REKLAMA

Belgia zamrozi ceny energii? "Rachunek może wzrosnąć o ponad 700 euro"

2021-10-09 12:00
publikacja
2021-10-09 12:00
Belgia zamrozi ceny energii? "Rachunek może wzrosnąć o ponad 700 euro"
Belgia zamrozi ceny energii? "Rachunek może wzrosnąć o ponad 700 euro"
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Gospodarstwa domowe korzystające ze zmiennej taryfy za gaz i energię elektryczną mogą liczyć na wzrost rocznych rachunków o 700 euro w wyniku wzrostu cen błękitnego paliwa – informuje belgijska telewizja VRT, powołując się na dane regulatora rynku CREG.

Jeszcze miesiąc temu CREG mówił o rocznych podwyżkach do 600 euro. Obecnie roczna podwyżka cen gazu może sięgnąć 598 euro, a cena energii elektrycznej to 116 euro ekstra. „Rachunek za energię może wzrosnąć o ponad 700 euro” – podał regulator. Biorąc pod uwagę przewidywany przyszły rozwój cen, CREG uważa, że szacunki mogą być wkrótce jeszcze wyższe.

Jak podaje VRT, jedną z opcji odpowiedzi na wzrost cen przez rząd może być obniżenie podatku VAT na rachunkach za energię. Obecna stawka 21 proc. została obniżona do 6 proc. w 2014 i 2015 roku. Rząd - podaje telewizja - może również obniżyć podatki na energię, gdy ceny przekroczą określone progi.

Możliwe jest również zamrożenie cen. Stało się tak w 2012 r., ale CREG ostrzega, że przenosi się to na dostawców energii, z których część może zbankrutować. Regulator apeluje o większą przejrzystość kontraktów energetycznych i ograniczoną liczbę formuł taryfowych, gdyż obecna sytuacja utrudnia porównywanie cen.

CREG wezwał też konsumentów do „podjęcia działań w celu zmniejszenia długoterminowego zużycia energii”. Regulator zaleca, aby konsumenci przyjrzeli się mieszkaniom i urządzeniom, które zużywają zbyt dużą ilość energii.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Tyle było uśmiechów, poklepywania po plecach, szyderstw z Polski, że odstaje w ratowaniu klimatu.
Gdy rachunki wzrastają o głupie 700 euro, cienkie bolki, pękają jeden po drugim...

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki