Benzyna najdroższa od października. Paliwa drożeją od siedmiu tygodni

Mijający tydzień przynosi kolejne podwyżki cen paliw. Były one szczególnie dotkliwe dla posiadaczy aut benzynowych, którzy na stacjach płacą najwięcej od października. W rezultacie ceny benzyny już niemal zrównały się z cenami oleju napędowego.

Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 podniosła się w tym tygodniu o kolejne sześć groszy na litrze, po podwyżce o osiem groszy tydzień wcześniej. Łącznie w ciągu miesiąca litr benzyny na stacjach paliw podrożał o 39 groszy do 5,12 zł/l, osiągając najwyższą średnią cenę detaliczną od października.

(Bankier.pl)

Zdecydowanie mniejsze podwyżki dotknęły posiadaczy aut z silnikiem diesla. Średnia cena detaliczna oleju napędowego wzrosła w tym tygodniu o trzy grosze do 5,18 zł/l. To najwyższa stawka od grudnia. W ciągu miesiąca ON podrożał średnio o osiem groszy na litrze.

W rezultacie po ostatnich podwyżkach średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego różnią się już tylko o sześć groszy na litrze. To pięciokrotnie mniej niż jeszcze miesiąc temu, gdy olej napędowy był o rekordowe 31 groszy na litrze tańszy od benzyny (mówimy tu o cenach średnich w skali kraju).

(Bankier.pl)

- Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce za litr benzyn Pb95 i diesla zapłacimy tyle samo, problem w tym, że jednocześnie więcej – komentują analitycy BM Reflex.

- Mijający tydzień przynosi nam bowiem kontynuację podwyżek hurtowych cen benzyn i diesla. Pb95 w hurcie podrożała w skali tygodnia 12 gr/l brutto, diesel zaś 8,5 gr./l. Przedświąteczny tydzień może zatem przynieść dalszy wzrost detalicznych cen paliw  o 5-10 gr./l – konkludują eksperci BM Reflex.

Dobrą wiadomością jest tylko to, że mogą to być ostatnie podwyżki w perspektywie kolejnych tygodni. Oczywiście pod warunkiem, że ceny ropy naftowej przestaną rosnąć i ustabilizują się tuż powyżej 70 dolarów za baryłkę. Od świąt Bożego Narodzenia ropa Brent podrożała o 42%, w kwietniu osiągając najwyższą cenę od listopada.

Przy czym warto pamiętać, że koszt zakupu ropy naftowej to tylko niewielka część finalnej ceny na stacji paliw. W Polsce około połowy ceny detalicznej benzyny i oleju napędowego stanowią podatki: VAT, akcyza, opłata paliwowa i opłata emisyjna.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 aggressive

4 lata temu tankowałem po 5,99zł, wiec uważam, że teraz jest wciąż tanio. Chcecie mieć taniej? Pewni politycy chcą obniżyć podatki, a społeczeństwo nadal wybiera tych samych. Pora na zmiany! Pozdrowienia z UK.

! Odpowiedz
23 11 jasiek2017

Jesli kogos nie stac na tankowanie to nie stac go na samochod. Proste ? Kupcie sobie rowery

! Odpowiedz
9 19 artur17

W Niemczech jest akurat tera zsporo drożej. Właściwe ciśnienie w oponach, wyrzucenie zbędnych rzeczy z samochodu i brak dosciskania gazu to 20% mniej zużycia. Wiem bo spróbowałem i działa. Proponuję też więcej spacerów zamnias samochodu, zdrowiej ;-)

! Odpowiedz
2 27 sublt2

Mamy skutki monopolu. Namacalnie. Już były raporty, że można było taniej zatankować w Niemczech niż w Polsce. Kuriozum oparte na maksymalizacji podatkowego golenia obywateli.

! Odpowiedz
1 40 bha

Jak się tak dalej utrzyma to ...Patrzeć tylko jak ceny wszystkiego pójdą w górę... niestety na skutek coraz większej zachłanności Korpo monopolu.

! Odpowiedz
32 21 nie_lewacz_lemingu

haha a ja na lpg myk myk po taniości za 1,98 :D
a jełopy dojone po pinć zlotys :D
bo trzeba na was zarabiać :D macie robić na +500 i na tuczniki :D haha

! Odpowiedz
20 4 nie_lewacz_lemingu

A co to? 11 łapek w dół?
Aż tak wam żal pupcie ściska benzyniaki i dieselowce? :D

! Odpowiedz
33 3 jasiek2017

dzisiaj tankowalem i ceny jakos mocno nie wzrosly, Pb95-4,91 pln, ON 5,04 pln

! Odpowiedz
44 27 jarekzbyszek

Ciekawe że tu nie żadnego miłośnika prawicy. Ale przy artykułach o nauczycielach wyskakują jak króliki z kapelusza.

! Odpowiedz
11 30 matpoz1

Ja jestem prawicowcem, a na artykuły o protestach nauczycieli nawet nie wchodzę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil