REKLAMA

Będzie więcej węgla. Moskwa: Zwiększymy import i krajowe wydobycie

2022-08-10 06:34, akt.2022-08-10 08:42
publikacja
2022-08-10 06:34
aktualizacja
2022-08-10 08:42
Będzie więcej węgla. Moskwa: Zwiększymy import i krajowe wydobycie
Będzie więcej węgla. Moskwa: Zwiększymy import i krajowe wydobycie
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej, podobnie jak nowych dodatków osłonowych. Mają one pojawić się we wrześniu. Już teraz to koszt około 35 mld zł – mówi "Rzeczpospolitej" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Minister została zapytana przez gazetę, czy będzie więcej dostaw węgla, gdyż zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku Polska sprowadzi około 13 mln ton węgla, z czego 6 mln ton już przypłynęło, a kolejne ponad 6 mln ton jest zakontraktowane. Będzie jednak brakować 4 mln ton, bo tyle wynosiły zapasy w ub.r.

"Już wcześniej energetyka importowała węgiel z odległych państw. Teraz zwiększa te zamówienia, a po procesie przesiewu 20–40 proc. trafia na rynek dla odbiorów indywidualnych. Proces kontraktacji spółek Skarbu Państwa (PGE Paliwa i Węglokoks) dotyczy węgla dla energetyki, ciepłownictwa i odbiorców indywidualnych" - odparła minister.

Podkreśliła, że to węgiel, który zastąpi surowiec rosyjski, który trafiał m.in. do gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni i był sprowadzany wyłącznie przez sektor prywatny. "PGE Paliwa i Węglokoks intensywnie pracuje nad kontraktowaniem kolejnych dostaw węgla do Polski" - podkreśliła. "To ogromne wyzwanie dla portów, ponieważ zmiany logistyczne na bardzo dużą skalę muszą być dokonane w stosunkowo krótkim czasie" - dodała.

Dopytywana, czy oznacza to, że import wyniesie więcej niż 13 mln ton, minister Moskwa zapewniła: "zdecydowanie tak". "Szacujemy, że import w tym roku może wynieść do 17 mln ton, przy założeniu cięższej zimy. Proces kontraktowania cały czas trwa" - dodała.

Na uwagę, że możliwości przeładunkowe polskich portów są jednak dużo mniejsze niż 13 mln ton, minister odparła: "Polskie porty morskie są w stanie wykonać to zadanie; podejmują aktualni działania, aby zmaksymalizować swój potencjał przeładunkowy".

"Nawiązaliśmy też współpracę z podmiotami sektora transportu w innych państwach, w tym z Europy Zachodniej oraz państw bałtyckich, aby zmaksymalizować zdolności logistyczne" - wyjaśniła. Dodała, że analizowane są wszelkie rozwiązania, które mogą przyczynić się do zapewnienia wszystkim zainteresowanym odpowiednich dostaw. "Działania rządu koncentrują się na tym, aby wszystkie podmioty, w tym odbiorcy indywidualni, miały zapewnione niezbędne dostawy węgla. Pracują nad tym spółki Skarbu Państwa, porty i kolej" - zapewniła.

W środę wchodzi w życie zakaz importu rosyjskiego węgla do UE

Od środy kraje Unii Europejskiej nie mogą importować rosyjskiego węgla, ponieważ się skończył się okres przejściowy przewidziany w piątym pakiecie sankcji unijnych przyjętych w kwietniu - przypomniał brukselski portal informacyjny Politico.

Zakaz importu nie przewiduje żadnych wyjątków. Dopilnowanie, by był on respektowany, należy do krajów członkowskich.

"Są to decyzje, które zostały podjęte jednogłośnie w Radzie UE" – mówił w ubiegły piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. "Oczekujemy więc, że państwa członkowskie oczywiście wdrożą decyzje, które same podjęły" - dodał, odpowiadając na pytanie, co grozi krajom, które ewentualnie nie zaprzestałyby importu rosyjskiego surowca.

Wiceminister Witkowski: polskie porty zdały egzamin ws. przeładunku węgla

Polskie porty na Bałtyku zdały egzamin w kwestii przeładunku dodatkowych ilości węgla, które zostały zamówione przez PGE Paliwa i Węglokoks - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

"Polskie porty bałtyckie zdały egzamin w kwestii przeładunku dodatkowych ilości węgla, ponieważ większość węgla, która przypłynęła do Polski, została sprawnie rozładowana" - powiedział PAP podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Dodał, że statki z węglem nie oczekują na redzie na rozładunek dłużej niż dobę.

"Statki są sprawnie rozładowane dzięki świetnej współpracy pomiędzy portem, operatorem portowym a spółkami PGE Paliwa i Węglokoksem" - powiedział wiceminister.

Jak poinformował PAP Witkowski, w bałtyckich portach udało się wygospodarować dodatkowe około 5,2 mln ton zdolności przeładunkowych. Podkreślił, że są to dodatkowe zdolności bez konieczności wypowiadania umów dzierżawnych innym operatorom.

Witkowski zaznaczył, że choć węgiel ma obecnie w portach priorytet, to na razie przeładunki innych towarów przebiegają bez zakłóceń.

"Jeśli będziemy mieć problem i będziemy mieć więcej węgla do przeładowania, to będziemy rozmawiali z operatorami o tym, że potrzebujemy ich nabrzeży" - przyznał.

autor: Łukasz Pawłowski

Z Brukseli Artur Ciechanowicz  (PAP)

dka/ mhr/ asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (28)

dodaj komentarz
prezestak
Tak czy siak to wegiel i tak będzie z Moskwy
goldbaker
Wczoraj na stronie PGG połowę kopalń nie wystawiła węgla.
andrzey_
Redakcji, proszę nie używać samego nazwiska tej Pani w treściach (szczególnie w nagłówkach). Odbiorca powinien "z daleka" widzieć, że mówimy o osobie, a nie mieście.
polonu
nie tylko węgiel wszystkie surowce o 300 do 400 % do góry tak się nazywa embargo , Rosja sprzedawała do Europy surowce za pół darmo , ale Ameryce to nie pasowało proste . teraz kupimy od nich po taniemu jeszcze szczepionki dołożą na deser.
faramir_z_gondoru
Ta baba jest głupsza niż ustawa przewiduje. Porty nieprzygotowane na duże przeładunki węgla, kolej na tak duży jego transport, kopalnie na skokowy wzrost produkcji. Czy żeby zostać ministrem w tym rządzie, to najpierw trzeba udowodnić, że jest się d.e..b..i.l.e..m? Wygląda na to że tak.
ehud
Moskwa to absolwentka socjologii na KUL-u!
polonu
CENA CENA nie to że będzie , niech ona sobie kupi odrzutowiec jak cena nie gra roli .W Rosji firmy handlowe kupowały węgiel w okolicach 250 zł za tonę . mówi to coś czy nic
polityka_to_nie_ekonomia
Pomijając inne kwestie, ale lata ignorować problemy w górnictwie (choćby ostatnio - kolejne podwyżki i dopłacanie do nierentownych przez większość lat kopalń), przyjęcie sankcji na import węgla i teraz rozdawanie kasy to trzeba być d.ebi.lem.
jenak
Na sąsiednim portalu czytam, że Europa szuka węgla w Tanzanii.

Myśl przednia. Swój węgiel skasować, a uzależnić się od republik bananowych.

Kiedy zakażą chodzić w butach? Tylko czekać.
jenak
Trzeba się wybudzić z zielonego bezwładu.

Kto smacznie śpi, ten berek.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki