REKLAMA
WEBINAR

Bez pozwu za "podżeganie do terroryzmu". USA rozpościera tarczę na Twitterem i Google

2023-05-18 20:35
publikacja
2023-05-18 20:35

Sąd Najwyższy nie przychylił się do próśb rodzin ofiar ataków terrorystycznych, które oskarżały serwisy Twitter i Google o "pomaganie i podżeganie do terroryzmu". Jego zdaniem pozywający gigantów technologicznych nie dostarczyły dostatecznych dowodów. 

Bez pozwu za "podżeganie do terroryzmu". USA rozpościera tarczę na Twitterem i Google
Bez pozwu za "podżeganie do terroryzmu". USA rozpościera tarczę na Twitterem i Google
fot. Ascannio / / Shutterstock

„Podwójne decyzje pozwalają firmom z branży mediów społecznościowych uniknąć pozwów sądowych, wynikających z treści związanych z terroryzmem i są porażką dla krytyków branży technologicznej, którzy twierdzą, że platformy są nieodpowiedzialne” – oceniła CNN.

Jak dodała, sąd stanął po stronie branży technologicznej i grup, które twierdziły, że narażenie platform technologicznych na większą odpowiedzialność może złamać podstawowe funkcje wielu stron internetowych.

Portale pomagały ISIS?

W sprawie, Twitter przeciwko Taamneh, powodowie - rodzina Nawrasa Alassafa, który zginął w ataku Państwa Islamskiego (IS) w Stambule w 2017 roku - zarzucali, że media społecznościowymi, w tym Twitter, świadomie pomagały IS z naruszeniem federalnego prawa antyterrorystycznego. Pozwalały bowiem na utrzymywanie niektórych informacji terrorystów na swoich platformach, pomimo polityki mającej na celu ograniczenie tego rodzaju treści.

Zdaniem sądu zamieszczanie na Twitterze ogólnych wypowiedzi terrorystycznych nie tworzy pośredniej odpowiedzialności prawnej za konkretne ataki terrorystyczne.

W jednomyślnej decyzji sądu, napisanej przez Clarence'a Thomasa, stwierdził on, że platformy mediów społecznościowych niewiele różnią się od innych technologii cyfrowych.

"Być może źli aktorzy, tacy jak Państwo Islamskie, są w stanie wykorzystywać platformy do nielegalnych - a czasem strasznych celów. (..) Ale to samo można powiedzieć o telefonach komórkowych, poczcie e-mail lub ogólnie o Internecie" – ocenił sędzia.

YouTube miał promować zamachy

W krótkim postanowieniu sąd oddalił też powództwo przeciwko Google za promowanie przez jej spółkę YouTube filmów terrorystycznych na swojej platformie. Rodzina Nohemi Gonzalez, która zginęła w ataku IS w Paryżu w 2015 roku, twierdziła, że naruszało to amerykańskie prawo antyterrorystyczne, pomagając radykalizować widzów i promować światopogląd Państwa Islamskiego.

Sąd oddalił powództwo pozostawiając orzeczenie sądu niższej instancji, który uznał, że Google nie jest odpowiedzialny za pogwałcenie prawa w pozwie, który oskarża YouTube o pomoc i podżeganie do terroryzmu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

ad/mal/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
abcx
Pamiętam taką śmieszna historyjkę jak hydraulik z USA oddał grzecznie swój stary pickup truck w rozliczeniu i wziął nowy samochód a potem jego stary samochód obklejony jego nazwą firmy, imieniem, nazwiskiem, telefonem paradował przez tydzień we wszystkich czołówkach wiadomości załadowany chłopakami z isis... ale USA absolutnie nie Pamiętam taką śmieszna historyjkę jak hydraulik z USA oddał grzecznie swój stary pickup truck w rozliczeniu i wziął nowy samochód a potem jego stary samochód obklejony jego nazwą firmy, imieniem, nazwiskiem, telefonem paradował przez tydzień we wszystkich czołówkach wiadomości załadowany chłopakami z isis... ale USA absolutnie nie finansuje isis ani nie wspiera teroryzmu... ;)

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki