Benzyna najdroższa od października. Paliwa drożeją od siedmiu tygodni

Mijający tydzień przynosi kolejne podwyżki cen paliw. Były one szczególnie dotkliwe dla posiadaczy aut benzynowych, którzy na stacjach płacą najwięcej od października. W rezultacie ceny benzyny już niemal zrównały się z cenami oleju napędowego.

Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 podniosła się w tym tygodniu o kolejne sześć groszy na litrze, po podwyżce o osiem groszy tydzień wcześniej. Łącznie w ciągu miesiąca litr benzyny na stacjach paliw podrożał o 39 groszy do 5,12 zł/l, osiągając najwyższą średnią cenę detaliczną od października.

(Bankier.pl)

Zdecydowanie mniejsze podwyżki dotknęły posiadaczy aut z silnikiem diesla. Średnia cena detaliczna oleju napędowego wzrosła w tym tygodniu o trzy grosze do 5,18 zł/l. To najwyższa stawka od grudnia. W ciągu miesiąca ON podrożał średnio o osiem groszy na litrze.

W rezultacie po ostatnich podwyżkach średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego różnią się już tylko o sześć groszy na litrze. To pięciokrotnie mniej niż jeszcze miesiąc temu, gdy olej napędowy był o rekordowe 31 groszy na litrze tańszy od benzyny (mówimy tu o cenach średnich w skali kraju).

(Bankier.pl)

- Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce za litr benzyn Pb95 i diesla zapłacimy tyle samo, problem w tym, że jednocześnie więcej – komentują analitycy BM Reflex.

- Mijający tydzień przynosi nam bowiem kontynuację podwyżek hurtowych cen benzyn i diesla. Pb95 w hurcie podrożała w skali tygodnia 12 gr/l brutto, diesel zaś 8,5 gr./l. Przedświąteczny tydzień może zatem przynieść dalszy wzrost detalicznych cen paliw  o 5-10 gr./l – konkludują eksperci BM Reflex.

Dobrą wiadomością jest tylko to, że mogą to być ostatnie podwyżki w perspektywie kolejnych tygodni. Oczywiście pod warunkiem, że ceny ropy naftowej przestaną rosnąć i ustabilizują się tuż powyżej 70 dolarów za baryłkę. Od świąt Bożego Narodzenia ropa Brent podrożała o 42%, w kwietniu osiągając najwyższą cenę od listopada.

Przy czym warto pamiętać, że koszt zakupu ropy naftowej to tylko niewielka część finalnej ceny na stacji paliw. W Polsce około połowy ceny detalicznej benzyny i oleju napędowego stanowią podatki: VAT, akcyza, opłata paliwowa i opłata emisyjna.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
52 41 pull_up_terrain_ahead

To wciąz skutki rządów PO i Tuska, może Jarosław coś doradzi.

! Odpowiedz
60 61 shadow_xx

Pewnie, że poradzi - będzie paliwo+.

! Odpowiedz
21 13 madarot odpowiada shadow_xx

paliwo+ dla nauczycieli zamiast podwyżki wynagrodzenia!

! Odpowiedz
71 65 smallsaver

A inflacja nadal 0,9%? Kto w te statystyki wierzy?

! Odpowiedz
30 21 madarot

Nie no co ty już 1,7% ha ha ha! GUS to ma poczucie humoru! Ciekawe ile za kwiecień policzą?

! Odpowiedz
70 55 misafi

Ja mam 3 krowy i tucznika więc jak dla mnie to benzyna może być i po 10zł. Dzięki Kaczyńskiemu stać mnie. A jak ktoś był na tyle gułpi że został nauczycielem to jego problem.

! Odpowiedz
49 52 palestrina

naobiecywało się i Obajtek już łata budżet na przyszły rok. wierny psy przywódcy narobu wykonuja swoje zadanie.

! Odpowiedz
69 50 trooper

Wszystko drożeje, to chyba sygnał dla NBP aby obniżać stopy procentowe :-D

! Odpowiedz
59 42 jerloz210935

Były partog z Zoliborza doprowadza do ruiny naszą gospodarkę na czyje zlecenie to robi;wystarczy popatrzeć na WIG20 -Giełda wszystko powie.

! Odpowiedz
44 27 jarekzbyszek

Ciekawe że tu nie żadnego miłośnika prawicy. Ale przy artykułach o nauczycielach wyskakują jak króliki z kapelusza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil