REKLAMA

Benecki: Ścieżka CPI nie pozwoli RPP na szybką przerwę w podwyżkach. [Opinia]

2022-06-09 16:54
publikacja
2022-06-09 16:54
Benecki: Ścieżka CPI nie pozwoli RPP na szybką przerwę w podwyżkach. [Opinia]
Benecki: Ścieżka CPI nie pozwoli RPP na szybką przerwę w podwyżkach. [Opinia]
fot. Bjoern Wylezich / / Shutterstock

W obliczu ryzyk inflacyjnych, komunikacja prezesa NBP i złagodzenie stanowiska brzmią niepokojąco - ocenia główny ekonomista ING Banku Śląskiego, Rafał Benecki. W jego ocenie, ścieżka inflacji nie pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej na przerwę w podwyżkach stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

"Komunikacja prezesa NBP brzmi niepokojąco. To duże złagodzenie stanowiska. Profesor Glapiński mówi o obniżkach, podczas gdy trudno odnotować poprawę ryzyk inflacyjnych: widzimy raczej wysokie oczekiwania inflacyjne, przyspieszająca inflację bazową, silne efekty drugiej rundy, wszystko wskazuje na utrwalanie długoterminowych ryzyk inflacyjnych. Naszym zdaniem jedyny inflacyjny pozytyw to sezonowe, letnie spowolnienie cen żywności, które zobaczymy już w czerwcu" - napisał w komentarzu ekonomista.

"Drugi element, który stoi za tym istotnym złagodzeniem nastawienia prezesa to oczekiwane hamowanie PKB. Naszym zdaniem tempo PKB spowolni < 2 proc. rdr w IV kw. 2022 r., ale wtedy luka popytowa zmieni się z bardzo dodatniej na neutralną. To nie pomoże zapobiec uporczywości inflacji" - dodał.

W ocenie Beneckiego, złagodzenie nastawienia prezesa NBP to negatywny sygnał dla złotego i polskich obligacji.

"Mamy duże obawy o skuteczność polityki antyinflacyjnej, w sytuacji kiedy mieliśmy dotychczas zacieśnienie monetarne i silne poluzowanie fiskalne. Dzisiaj pojawiają się zapowiedzi łagodzenia polityki pieniężnej, podczas gdy nadzieje na bliskie zacieśnienie fiskalne są niepewne (w tym roku skala ekspansji budżetowej wynosi aż 3 proc. PKB)" - wskazuje ekonomista.

"Zakładamy inny przebieg inflacji w drugiej połowie 2022 r., który nie pozwoli RPP na przerwę w podwyżkach. Spodziewamy się, że szczyt CPI wypadnie w IV kw. 2022 r., prezes NBP mówi o lecie. Naszym zdaniem wtedy może nastąpić jedynie sezonowy spadek cen żywności i przejściowa stabilizacja CPI. Zwracamy uwagę, że konferencja brzmi bardziej łagodnie niż komunikat całej RPP" - dodaje.

ING BSK utrzymuje swoje oczekiwania, że docelowy poziom stopy procentowej to 8,5 proc. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki