REKLAMA

Belgia przesuwa termin odejścia od energii jądrowej z powodu inwazji Rosji

2022-03-19 13:42, akt.2022-03-24 17:22
publikacja
2022-03-19 13:42
aktualizacja
2022-03-24 17:22

Rząd zdecydował o pozostawieniu dwóch z siedmiu reaktorów atomowych przez okres co najmniej 10 lat. Pierwotnie miały być one zamknięte w 2025 r. "W niepewnych czasach stawiamy na pewność" – powiedział premier Alexander De Croo na konferencji prasowej w piątek.

Belgia przesuwa termin odejścia od energii jądrowej z powodu inwazji Rosji
Belgia przesuwa termin odejścia od energii jądrowej z powodu inwazji Rosji
fot. Paul Deetman / / Pexels

Ze względu na wojnę na Ukrainie i w konsekwencji wysokich cen energii gabinet premiera De Croo zmienił zdanie w sprawie przyszłości sektora energii jądrowej, o czym poinformował w piątek wieczorem sam szef rządu.

Reaktory - Doel 4 w pobliżu Antwerpii w północnej Belgii oraz Tihange 3 niedaleko Liege we wschodniej części kraju, będą mogły działać do 2035 roku.

Jednocześnie w 2025 r. uruchomione zostaną dwie nowe elektrownie gazowe a na transformację energetyczną zostanie przeznaczonych ponad miliard euro - poinformował gabinet ministrów.

Minister klimatu: popieramy decyzję Belgii o wydłużeniu działalności reaktorów jądrowych

W pełni popieramy decyzję Belgii o wydłużeniu działalności reaktorów jądrowych o 10 lat - podkreśliła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska zachęca europejskich partnerów do uwolnienia się od rosyjskich surowców.

"W pełni popieramy decyzje Belgii o wydłużeniu działalności reaktorów jądrowych o 10 lat. Intensywnie zachęcamy europejskich partnerów do odważnych decyzji i uwolnienia się od rosyjskich surowców. Każde źródło inne niż rosyjskie, to wsparcie dla wolnej Ukrainy" - napisała na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska.

Obecnie w Belgii działa siedem reaktorów atomowych. Zgodnie z decyzją gabinetu premiera Aleksandra De Croo pięć z nich zostanie zamkniętych do 2025 r., natomiast dwa najmłodsze reaktory mają funkcjonować jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Autor: Michał Boroń (PAP)

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mars/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
Po wypadku w Fukuszimie w 2011 r. ciocia Helga zdecydowała zastąpić wszystkie elektrownie jądrowe gazowymi. Na dodatek ściągnęła Frycom na garnuszek ponad 2 mln 'uchodźców' - matrix!

ajwaaj
Jak potrzebny winny, to Rosja
Podobno zarówki przez Rosjan sie przepalaja

A jesli w Belgi chca wylaczyc, wyciagaja druta z gniazdka i ciemno

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki