REKLAMA

Bez kontynuacji na Wall Street. Raport o PPI niewiele pomógł

2022-08-11 22:05
publikacja
2022-08-11 22:05
Bez kontynuacji na Wall Street. Raport o PPI niewiele pomógł
Bez kontynuacji na Wall Street. Raport o PPI niewiele pomógł
fot. Shaun Jeffers / / Shutterstock

Pomimo kolejnej pozytywnej niespodzianki z frontu inflacyjnego nowojorskim indeksom nie udało się kontynuować środowych wzrostów. Sesja zakończyła się neutralnie, z umiarkowanym spadkiem Nasdaqa.

Przed otwarciem rynku kasowego giełdowe byki otrzymały solidne wsparcie w postaci danych o inflacji producenckiej. Wskaźnik PPI w Stanach Zjednoczonych w lipcu nieoczekiwanie spadł o 0,5% mdm, podczas gdy spodziewano się jego wzrostu o 0,2% mdm. Więcej na ten temat piszemy w tekście zatytułowanym: „Kolejny wskaźnik sugeruje inflacyjne przesilenie”.

Dodajmy, że dzień wcześniej zaskakujące gwałtowne wyhamowanie inflacji CPI  wygenerował przeszło dwuprocentowe zwyżki na Wall Street. W czwartek rynek próbował powtórzyć ten wyczyn, ale tym razem coś poszło nie tak. Po wzrostach na początku sesji, Dow Jones i S&P500 zakończyły dzień na poziomach ze środowego zamknięcia. DJIA zyskał symboliczne 0,08%, natomiast S&P500 stracił raptem 0,07%.

Gorzej wypadł Nasdaq, który poszedł w dół o 0,58% i zakończył dzień na poziomie 12 779,91 pkt. Nasdaqowi ciążyły m.in. zniżkujące akcje Tesli (-2,6%) i Amazona (-1,4%).  Czyli tzw. spółek wzrostowych, bardzo wrażliwych na wzrost stopy dyskontowej. A ta w najbliższych miesiącach wciąż powinna rosnąć. Co prawda rynek terminowy istotnie zredukował wycenę szans na 75-punktową podwyżkę na wrześniowym posiedzeniu FOMC, ale ruch o przynajmniej 50 pb. wciąż wydaje się być przesądzony.

Wciąż dość „jastrzębie” były też najnowsze wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Neel Kashkari powiedział, że jest „bardzo, bardzo daleko od zwycięstwa” nad inflacją.  Niemal dokładnie tej samej frazy używała Mary Daly w wywiadzie dla „Financial Times”.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Do końca roku Fed ma w ocenie rynku podnieś stopę funduszy federalnych do ok. 3,5%. A więc do najwyższego poziomu od 2008 roku. Jest też wątpliwe, aby Powell i spółka poprzestali na dotychczasowych podwyżkach, widząc wciąż bardzo wysokie odczyty inflacji bazowej oraz zaskakująco silny rynek pracy.

Kliknij, aby się zapisać (Bankier.pl)

A propos tego ostatniego, to po raz kolejny odnotowano delikatne pogorszenie cotygodniowych statystyk liczby nowo rejestrowanych bezrobotnych. W poprzednim tygodniu wskaźnik ten wzrósł do 262 tys. wobec 248 tys. tydzień wcześniej. Póki co dane te wydają się nie mieć przełożenia na statystyki bezrobocia czy zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych.

Na odcinku wynikowym pozytywnie zaskoczył raport kwartalny Walta Disneya – akcje spółki podrożały o niemal 5%. Filmowy gigant osiągnął 221 mln subskrybentów swojej usługi streamingowej, przebijając w ten sposób konkurencyjnego Netfliksa.

KK

Źródło:
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Domek z kart trzeszczący coraz mocniej pod rosnącym zadłużeniem ogólnym i chwiejący, chyboczący się coraz mocniej na coraz mniej przewidywalnym i coraz mocniej zachłannym bez umiaru rynku.
itso_rozszczepici_umysl
nie może sie chwiać bo opiera sie na wykorzystaniu klasy robotniczej

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki