REKLAMA

Belgijski rolnik przypadkowo przesunął granicę Belgii z Francją

2021-05-04 16:45
publikacja
2021-05-04 16:45
fot. SevenMaps / Shutterstock

Rolnik z Belgii wywołał poruszenie po nieumyślnym przeniesieniu słupka granicznego na granicy kraju z Francją. "Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza" - powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Jak podaje BBC, miłośnik lokalnej historii spacerował po lesie, kiedy zauważył, że kamień wyznaczający granicę między dwoma krajami przesunął się o nieco ponad 2 metry.  Belgijski rolnik, najwyraźniej zirytowany kamieniem na drodze traktora, przeniósł go na terytorium Francji. „Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza, a to nie jest dobry pomysł” - powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Granica między Francją a Belgią rozciąga się na przestrzeni 620 km. Została formalnie utworzona na mocy traktatu z Kortrijk, podpisanego w 1820 roku po klęsce Napoleona pod Waterloo pięć lat wcześniej. Kamień pochodzi z 1819 roku, kiedy to po raz pierwszy wytyczono granicę.

„Byłem szczęśliwy, gdy moje miasto stało się większe” - powiedział ze śmiechem belgijski burmistrz. "Ale burmistrz Bousignies-sur-Roc miała inne zdanie" - dodał. „Powinniśmy być w stanie uniknąć nowej wojny granicznej” - powiedziała rozbawiona burmistrz sąsiedniej francuskiej wioski Aurelie Welonek dla "La Voix du Nord".

Lokalne władze belgijskie planują skontaktować się z rolnikiem i poprosić go o przełożenie kamienia w jego pierwotne miejsce. Gdyby tak się nie stało, sprawa mogłaby trafić do belgijskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które musiałoby zwołać nieaktywną od 1930 roku francusko-belgijską komisję graniczną.

Lavaux zauważył, że rolnik może również zostać postawiony w obliczu zarzutów karnych, jeśli nie zastosuje się do prośby. „Jeśli okaże dobrą wolę, nie będzie miał problemu, rozwiążemy tę sprawę polubownie” - powiedział dla belgijskiego "Sudinfo".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kib/

Erquelinnes

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
1as
"Nic do oclenia" - zabawna komedia o rywalizacji celników francuskich z belgijskimi.
Coś widać jest na rzeczy :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki