Belgia - kontrola lekarzy, którzy wydają zbyt dużo zwolnień

Lekarze w Belgii, którzy wydają zbyt dużo długich zwolnień z pracy, będą musieli się z tego tłumaczyć. Minister zdrowia Maggie De Block chce wprowadzić nowy system kontroli o czym donoszą belgijskie media. Stowarzyszenia lekarskie apelują o umiar.

Obecnie w Belgii na długich, wielomiesięcznych zwolnieniach z pracy przebywa 370 tysięcy osób na prawie 11 milionów zamieszkujących ten kraj. Rząd federalny uznał, że ta liczba jest za wysoka i ma negatywny wpływ na biznes i gospodarkę.

Minister zdrowia poinformowała, że nowe kontrole mają sprawdzić czy długie zwolnienia są uzasadnione, bo na razie - jak sama przyznaje - nie ma dowodów na to, że dochodzi do fałszerstw. Jeśli jednak podczas inspekcji okaże się, że długie zwolnienia zostały nieprawidłowo wystawione, lekarze będą wysyłani na półroczne szkolenia. Stowarzyszenia lekarzy apelują do rządu o działania z umiarem, krytykują sugestie o nadużyciach. Mówią, by rząd nie wywierał zbytniej presji i nie patrzył wyłącznie na liczby wydawanych zwolnień, bo niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela /nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne