Będzie wysłuchanie Polski na naradzie UE

Większość państw członkowskich poparła w środę wniosek Komisji Europejskiej o wysłuchanie Polski w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. To kolejny krok w procedurze mającej zapewnić przestrzeganie unijnych wartości przez kraje UE.

(fot. anobis / YAY Foto)

"Zważywszy na to, że program spotkania Rady ds. Ogólnych jest przepełniony oraz na ograniczoną ilość czasu, wysłuchanie będzie zorganizowane w częściach" - poinformowała PAP rzeczniczka prezydencji bułgarskiej.

Jak dodała, pierwsza część wysłuchania, która odbędzie się 26 czerwca, będzie dotyczyła najpilniejszych kwestii wyznaczonych przez Komisję Europejską.

Wcześniej w PE wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że oczekuje od polskiego rządu kolejnych zmian dotyczących sądownictwa. Wymienił w tym kontekście kwestionowaną przez KE możliwość skracania kadencji sędziów w Sądzie Najwyższym, co - bez odpowiednich zmian - stanie się po 3 lipca. Jego zdaniem jest to "przyczyna do niepokoju, jeśli chodzi o utrzymanie trójpodziału władzy".

Timmermans skrytykował też "upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa". Wskazał, że na skutek reform kadencja I prezesa Sądu Najwyższego skończy się dwa lata wcześniej, mimo że konstytucja zakłada 7-letnią kadencję, i jest to jego zdaniem "naruszenie zasady praworządności". Krytycznie ocenił też możliwości "odwoływania przez ministra sprawiedliwości prezesów sądów", a także fakt, że "nie podjęto kroków, by przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego". Wiceprzewodniczący Komisji wskazał ponadto, że w efekcie zmian wprowadzonych przez polskie władze "po TK i KRS teraz Sąd Najwyższy może zostać poddany kontroli politycznej".

Źródło znające przebieg zamkniętego spotkania unijnych ambasadorów poinformowało PAP, że przeciwko wnioskowi KE o wysłuchanie wystąpiły trzy państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej. "Za" było 15 krajów, a reszta wstrzymała się od głosu.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ mc/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 antypropaganda

Czy Sz.P. Timmermans już skonsultował w Moskwie kolejne kroki przeciwko Polsce, tak jak to zapowiadał wczoraj? Czy towarzysze z PO też jadą z nim do Moskwy na konsultacje?

! Odpowiedz
7 2 jerloz210935

Straszne co ta katotalibska władza wyprawia,na usugach Moskwy dąży do rozwalenia Unii i osłbienia NATO

! Odpowiedz
1 5 antypropaganda

to jest właśnie antypolski hejt w wykonaniu człona z peło

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 12 wektorwg

Jakie 100 lat przecież dopiero od 2015 jest niepodległość.. wyjdźmy z UE na co czeka zwykły poseł

! Odpowiedz
8 28 tomek_bankier

Na stulecie niepodległości Niemcy i Holandia nakazują nam co mamy robić :)

! Odpowiedz