Berlinale 2004

Od 5 lutego trwa 54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Każdego roku w lutym stolica Niemiec tętni filmowym życiem. Do miasta zjeżdżają gwiazdy kina z całego świata ­– sławni ludzie, którzy pracują za i przed kamerą.

Coraz więcej przedstawicieli przemysłu filmowego przybywa do Berlina nie tylko na czas Festiwalu. Stolica Niemiec przyciąga producentów, inwestorów, dystrybutorów, stacje telewizyjne oraz instytucje wspierające film i promujące młodych twórców. Festiwal Filmowy w Berlinie to nie tylko dialog między pokoleniami. Dzięki obecności filmowców z całego świata to także ekscytujący dialog między kulturami.

Dyrektor festiwalu Dieter Kosslick postarał się o bardzo zróżnicowany program. Od dramatów miłosnych po polityczne. Od thrillerów historycznych po sagi rodzinne. Szczególna uwaga jest poświęcona Południowej Afryce i Ameryce Łacińskiej. Ze względu na 10. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Afryce Południowej niemal w każdej kategorii można zobaczyć film z tego kraju lub o nim. Filmy z Ameryki Łacińskiej także są reprezentowane w wielu sekcjach i przedstawiają społeczne realia tego kontynentu. Argentyńczyk Fernando Solanes pokaże swój film dokumentalny „Memoria del Saqueio”. Solanes w tym roku otrzyma on Złotego Niedźwiedzia za całokształt kariery.

Berliński festiwal otwiera się też na młodą widownię w ramach Dziecięcego Festiwalu Filmowego. W Retrospektywie natomiast można zobaczyć na przykład „Taksówkarza” oraz „Ojca chrzestnego”. Niestety, żaden polski film nie startuje w wyścigu po Niedźwiedzia. Jedynym polskim akcentem jest pokaz filmu ”Nienasycenie” Wiktora Grodeckiego.
Festiwal zakończy się 15 lutego. Więcej informacji po adresem: www.berlinale.de
Źródło: CentrumPrasowe.net

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil