REKLAMA

Belgia wyłączyła jeden z siedmiu reaktorów jądrowych

2022-09-24 14:55
publikacja
2022-09-24 14:55

Mimo grożącego kryzysu energetycznego i apeli niektórych polityków w piątek wieczorem od sieci odłączony został jeden z siedmiu reaktorów jądrowych w Belgii. To konsekwencja przepisów przyjętych w 2003 roku, zgodnie z którymi reaktory mają być wyłączane po 40 latach działania.

Belgia wyłączyła jeden z siedmiu reaktorów jądrowych
Belgia wyłączyła jeden z siedmiu reaktorów jądrowych
fot. Markus Distelrath / / Pexels

Belgia ma dwie elektrownie atomowe: Doel niedaleko Antwerpii i Tihange nieopodal miasta Huy w Walonii. Jak podaje portal informacyjny Euractiv, siedem reaktorów (cztery w Doel i trzy w Tihange) pokrywa około 50 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

W piątek reaktor Doel 3 został odłączony od sieci energetycznej zgodnie z ustawą z 2003 roku o rezygnacji z energii jądrowej. Ustawa została przyjęta pod naciskiem "zielonych" partii współtworzących wówczas rząd na poziomie federalnym. Przepisy zakładają, że reaktory mają być wyłączane po 40 latach od chwili oddania do użytku.

Co prawda, wcześniej władze zdecydowały o przedłużeniu funkcjonowania starszych instalacji Doel 1, Doel 2 i Tihange 1 do 2025 roku, ale w przypadku Doel 3 decyzja o wyłączeniu była nieodwracalna.

"Przygotowywaliśmy się do tego od czterech lat. (...) Nie zamierzamy uruchamiać reaktora na nowo. W kwestii bezpieczeństwa jądrowego nie zamierzam improwizować" - zadeklarował dyrektor elektrowni Doel Peter Moens, cytowany przez Euractiv.

W ubiegłym tygodniu szefowa belgijskiego MSW Annelies Verlinden zaapelowała o wstrzymanie zamknięcia reaktora.

Rzeczniczka koncernu energetycznego Engie, który jest operatorem belgijskich elektrowni atomowych, Nele Scheerlinck, przypomniała jednak, że "decyzja została podjęta lata temu" i "zmiana planów w tak krótkim czasie jest po prostu niewykonalna".

Oprócz wyzwań logistycznych, jakie przyniosłaby modernizacja reaktora, istnieją również bariery prawne. "Według prawa produkcja energii elektrycznej przez reaktor (Doel 3) po 1 października 2022 r. jest zakazana" – podkreśliła Scheerlinck, cytowana przez portal "Brussels Times".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lightning_network
jeszcze wincyj wyłączeń reaktorów atomowych...
forfun
czasem widzę że w niektórych krajach również są odmienne stany świadomości obecne wśród rządzących.
ewentualnie podajcie rzeczowe uzasadnienie typu nie prowadzono konserwacji i prac naprawczych bo i tak miał być wyłączony i teraz sie nie da tego odwrócić szybko ale pisanie że decyzja była nieodwołalna bo nie to dziś działanie anty EU
olmert
Belgia wciąż dzierży rekord ilości dni bez rządu - 541 dni. Dodatkowo Walonowie ciągle się kłócą z Flamandami, a kilkaset tysięcy przybyszów z Afryki na socjalu dopełniają obrazu porażki.
wic
Czemu tylko jeden? Nie dbają o klimat? Niech wyłączą wszystkie!
zene
Romantica
ciemno swieczki nastrój

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki