Belka: Młodzi zagłosowali na "komedianta". Kopacz: Bez komentarza

Nie znam tej wypowiedzi, więc trudno mi tłumaczyć słowa osoby, która ocennie się wypowiada w tej sprawie - to komentarz premier Ewy Kopacz do poniedziałkowej wypowiedzi szefa NBP Marka Belki o tym, że młodzi ludzie w wyborach prezydenckich zagłosowali na "komedianta".

Prezes NBP Marek Belka
Prezes NBP Marek Belka (fot. Piotr Waniorek / FORUM)


Kopacz na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu była pytana przez dziennikarkę o słowa prezesa NBP Marka Belki o tym, że młodzi ludzie w wyborach prezydenckich zagłosowali na "komedianta". "Nie wiem, nie znam tej wypowiedzi, nie wiem kogo miał na myśli pan prezes. A kogo miał na myśli?" - dopytywała Kopacz. Dziennikarka odpowiedziała, że odnosił się do ludzi, którzy głosowali na Andrzeja Dudę, choć wydaje się, że prezesowi NBP chodziło o Pawła Kukiza.

"Jest Pani pewna, tak? Powiem tak - każdy ma prawo do swojej wypowiedzi. Trudno tłumaczyć mi się z wypowiedzi kogoś (...) i dosłownie nie znam tej wypowiedzi, więc trudno mi tłumaczyć słowa osoby, która ocennie się wypowiada w tej sprawie" - powiedziała.

Belka w poniedziałek uczestniczył w uroczystości przyznania Nagrody Lesława A. Pagi. W przemówieniu gratulacyjnym powiedział m.in.: Wszyscy się puszymy z dumy i słusznie, jak to wspaniale się nam to wszystko udało. Ostatnie tygodnie i ostatnie godziny pokazały, jak głęboko żeśmy się mylili, bo to właśnie wy m.in. ci dziś uhonorowani przez Fundację im. Lesława Pagi stypendyści pokazali tym elitom nie zieloną, nie żółtą tylko czerwoną kartkę. Ja się z tym nie zgadzam, ale rozumiem".

I kontynuował: "Bo nasze wielkie sukcesy transformacyjne, to jednocześnie 40 proc. młodych ludzi pracujących na niekonwencjonalnych umowach o pracę. Czasami to jest zrozumiałe, tylko, że bank wam nie da kredytu. I w związku z tym 53 proc. klientów tzw. instytucji pożyczkowych tych Providentów, Vivisów, Wonga.com to są ludzie do 30. Plus 26 proc. dodatkowe to są ludzie od 30 do 40 lat. Płacicie więc za te same kredyty, co w porządnych bankach cztery razy drożej. W ciągu ostatnich 15 lat wydajność pracy w Polsce rosła znacznie szybciej niż w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Płace rosły dwa i pół razy wolniej. Tym, którym się nie udaje, udają się na zmywak do Dublina i Londynu. Niektórym się udaje (...) ale niektórzy zaciskają zęby i są źli. I wczoraj, i dwa tygodnie wcześniej właśnie za to otrzymaliśmy od was czerwoną kartkę. Nie zgadzam się z tym, ale rozumiem. A jeszcze bardziej bym to rozumiał, gdybyście to zrobili poprzez głosowanie na ustabilizowane lewicowe i prawicowe partie opozycyjne, a nie głosując na komedianta. A w ogóle to gratuluję wam tych stypendiów - powiedział Belka.

Podczas wtorkowego wydania programu "Kropka nad i" Belka tłumaczył, co miał na myśli: - Jestem bardzo oburzony, że ktokolwiek mógł sądzić, że mogło to dotyczyć prezydenta elekta Andrzeja Dudy. (...) - Miałem na myśli kilku kandydatów, nazwijmy to, egzotycznych - powiedział. Doprecyzował także, że jego zdaniem w pierwszej turze wyborów prezydenckich kilka osób mogło pretendować do określenia "komediant". (PAP)

luo/ mja/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~PiotrBelfast

Tym, którym się nie udaje, udają się na zmywak do Dublina i Londynu. Niektórym się udaje (...) ale niektórzy zaciskają zęby i są źli - no po prostu z tego fragmentu wyziewa arogancja i niezwykły brak taktu. Jak można okazywać pogardę to pracy, przecież w Polsce jeżeli Bóg da i dogoni średnią europejską za jakieś 100 lat tez będą potrzebni ludzie na zmywaku. A swoją drogą warto byłoby trochę się zainteresować jakie zawody oprócz zmywaka wykonują Polacy za granicą (sam pracuję w laboratorium i jednocześnie uczęszczam na techniczny kurs zawodowy aby odnieść kwalifikację. Jestem magistrem ekonomii. Polsce zaś potrzebne są okręgi jednomandatowe żeby skończyć z partyjniactwem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~darek

Co Ci daje profesorku prawo do gardzenia innymi ? Wytlumaczyles sie juz obywatelom z prywatyzacji PZU gdzie reprezentowales strone rzadowa jak i portugalskiej spoleczki Eureko.

! Odpowiedz
0 1 ~exbanker

I cóż się dziwić panu Belce, że wkurzony, po wyborze Dudy na prezydenta, to jego ostatnia kadencja na stołki prezesa NBP

! Odpowiedz
0 2 ~2015

Skąd tyle nienawiści w tym człowieku- dlaczego czuje się lepszy od innych? Prawdę mówiąc to całe PO zachowuje się jak ludzie z innej planety.Pycha ,arogancja,buta i pewność siebie.Pomyśleć,że w 2007r. oddałem na nich głos.Dziś bardzo tego żałuje!!!

! Odpowiedz
1 4 ~SAID

Precz z podatkiem belki!!!!!!!

! Odpowiedz
1 3 ~cv

PO obietnice wyborcze
Zniesiemy podatek belki - wystarczy.

! Odpowiedz
0 1 ~erererer

tylko że nie powiedział kto jest tym komediantem, kukiz, korwin(tu by nawet pasowało), duda? bo głosy młodych porozdzielały się między tych 3 kandydatów

! Odpowiedz
0 7 ~MP

Gdyby ten pajac powiedział to po pierwszej turze to można by mu uwierzyć ze mówił np. o Kukizie.
On to jednak powiedział po drugiej turze a w niej startowali już tylko Komorowski i Duda.
Niech on więc nie kłamie i przyzna że komediantem nazwał Dudę.

! Odpowiedz
8 1 ~Gość1234 odpowiada ~MP

No i prawidłowo nazwał Dudę komediantem ,bo dopiero zaczną się komedie jeszcze nie dostał nominacji a czuje się już prezydentem ale puki co jest nikim do zaprzysiężenia .Szydło dostaje sra...i ,gdzie to będzie pracował duduś narazie w europarlamencie i wszystko w temacie .

! Odpowiedz
1 18 ~ubolo

Pan Belka w moich oczach jest człowiekiem tak skompromitowanym, że dziwię się, że zajmuje jeszcze przestrzeń w życiu publicznym. .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-12-05 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil