REKLAMA

Benzyna po 8 zł, tona węgla droższa o 100 zł

2021-07-16 06:55
publikacja
2021-07-16 06:55
Benzyna po 8 zł, tona węgla droższa o 100 zł
Benzyna po 8 zł, tona węgla droższa o 100 zł
fot. Michał Tuliński / / FORUM

Nowa unijna dyrektywa energetyczna przyniesie od 2023 roku drastyczne podwyżki cen paliw i węgla. Polska nie ma planu łagodzenia skutków tej rewolucji - pisze w piątek "Rzeczpospolita" i podaje, że na skutek dyrektywy benzyna może podrożeć do 8 zł, a tona węgla może być droższa o 100 zł.

"Rzeczpospolita" informuje, że Komisja Europejska ogłosiła 14 lipca pakiet propozycji unijnego prawa zwany Europejskim Zielonym Ładem. W pakiecie tym znalazł się też projekt zmian dyrektywy 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania wyrobów energetycznych.

Według "Rz" w praktyce wspomniana przez KE likwidacja ulg może oznaczać, że znikną stosowane w Polsce obniżone stawki dla olejów opałowych do ogrzewania domów mieszkalnych. "Jednak w przedstawionej propozycji utrzymano pewne preferencje, m.in. dla paliw wykorzystywanych do celów rolniczych. Gdy przyjrzeć się bliżej proponowanym zmianom, widać rewolucję w systemie opodatkowania paliw płynnych, gazu, węgla i elektryczności" - ocenia dziennik. Minimalne stawki akcyzy mają zależeć już nie od ilości danego produktu wyrażonej w litrach czy kilogramach, ale od wartości opałowej wyrażonej w gigadżulach - dodaje.

Zmiany w dopłatach na ogrzewanie i fotowoltaikę. W większości bolesne

Na wymianę starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne budownictwo czy prąd ze słońca można otrzymać dofinansowanie. W ostatnich tygodniach zmieniły się jednak zasady dotowania inwestycji. Bankier.pl wyjaśnia, jak skorzystać z poszczególnych programów i co się zmieniło.

"Gdy przyjrzeć się wysokości nowych stawek, widać wyraźnie, że nowy system ma zniechęcić do stosowania tradycyjnych paliw. Realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (choć wiele zależy tu od zmiennych, takich jak wartość energetyczna danego typu paliwa). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr" - podje.

Podobnie przedstawia zmiany dotyczące akcyzy na węgiel. "Stawka akcyzy od węgla kamiennego już dziś jest określona w gigadżulach, co ułatwia porównanie. Według ustawy o akcyzie wynosi ona 1,28 zł na 1 GJ. Po zmianie wyniosłaby 0,9 euro za 1 GJ, co przy dzisiejszym kursie tej waluty daje ok. 4,13 zł. Przyjmując, że popularne gatunki węgla mają wartość energetyczną 23,8 GJ za tonę, cena detaliczna każdej tony węgla mogłaby wzrosnąć o ok. 100 zł, tj. nawet kilkanaście procent" - przewiduje.

"Rz" informuje też, że w projekcie zapisano, iż dyrektywę należałoby wdrożyć do 1 stycznia 2023 r.

Gazeta przyznaje też, że Komisja Europejska sugeruje państwom członkowskim podjęcie "działań łagodzących skutki tej rewolucji" - zaproponowała, by obniżać inne podatki (np. od pracy), inna proponowana opcja to bezpośrednie rekompensaty dla obywateli.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (123)

dodaj komentarz
mroova
Komuniści z PiS potrzebują więcej kasy od poddanych, głosowaliście na bolszewików to teraz płaćcie daniny
glowny_analityk_bankier_pl
I to by było na tyle dobrego interesu z niemc.. ue.
teraz wystarczy policzyć co się opłaca, droga energia na minimum dekadę czy wyjście z ue.
Wg mnie lepsze jest drugie rozwiązanie, prócz spadku cen energii, odkleimy się od ideologi zaprzeczającej przetrwaniu gatunku.
endes
Najwyższa pora opuścić to zgniłe UE towarzystwo!
Już tak obrosło gnojem w każdej dziedzinie życia ze rzygac się chce czytając kolejne pomysły tych durni!
300_pala
To wynocha na Białoruś!!!
Gdyby nie PiS nie zaorał oze w 2015 bo wungiel to nie było by problemu
300_pala
Vateusz przywitany w Pszczynie
https://youtu.be/XUxKmznUU3g
anty12
O! To jest to ! :D Miod na moje serce :)
shadow_xx
Piękne!

Trzeba przyznać, że ma gość siłę. Ludzie chcą go wieszać a ten dalej przemawia.
mroova odpowiada shadow_xx
To jest bezczelność a nie siła. Obstawił się uzbrojonymi po zęby i struga chojraka. Żałosny typ.
baterr
Zlikwidować UE i wrócić do EWG: reset dyrektyw i biurokracji, ruch bezwizowy, handel bezcłowy, wspólna polityka wobec Chin USA i innych, wspólne projekty typu drogi, akceleratory itp.
Bo jeszcze trochę i co bardziej zaradni uciekną do Wietnamu.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki