwizowy". - Włączamy Polskę do programu ruchu bezwizowego. To oznacza, że Polacy będą mogli bez problemów dostać się do Ameryki, a Amerykanie też z łatwością będą mogli podróżować do Polski. Polacy starali się o to przez kilkadziesiąt lat. Zrobiłem to w uznaniu dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - powiedział Trump.

Amerykańska ambasada w Polsce podkreślała wówczas, że procedura potrwa kilka miesięcy i dopiero po ich zakończeniu Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz. Prezydent Duda zaznaczał, że procedura potrwa minimum pięć tygodni. Jak się okazuje, plan ten udało się zrealizować.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września. W tym roku po raz pierwszy w historii spadł poniżej granicy - do 2,8 proc., donosił Onet.

(Bankier.pl)

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy. Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres 2 lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych), nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.

Bez wizy, ale z innymi warunkami

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu do tej pory oprócz Polski nie spełniały także Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

Po wejściu decyzji w życiu Polacy nie będą musieli już spotykać się z konsulem, ani płacić 160 dolarów za samo ubieganie się o wizę. Trzeba jednak spełnić pewne warunki - mieć paszport biometryczny i zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA); rejestracja kosztuje 14 dolarów.

Ponadto paszport osoby udającej się do USA musi być ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po planowanym terminie wyjazdu, a rodziny planujące podróż do Stanów Zjednoczonych muszą pamiętać, że każdy jej członek, w tym dzieci i noworodki, musi mieć własny paszport.

Ponadto po przyjęciu przez Kongres USA pewnych przepisów w życie weszły dodatkowe ograniczenia - dla osób z krajów objętych VWP, które jednak po 1 marca 2011 roku podróżowały do Libii, Somalii, Jemenu, a także Korei Północnej, Iranu, Iraku, Syrii i Sudanu, oraz dla osób z obywatelstwem ostatnich pięciu krajów.

Trzeba pamiętać, że wejście kraju do VWP nie oznacza, że każdy obywatel chcący wjechać na terytorium USA automatycznie uzyskuje na to zgodę. Ostatecznie decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmuje już na miejscu urzędnik amerykańskich służb imigracyjnych. Nie można też ubiegać się o przedłużenie pobytu.

Przyjęcie do VWP nie jest dane raz na zawsze - nadal obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu, znaczenie może mieć też łamanie prawa przez obywateli podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

PAP/BPL/MW/MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 2kbb

Wielu Polaków zanim wróci z UK do Polski odwiedzi wcześniej jeszcze USA i część z nich tam zostanie.. Znają język i poradzą sobie z formalnościami...Inna sprawa że zapowiedź zniesienia wiz spowodowała że część Polaków którzy byli kilka czy kilkanaście lat temu w USA albo planowali wyjazd w najbliższym czasie przyspieszyli tą decyzję bo uzyskali wizy na 6 miesięcy a nie na 3 bez możliwości przedłużenia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zenonn

Bredzący o zniesieniu wiz powinni zostać publicznie poturbowani .

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wizy-do-USA-Visa-Waiver-Program-to-nie-to-samo-co-podroze-po-Europie-7768307.html

! Odpowiedz
4 2 roco7

Okupione to było staniem po wizę całej kadry kierowniczej spółek SP - dla poprawy statystyk

! Odpowiedz
6 1 silvio_gesell

Polska powinna wprowadzić wizy dla Polaków chcących wrócić z USA. Zakazany owoc zawsze nęci.

! Odpowiedz
4 4 talmud

BUAHAA HAA HAHAA HAHAA HAA

! Odpowiedz
7 6 janusz1960

To pewnie lemingi załatwiły te wizy Kumorek, Tusek, dr. Kamysz itd. :) Dobrze że Lemingrad nie zaczął budować elektrowni atomowej bo jak by to zrobili to by dopiero był problem nie tylko gówna by Wisłą do Bałtyku płynęły... Pawlak by ją zamówił u Putina...

! Odpowiedz
4 3 janusz1960

A Putin by w zamian zniósł wizy do Rosji i Lemingrad byłby baardzo z tego dumny :)

! Odpowiedz
7 14 oklahoma_kid

to na zdj to muzeum figur woskowych?

! Odpowiedz
12 30 open_mind

Witamy w najbogatszym kraju świata w dług i zepsucie moralne które rozlało się globalnie. Np. W Polsce, wesoło pomykające w pochodach LGBT, a gawiedź myśli hm-- może mają rację i na naszą córkę powinnam wołać Marian.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 pkc

tenczki daja czerwone lapki? lewackie

! Odpowiedz
36 9 piano350

Bogate kraje zawsze dążyły do połknięcia kwiatu młodzieży innych krajw. Spodziewam się wielkiej fali emigracji co najmniej takiej jak w ostatnich dwóch dekadach na Wyspy Brytyjskie. To będzie gigantyczna strata dla Polski!!! Oczywistym jest, że większość pojedzie do USA nie zwiedzać kaniony Colorado lecz za chlebem (ci najbardziej przedsiębiorczy, najodważniejsi, najzdolniejsi). Nawet dziecko wie, że w USA jak się nie rozrabia to można mieszkać latami. Kryzys gospodarczy i demograficzny dobiją nasz kraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 36 siunek

czyli nie tylko znoszą wizy, ale od razu dają amerykański paszport i pozwolenie na pracę?

! Odpowiedz
5 10 piano350 odpowiada siunek

Dla pracowitych, zdolnych i sprytnych, ciamajd tam nie potrzebują.

! Odpowiedz
5 22 detektorjusia

Ale bredzisz, pewnie masz 50+ lat i nie rozumiesz jak wiele się zmieniło, tak jak piszesz to by było 15 i więcej lat temu ale nie dzisiaj. Nikt zdolny i przedsiębiorczy dziś nie wyjedzie z Polski aby pracować w USA na wizie turystycznej na budowie na czarno. Ludzie z wykształceniem i fachem w ręku i bez problemu dostają Work Permit.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 piano350 odpowiada detektorjusia

Oczywiście, że Work Permit jakoś tam funkcjonuje. Moja opinia dotyczy większości młodych osób, których wykształcenie ani umiejętności (jeżeli w ogóle takowe posiadają) nie pozwalają im się ubiegać o legalny wyjazd do pracy w USA. Tak jak w Wielkiej Brytanii - większość nauczyła się nowych zawodów lub pokrewnych.

! Odpowiedz
0 14 detektorjusia odpowiada piano350

Porównanie nietrafione bo w Wielkiej Brytanii od 2004r można legalnie zamieszkać, dostać mieszkanie socjalne, Housing Benefit, Child Benefit i inne dodatki typu darmowa edukacja, przyuczenie do zawodu itp więc emigracja tam nadal sens dla niektórych. No i polecieć można za 50zł w jedną stronę albo nawet stopem pojechać i nikt nie zadaje pytań na granicy więc bez języka angielskiego też wjedziesz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 jaguar_61

kto chciał to już wyjechał....do Niemiec,Francji,Holandii,GB,Norwegii i innych....

! Odpowiedz
6 3 2kbb

Ale numer !!! Wcześniej tego nie zaskoczyłem...!!! Jeżeli wskaźnik odmów wzrośnie pow 3% to nie będzie to już miało znaczenia. Wystarczy że raz spadło poniżej 3 % i od tego momentu zniesienie wiz jest już na stałe. Paradoksalnie spadek poniżej 3 % został zrealizowany przez ludzi którzy wcześniej byli w USA, minęły im już poprzednie promesy i chcieli mieć w paszporcie wbitą promesę 10 letnią która uprawnia do pobytu na okres 6 miesięcy... Czyli ci wszyscy którzy do tej pory latali do USA i tam pracowali przez ostanie lata szybciej występowali o wizy (promesy) bo chcieli utrzymać to 6 miesięcy...Teraz będzie trudniej pojechać na zwykłej wizie turystycznej, podjąć pracę na czarno, podjąć naukę angielskiego czy innej specjalności i w tym czasie przedłużyć pobyt do 12 miesięcy legalnie jak dało się to zrobić wcześniej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 mexican_libertad

Ostatni akapit: "Przyjęcie do VWP nie jest dane raz na zawsze - nadal obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu, znaczenie może mieć też łamanie prawa przez obywateli podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych."

! Odpowiedz
3 8 2kbb

Nie jest to pewne że Białoruś skończy żywot w rękach Rosji... Zachód w 2014 roku kiedy Rosja najechała Donbas i Krym mógł rzucić Rosję na łopatki blokując system rozliczeń SWIFT i zastosować prawdziwą blokadę tego kraju.. Zachód wybrał jednak drogę ewolucyjną... Rosja wcześniej czy później ulegnie pod naporem Chin... choć Chiny samodzielnie nie będzie w stanie opanować Świata i pokonać dominację USA... Stąd obawy USA o sojusz Chin z Rosją i stąd ich działania w ostatnim czasie w Europie Środkowej i Wschodniej na rzecz wzmocnienia militarnego Ukrainy i zwiększanie obecności wojsk USA w Polsce, czy też otwarty dla naszego kraju program F-35.... Nie bez znaczenia jest także zniesienie wiz dla Polaków...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 16 tristans

ciekawe czy PIS szykuje ceremonię sukcesu. Pewnie będą non stop rozgłaszać 'tylko PIS mógł dokonać zniesienia wiz'

! Odpowiedz
3 3 jaguar_61

jeśli nawet to co??? jest to ogromny sukces.....

! Odpowiedz
15 22 grisza476

Fajnie ze kolejny krok mamy za soba i nie jestesmy już zasciankiem Europy.

A Janusze narzekacze zawsze znajda powod ze na cos ponarzekac

! Odpowiedz
16 18 trollmaster

czekam na komentarze Januszy, że nie ma po co jechać do Stanów, bo w Europie bliżej i też można dobrze zarobić.

! Odpowiedz
12 5 potiomkin

To, że w jednym roku odsetek odmów spadł poniżej 3%, nie znaczy że się utrzyma. Moim zdaniem powinno brać się średnią z co najmniej 3 lat i dopiero wtedy podjąć decyzję o zniesieniu wiz.

! Odpowiedz
4 0 2kbb

Ale numer !!! Wcześniej tego nie zaskoczyłem...!!! Jeżeli wskaźnik odmów wzrośnie pow 3% to nie będzie to już miało znaczenia. Wystarczy że raz spadło poniżej 3 % i od tego momentu zniesienie wiz jest już na stałe. Paradoksalnie spadek poniżej 3 % został zrealizowany przez ludzi którzy wcześniej byli w USA, minęły im już poprzednie promesy i chcieli mieć w paszporcie wbitą promesę 10 letnią która uprawnia do pobytu na okres 6 miesięcy... Czyli ci wszyscy którzy do tej pory latali do USA i tam pracowali przez ostanie lata szybciej występowali o wizy (promesy) bo chcieli utrzymać to 6 miesięcy...Teraz będzie trudniej pojechać na zwykłej wizie turystycznej, podjąć pracę na czarno, podjąć naukę angielskiego czy innej specjalności i w tym czasie przedłużyć pobyt do 12 miesięcy legalnie jak dało się to zrobić wcześniej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 10 428ustka

Panie Prezydencie a gdzie emerytury stazowe obiecane po 40 latch pracy

! Odpowiedz
15 10 zan

Amerykańska ojczyzna wolności żąda od przyjezdnych (np. turystów) pełnej listy nicków i kont internetowych na których pisali komentarze. Bardzo ich interesuje co myślisz o Izraelu, LGBT itd.

! Odpowiedz
2 18 detektorjusia

Byłem i nikt mnie nie pytał o takie rzeczy :)

! Odpowiedz
3 26 siunek

A powinno być od 11 lutego - 75 rocznicy zakończenia Konferencji Jałtańskiej.

! Odpowiedz
12 27 zan

Robienie tego na 11 listopada jest już wystarczająco poniżające przez swoją groteskową pompatyczność. Bareja w jednej komedii wyśmiał ceremonię dawania paszportów przez PRL. I co? Tępa masa się z Barei, ale ma już wbity do łbów schemat. Wy już nie możecie nawet głupiej autostrady oddać nie nazywając jej "autostradą wolności". Orwell kurcze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne