REKLAMA

Bez porozumienia w sprawie rent i emerytur

2010-06-24 17:34
publikacja
2010-06-24 17:34
Członkowie Komisji Trójstronnej nie doszli do porozumienia w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Oznacza to, że Rada Ministrów rozpatrzy projekt resortu pracy przewidujący, że przyszłoroczne świadczenia będą powiększone o inflację plus 20 procent realnego wzrostu płac.

Jak powiedziała IAR minister pracy Jolanta Fedak, nie stać nas na propozycję związków zawodowych, które chciały 50 procent realnego wzrostu płac. Minister wyjaśniła, że trzeba pamiętać, iż jesteśmy w fazie ochłodzenia gospodarczego.

Stanowisko rządu poparły wszystkie organizacje pracodawców. Andrzej Malinowski ze Związku Pracodawców RP podkreślił, że propozycja związkowców byłaby nie do zrealizowania. Dodał, że nie jesteśmy dzisiaj krajem, który może na prawo i lewo rozdawać pieniądze i że mamy jedne z największych wydatków sztywnych, głównie w sferze socjalnej. Wydajnośc pracy przy tym nie jest najlepsza. 

Podobnie uważają przedstawiciele Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Szefowa Lewiatana Henryka Bochniarz zwróciła uwagę, że teraz najważniejszy jest budżet państwa. Gospodarka musi być stabilna i nie możemy pozwolić sobie na rozdawanie poszczególnym grupom pieniędzy.

Przedstawiciele związków zawodowych walczyli, by świadczenia emerytów były podwyższone w przyszłym roku o więcej niż 30, 40 złotych. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka powiedział, że rząd nie przyjął żadnych argumentów strony społecznej.

Inicjatorami wyższych świadczeń dla emerytów i rencistów byli związkowcy z OPZZ. Jak powiedziała Wiesława Taranowska świadczeniobiorcy lwią część swoich skromnych emerytur wydają na leczenie i często nie starcza im na żywność.

Członkowie Komisji Trójstronnej nie porozumieli się też w sprawie płacy minimalnej. Resort pracy chce, by płaca ta w przyszłym roku wynosiła 1386 złotych. Teraz jest to 1317 złotych brutto. Na taką płacę minimalną zgadzają się tylko pracodawcy. Związkowcy chcą natomiast by było to 1500 złotych. Do tematu Komisja jeszcze wróci. Na ustalenia ma czas do 15 lipca.
Źródło:IAR
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Edzio
Mieszko nie twierdzę,że waloryzacja jest wystarczająca,wręcz przeciwnie uważam że powinna być minimum trzy razy wyższa.Piszesz o słoneczku Peru i o jakichś giermkach,przypomnę tylko za rządów pisu była tylko jednorazowa zapomoga dla najniższych rent i emerytur .
~maria
Coś jest nie tak z tą podwyżką procentową. Dba się, aby wysokie emerytury były jeszcze wyższe. Dlaczego nie dodaje się emerytom po równo, kwotowo? To nie jest wynagrodzenie za wydajność w pracy. Emeryt to emeryt, każdy taki sam, nieprodukcyjny. Za płacone składki do ZUS i lata pracy, już emeryturę miał naliczoną Coś jest nie tak z tą podwyżką procentową. Dba się, aby wysokie emerytury były jeszcze wyższe. Dlaczego nie dodaje się emerytom po równo, kwotowo? To nie jest wynagrodzenie za wydajność w pracy. Emeryt to emeryt, każdy taki sam, nieprodukcyjny. Za płacone składki do ZUS i lata pracy, już emeryturę miał naliczoną odpowiednio wysoką. Teraz podwyżki powinny być sprawiedliwie równe.
~ela
Nie myslalam, ze po 32 latach moja emerytura bedzie wynosila 1070,- zl ZENADA!!!!!!!!
~jotes
Nędzny to kraj, gdzie człowiek przez 30 lat i więcej oddaje 48 % poborów a konto emerytury, a potem z łaski rewaloryzuje mu się o 30 zł rocznie. Taka sama nędza jak zasiłek rtodzinny. 45 zł to kpina, w Niemczech minimalne rodzinne to 150 euro. Kiedy pojedziemy za naszą emeryturę dookoła świata, jak inni ludzie zachodu????????
~pan biznesmen
Wielu emerytów, w tym część bez racji, wielu urzędników (na ch...j komu potrzebnych)
i niewielu pracujących. Trzeba być idiotą, by dziś płacić 9 stów zusu co miesiąc, mając jednoosobową działalność.
Im pętla urzędnicza mocniej ciśnie, tym większa jest szara strefa. Ale niech się nie martwią, bo niedługo
Wielu emerytów, w tym część bez racji, wielu urzędników (na ch...j komu potrzebnych)
i niewielu pracujących. Trzeba być idiotą, by dziś płacić 9 stów zusu co miesiąc, mając jednoosobową działalność.
Im pętla urzędnicza mocniej ciśnie, tym większa jest szara strefa. Ale niech się nie martwią, bo niedługo i tego tu nie będzie.
W tym roku dzień "wolności podatkowej" przesunął się do przodu o tydzień ponoć. A ja twierdzę że o miesiąc: podwyżki akcyz i inn.

Głosujcie na Bronisława. On zaradzi biedzie w budżecie - podniesie podatki, on i złowrogi keynesista Belka. I nieważne że przy okazji podnoszenia podatków będzie Grecja-bis.
~uri_brodsky
Płaca minimalna? O co te jełopy się kłócą? Trzeba powrócić do stanu, w którym coś takiego nie istnieje.
~Mieszko
Emeryci i renciści powinni się cieszyć, że mogą popierać "SŁONECZKO PERU" i głosować na jego giermka. Emerytury i renty to rzecz względna, bo zawsze może być zmniejszona.
~emerytka
jak zwykle wyżebrane ochłapy,wstyd spierać się o takie pieniądze,czy politycy uważają,że jemy tylko kaszkę na wodzie?TO PEWNIE STARCZY BY ŻYŁOSIE LEPIEJ!
~lon
7 milionów emerytów
i milion rencistów
na 16 milionow pracujących
to nie w kij dmuchał
~andrzej
ja tam juz nie licze na panstwowa emeryture. trzeba inwestowac samemu i tyle

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki