REKLAMA

Bez etatu, ale w związku. Powstał pierwszy związek zawodowy samozatrudnionych

2021-09-23 06:42
publikacja
2021-09-23 06:42
Bez etatu, ale w związku. Powstał pierwszy związek zawodowy samozatrudnionych
Bez etatu, ale w związku. Powstał pierwszy związek zawodowy samozatrudnionych
fot. Lucas / / Pexels

Powstał już pierwszy ogólnopolski związek zawodowy dla zarobkujących na innej podstawie niż etat. Na razie rzadko decydują się oni na przystępowanie do organizacji pracowniczych - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "DGP", Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych "wBREw" zarejestrowano 10 września 2021 r. decyzją Sąd Rejonowego w Poznaniu. "To pierwsza tego typu organizacja w Polsce. Mogła zostać powołana dzięki zmianie przepisów, która umożliwiła zrzeszanie się zatrudnionym na innych podstawach niż umowa o pracę" - podkreśla dziennik. Przypomina, że zmianę wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r.

"Jesteśmy przedsiębiorcami, którzy mają dość drapieżnego państwa, zawyżonych podatków i zaniżonej emerytury. Opowiadamy się za równością wszystkich podmiotów gospodarczych wobec prawa oraz wobec fiskusa. Nie zgadzamy się na wyzysk samozatrudnionych przez korporacje, monopolistów rynkowych i państwo – tak cel swojego działania opisują założyciele. Zakładają, że w połowie przyszłego roku związek będzie liczyć 100 tys. członków, czyli ok. 15 proc. wszystkich zarobkujących na własny rachunek" - informuje "DGP".

Przyznaje zarazem, że choć znowelizowane przepisy związkowe obowiązują od 1 stycznia 2019 r., to do tej pory samozatrudnieni i zleceniobiorcy nie przystępują masowo do organizacji pracowniczych. "Zainteresowanie jest niewielkie. Mamy członków, którzy nie są pracownikami, ale jest to udział o raczej marginalnym znaczeniu. Widoczny jest brak zrozumienia roli związków. Wielu zatrudnionych uważa, że wystarczy się zapisać, zapłacić składkę i ktoś ma za nich wymusić lepsze warunki pracy. A przecież zrzeszamy się po to, aby wspólnie coś wywalczyć" – podkreśla z rozmowie z dziennikiem Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność". (PAP)

mkr/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzechu_comeback
Czyli co?! Opony pod pachę, łańcuchy na plecy i jazda na Stolycę?!
karllos7799
Fajnie, mam się zapisać, płacić składki...i dalej sam wszystko załatwiać i o wszystko walczyć....a prezesesik związku merolem będzie jeździł i prawił swoje mądrości w prasie....
emk6
moze zamiast narzekać jak mamy w zwyczaju, założyc swój związek skoro ten nie spelnia wymagan. Taki ktorego szef nie bedzie jezdzil merolem za skladki a polepszał sytuacje zrzeszonych?
po_co odpowiada emk6
W zasadzie chodzi po prostu o to, że taki związek jest niepotrzebny. Co gorsze w pewnym momencie może zostać uznany za związek reprezentujący interesy osób samozatrudnionych i w takim przypadku każdy kolejny rząd będzie miał możliwość zawarcia porozumienia ze związkiem który jest w końcu głosem 3 milionów przedsiębiorców.W zasadzie chodzi po prostu o to, że taki związek jest niepotrzebny. Co gorsze w pewnym momencie może zostać uznany za związek reprezentujący interesy osób samozatrudnionych i w takim przypadku każdy kolejny rząd będzie miał możliwość zawarcia porozumienia ze związkiem który jest w końcu głosem 3 milionów przedsiębiorców.

Nie i już.

Mogą siebie nazywać związkiem samozatrudnionych ale ja nie chcę być wiązany z tą organizacją w żaden sposób. Większość działań takich związków jest ze szkodą dla zrzeszonych w nich osób.
I Twoja odpowiedź "załóż samemu" jest ewidentnym przykładem tego, że nie rozumiesz problemu, a co gorsze prawdopodobnie masz mizerną wiedzę z historii (jak wiele osób co doprowadza do powstawania takich inicjatyw).

Skoro do tej pory taki związek nie powstał to oczywistym jest, że jest nie potrzebny. Dzisiaj może taki twór się organizować bo dzisiaj firmy zaczynają być tworzone przez pokolenie które zostało wychodowane na bycie posłusznymi, a związki pozwalają trzymać ich w szachu.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki