REKLAMA

OSZCZĘDZANIEBelgowie rzucili się na obligacje. Rząd pozyskał prawie 22 mld euro

2023-09-04 20:22
publikacja
2023-09-04 20:22

Rzad Belgii w wyniku emisji obligacji pozyskał prawie 22 mld euro, co czyni ją najbardziej udaną emisją obligacji w historii kraju - informuje agencja Belga. "To wyraźne wezwanie do okazania szacunku wystosowane przez belgijskich oszczędzających wobec sektora bankowego” – ogłosił w poniedziałek minister finansów Vincent Van Peteghem.

Belgowie rzucili się na obligacje. Rząd pozyskał prawie 22 mld euro
Belgowie rzucili się na obligacje. Rząd pozyskał prawie 22 mld euro
fot. Werner Lerooy / / Shutterstock

Wprowadzona na rynek roczna obligacja z oprocentowaniem netto na poziomie 2,81 proc. stanowi atrakcyjną alternatywę dla kont oszczędnościowych. Kampania dotycząca obligacji trwała do 1 września i okazała się bezprecedensowym sukcesem.

Van Peteghem jest zadowolony, że tak wiele osób zdecydowało się na bezpieczną inwestycję. „To pokazuje, że belgijscy oszczędzający oczekują wyższego zwrotu niż to, co oferują dziś banki na tradycyjnych kontach oszczędnościowych” - wskazał.

Belgia chciała pobudzić konkurencję w sektorze bankowym, emitując nowe obligacje - powiedział Van Peteghem. „Powodzenie emisji, zmiany stóp procentowych w niektórych bankach i zwiększony popyt ze strony oszczędzających na produkty inne niż rachunki oszczędnościowe – wszystko to przyczynia się do osiągnięcia tego celu” – zaznaczył.

„Przede wszystkim jest to mocny sygnał i wyraźne wezwanie do szacunku ze strony belgijskich oszczędzających wobec sektora bankowego” – powiedział Van Peteghem. „Teraz zadaniem sektora bankowego jest zareagowanie na ten sygnał i odzyskanie w ten sposób zaufania oszczędzających. Ludzie okazali w tej sprawie zaufanie do państwa, więc mogą liczyć na to, że rząd będzie uważnie śledził tę sprawę w nadchodzącym okresie, aby zapewnić konkurencję w sektorze bankowym” - dodał minister cytowany przez Belgę.

Ponieważ obligacje rządowe przyniosły więcej pieniędzy, niż oczekiwano, będzie to miało wpływ również na plan finansowy rządu belgijskiego na 2023 r. „Łącznie agencja zmniejszy emisję certyfikatów skarbowych w 2023 r. o 10,4 mld euro” – podała w poniedziałek Federalna Agencja Długu. W grudniu planowana jest kolejna emisja obligacji rządowych, ale szczegóły nie są jeszcze znane.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tomitomi
.....i pracować im się nie chce ! , po co ??
zops
Aby nie północnokoreańskie 256.
samsza
2,81% przy inflacji powyżej 5, atrakcyjna alternatywa... ok.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki