REKLAMA

Belka: Grexit może spowodować w Polsce turbulencje. NBP może interweniować

2015-06-23 11:18
publikacja
2015-06-23 11:18
Belka: Grexit może spowodować w Polsce turbulencje. NBP może interweniować
Belka: Grexit może spowodować w Polsce turbulencje. NBP może interweniować
fot. Andrzej Zbraniecki / / EastNews

Grexit może spowodować w Polsce turbulencje na rynkach i wzrost kosztów obsługi długu. Gdyby zaszła taka potrzeba NBP może interweniować na rynku - powiedział dziennikarzom prezes NBP Marek Belka.

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP (fot. Andrzej Zbraniecki / EastNews)

"Podstawowym problemem z Grecją jest to, że w Europie nie wiemy jakie konsekwencje - niewypłacalność, czy też to, co się spekuluje - a w moim przekonaniu jest nieuzasadnione, czyli wystąpienie Grecji ze strefy euro - może się zdarzyć. W Polsce możemy mieć do czynienia z turbulencjami na rynkach i wzrostem kosztów obsług długu" - powiedział.

Szefowie państw i rządów krajów strefy euro nie wypracowali jeszcze w poniedziałek porozumienia w sprawie warunków pomocy dla Grecji. W środę ma się odbyć spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, którzy mają przygotować decyzje na czwartkowo-piątkowy szczyt UE. Komisja Europejska jest gotowa przeznaczyć do 2020 r. 35 mld euro na wsparcie greckiej gospodarki. 1 mld euro mógłby zostać przekazany Grecji już w II połowie 2015 r.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi z KE, EBC i MFW negocjacje w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

"Minister finansów nigdy nie był w tak dobrej sytuacji. Ma 60 mld zł wolnych środków (...) i przez kilka miesięcy może nie dokonywać emisji obligacji" - powiedział Belka.

Belka: Grecja niewiadomą, polska gospodarka i złoty stabilne

"Złoty jest wprawdzie wahliwy, ale stabilny. NBP ma bezprecedensowe wartości rezerw, zbliżamy się do 100 mld euro. Gdyby była taka potrzeba, to moglibyśmy interweniować. Najlepszym zabezpieczeniem jest jednak nasza gospodarka, która jest najlepiej zrównoważoną i w przypadku turbulencji paradoksalnie może nastąpić napływ kapitału i umocnienie złotego, co nie oznacza, że tak będzie" - dodał. Belka powiedział, że jesteśmy daleko od uruchomienia FCL.

Polska ma dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej (ang. Flexible Credit Line) w wysokości 15,5 mld SDR (równowartość ok. 22,1 mld USD).

Zajdel-Kurowska: Polska jest przygotowana na Grexit

Bezpośredni efekt negatywnego zdarzenia, jakim byłoby wyjście Grecji ze strefy euro, byłby dla Polski ograniczony, a Polska jest do tego przygotowana - oceniła w rozmowie z dziennikarzami Katarzyna Zajdel-Kurowska, członkini zarządu NBP. Dodała, że pośredni efekt jest trudny do przewidzenia i może się wiązać z "efektem zarażenia" innych krajów.

"Wydaje się, że wpływ kursowy mógłby być krótkoterminowy. Rynek mówi o dwóch zupełnie przeciwstawnych kierunkach: że mógłby być to efekt z jednej strony negatywny. Inni uważają, że byłby to efekt pozytywny, bo skończyłby się pewien etap, czynnik ryzyka zostałyby wyeliminowany" - powiedziała Zajdel-Kurowska dziennikarzom podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

"Pewne zjawiska mogą mieć charakter nagły, krótkotrwały, ale później powinna nastąpić stabilizacja. Problemy z Grecją, w strefie euro, są bardzo dobrze zdiagnozowane. To nie jest to samo, jak było po upadku Lehman Brotherts, kiedy to był efekt psychologiczny. Wtedy to był szok, zadziałały emocje. Tu sytuacja jest zupełnie odwrotna. Tu nie ma żadnej niespodzianki" - dodała.

Jej zdaniem efekt ewentualnego Grexitu na Polskę byłby ograniczony. "Prowadziliśmy różne analizy w NBP związane z ewentualnym wyjściem Grecji ze strefy euro. Efekt bezpośredni takiego zdarzenia (wyjścia Grecji ze strefy euro - PAP) byłby w przypadku Polski ograniczony" - powiedziała.

"Nasz sektor bankowy ma małą ekspozycję na Grecję. Nie boimy się kanału bankowego, czyli wpływu przez kanał bankowy, gdyby na przykład sektor bankowy w Grecji został odcięty od finansowania EBC. Nie boimy się, że to miałoby jakikolwiek wpływ na polski sektor bankowy" - dodała.

"Kanał handlowy - nasz udział w handlu zagranicznym z Grecją również jest bardzo mały. Nie obawiamy się bezpośredniego wpływu na bilans płatniczy. Oczywiście jeżeli doszłoby do jakiegoś zdarzenia, to będzie to miało wpływ na strefę euro, a strefa euro jest naszym głównym partnerem handlowym. Pytanie tylko, czy byłby to czynnik negatywny czy pozytywny? Bardzo trudno jest to oszacować, trudno to ocenić. Efekt bezpośredni Grexitu na bilans płatniczy jest niewielki, natomiast przez nasze powiązania ze strefą euro kierunek tego wpływu jest trudny do oszacowania" - zaznaczyła.

Dodała, że nie ma też ryzyka w kontekście środków, które inwestuje NBP, czyli rezerw walutowych. "Inwestujemy w najwyższej klasy aktywa finansowe i tu też nie ma żadnego ryzyka, więc nie obawiamy się tego" - powiedziała.

Poziom rezerw NBP adekwatny

Członek zarządu NBP oceniła, że poziom rezerw NBP jest adekwatny. "Według wszystkich miar obecny poziom rezerw NBP jest adekwatny. Dla nas najważniejszy jest wskaźnik pokrycia zadłużenia krótkoterminowego. Nasze rezerwy w pełni pokrywają krótkoterminowe zadłużenie" - powiedziała.

"Jesteśmy zaniepokojeni, ale jesteśmy przygotowani. W sytuacji zagrożenia jesteśmy w stanie je wykorzystać (rezerwy NBP - PAP). Po to się gromadzi rezerwy" - dodała.

nik/ map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~Wg
Belka na wolnosci to nie jest normalna.
~Leszczu
Licze rowniez na odplyw w cenach akcji i obligacji, bo nie chce mi sie kupowac po obecnych. Podczas paniki mozna niezle sie oblowic.
~incitatus
Ale sie wygadał, teraz Duda wie skad hapnąć hajs na socjala :)
~burza
Włoski posiwiały konkretnie, ciekawe czy sie tak stresuje.
~rrrrrrr
podobno tłuszcz z ośmiorniczek rozjaśnia włosy...
~maciejjjjko
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-swiata-finansista-radzi-trzymac-pieniadze-w-materacu-7265850.html

Euro na dno...
~gary
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~aaa
ile trza sznura zarzucic na belke stropowa,aby dobrze i skutecznie zwisła ??
~miro
a kopaczowe lawiranctwo POkwikiwało ze polska waluta jest bezpieczna
~Martin
Powtórzę pytanie; Dlaczego ten pan jest jeszcze na wolności i piastuje państwowe strategiczne stanowisko prezesa NBP? Dlaczego ABW i CBA jeszcze tego pana nie zgarnęli?

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki