REKLAMA

Bernanke chce zaostrzenia regulacji rynku hipotecznego

2007-09-20 20:28
publikacja
2007-09-20 20:28
W trakcie dzisiejszego przesłuchania przed komisją Kongresu ds. finansowania mieszkalnictwa szef Fed-u powiedział, że amerykański bank centralny będzie „aktywnie pracował” w celu uniknięcia powtórki z kryzysu w segmencie subprime.

Bernanke powiedział, że Fed przygląda się niektórym praktykom na rynku kredytów hipotecznych i jako regulator rynku „do końca tego roku zaproponuje dodatkowe mechanizmy ochrony konsumenta”.

Szef Fedu-u powiedział też, że kryzys z segmentu subprime rozprzestrzenił się na rynki finansowe i „zwiększył obawy o konsekwencje dla aktywności gospodarczej”. Dzisiejsze przesłuchanie Bena Bernanke, na które przybył on razem z sekretarzem skarbu, Henrym Paulsonem, ma służyć wysiłkom parlamentarzystów, którzy chcą ochronić niewypłacalnych Amerykanów przed licytacją ich domów.

„Ostanie wydarzenia na rynkach finansowych zwiększyły niepewność względem kondycji gospodarki. FOMC będzie reagował, gdy będzie trzeba, w celu utrzymania stabilności cen i podtrzymania wzrostu gospodarczego” – powiedział Bernanke, prawie dosłownie powtarzając słowa wtorkowego komunikatu FOMC.

Za pośrednictwem prasy w polemikę z Benem Bernanke wdał się poprzedni szef Fed-u, Alan Greenspan. Stwierdził on, że szansa, iż nawet po obniżce stóp USA popadną w recesję jest większa niż jeden do trzech, a jej przyczyną może być znaczna ilość niesprzedanych domów.

Bernanke nie zgadza się też na to, aby poluzować limity agencjom Fannie Mae i Freddie Mac, które są największym w USA źródłem pieniędzy na kredyty hipoteczne. Szef Rezerwy Federalnej sprzeciwia się temu, by podmioty te mogły kupować tzw. emisje jumbo, czyli kredyty hipoteczne, których wartość przekracza 417 tys. dolarów. Według Bernanke’a pogorszyłoby to „dyscyplinę na rynku”, ponieważ większość inwestorów jest błędnie przekonana o tym, że rząd w pełni gwarantuje zobowiązania Fannie Mae i Freddie Mac.

Zdaniem Bena Bernanke rynek hipoteczny w USA potrzebuje ściślejszych regulacji, lecz obecny kryzys ocenił jako „samodostosowanie” się rynku. Szef Fedu jest też świadomy faktu, że odsetek zagrożonych pożyczkobiorców z sektora subprime, którzy mogą stracić swoje domy może przekroczyć 50%, czyli więcej niż wynosi historyczna średnia.

K.K.
Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki