REKLAMA

Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. zwolnienia działaczki związkowej z Amazona

2021-11-30 16:00
publikacja
2021-11-30 16:00
Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. zwolnienia działaczki związkowej z Amazona
Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. zwolnienia działaczki związkowej z Amazona
/ Amazon

Poseł Lewicy Maciej Konieczny zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. zwolnienia z pracy działaczki związkowej z Amazona. Jego zdaniem, została ona zwolniona bezprawnie.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Konieczny mówił o represjach wobec pracowników za zakładanie związków zawodowych na przykładzie Magdaleny Malinowskiej z OZZ Inicjatywa Pracowniczej, która została zwolniona dyscyplinarnie z firmy Amazon. "Nie mamy wątpliwości, że działaność związkowa była powodem zwolnienia Magdy Malinowskiej" - stwierdził poseł.

Jak poinformował, w sprawie działaczki związkowej z Amazona zostanie złożony wniosek do prokuratury. "Uporczywe utrudnianie działalności związków zawodowych jest w Polsce karalne w teorii i warto, żeby zaczęło być karalne w praktyce" - dodał Konieczny.

W piśmie do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry Konieczny powołuje się m.in. na ustawę o związkach zawodowych. W art. 32 mówi ona, że "pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy".

Ponadto poseł powołuje się także na art. 218 Kodeksu karnego mówiący o naruszeniu praw pracownika.

Malinowska, która była obecna podczas konferencji, zarzucała swojemu byłemu pracodawcy, że została zwolniona mimo, że jest chronioną działaczką związkową i społecznym inspektorem pracy.

"Moje zwolnienie jest bezpośrednio związane z wypadkiem w pracy, który miał miejsce 6 września, a w którym zginął nasz kolega z pracy. Ja starałam się w ten dzień dostać do komisji powypadkowej, jako społeczny inspektor pracy oraz nagłaśniać dlaczego, naszym zdaniem, jest winny śmierci tego pracownika oraz dlaczego Amazon świadomie naraża zdrowie, a nawet życie pracowników na niebezpieczeństwo" - podkreśliła.

Do momentu nadania depeszy firma Amazon nie odpowiedziała na pytania PAP ws. zwolnienia pracowniczki.

Konieczny zapowiedział także projekt ustawy, przewidujący, że zwolnienie dyscyplinarne związkowca wbrew stanowisku związku i rady pracowniczej, wchodziłoby w życie dopiero wtedy, kiedy zapadnie prawomocny wyrok sądu. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Każdy by chciał być nic nie robiącym szefem związku zawodowego.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki